Yurtiçi Kargo’nun Olduğu Her Yer Direniş Yeri >>> 24.01.2013

24.01.2013
489
A+
A-

DİSK Nakliyat İş Sendikası, eylül ayından bu yana kargo ve lojistik işletmelerinde “İnsanca Yaşayabilecek Bir Ücret ve İnsanca Çalışma Koşulları İçin Sendikalı Ol Nakliyat-İş’e Üye Ol” adı altında örgütlenme seferberliği başlatmıştı. Bu çalışmanın sonucunda kargo sektöründe çalışan ve yoğun bir şekilde sömürülen işçiler; tek çözümün örgütlenmeden geçtiği bilinci ile harekete geçmiş ve sendikaya üye olmuşlardı. Özellikle de Yurtiçi Kargo’dan yoğun bir şekilde işçiler sendikaya üye oldu.

Ancak Anayasal bir hak olan örgütlenme ve sendikaya üye olma hakkını Yurtiçi Kargo işvereni tanımayarak “iş daralması, performans düşüklüğü” gibi gerekçelerle işçileri işten çıkarttı.

Şu ana kadar İstanbul, Konya ve Ankara’da toplam 60 işçi işten çıkartıldı.

Bu nedenle 24 Ocak günü; İstanbul ve Ankara’da Yurtiçi Kargo’nun işçi-sendika düşmanlığını protesto ve teşhir etmek için Nakliyat İş, basın açıklamaları yaptı. İstanbul’da üç ayrı noktada gerçekleşen basın açıklamalarını DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı.

İlk basın açıklaması; Yurtiçi Kargo’nun Maslak’taki Genel Müdürlük binası önünde saat 11:00’da yapıldı. Basın açıklamasında Yurtiçi Kargo’nun tutumu protesto edildi. Yurtiçi Kargo işverenini işçilerin sendikalaşma ve örgütlenme hakkına saygılı olmaya davet edildi. Daha sonra aynı yerde bulunan Arıkanlı Holding binasına yürünerek burada da sloganlarla, ıslıklarla, alkışlarla protesto eylemi yapıldı. Bu sırada çevrede toplanan halk da alkışlarla işçilerin bu mücadelesine destek verdiler.

Maslak’taki eylemin ardından saat 14:00’da Haramidere Aktarma Merkezine gidildi. Burada işçileri saklayan, bölgeden uzaklaştıran Yurtiçi Kargo işvereni protesto edildi.

Yapılan basın açıklamasının ardından Yurtiçi Kargo Kadıköy Şubesine gidildi. Burada da işten atılan direnişte olan işçilerle birlikte coşkulu bir eylem yapıldı. Sık sık “İşçiyiz haklıyız kazanacağız” “İnadına DİSK inadına Nakliyat-İş” “Sendika hakkımız söke söke alırız“Sendika hakkımız engellenemez” sloganlarının atıldığı eyleme Yurtiçi Kargo’daki üyelerin yanı sıra Ambarlardan, TÜVTÜRK’ten ve Gebze’den işyeri temsilcileri de katıldı. Ayrıca değişik kurumlardan destek olmak için gelenler oldu.

Üç yerde de açıklama yapan Ali Rıza Küçükosmanoğlu, işverenin bu haksız ve hukuksuz tutumunu kınadığını, işçilerin anayasal hak olan sendikalaşma hakkına saygı duyarak bu hukuksuz ve haksız uygulamaya son vermesini istedi. Bundan böyle Yurtiçi Kargo’nun bulunduğu her yerin direniş alanı olacağını belirten Küçükosmanoğlu Yurtiçi Kargo örgütlenmesinin başarıya ulaşacağını ve buna kimsenin engel olamayacağını belirtti.

Ayrıca konuşmasında “Kargo ve lojistik işletmelerinde İş Yasaları ile belirlenen kurallara dahi uyulmamaktadır. İşçilerin aldıkları ücret fazla mesailerde hesap edildiğinde asgari ücretin de altına düşmektedir. Yasal haftalık çalışma süresi 45 saat olmasına karşın Yurtiçi Kargo’da 75-80 saatlere kadar çıkmaktadır. Ağır, insan onuruna yaraşmayan çalışma koşulları yanında, işçilerin almış oldukları ücret, insanca bir yaşamı sürdürmekten uzaktır” diyen Küçükosmanoğlu dünyadaki en haklı ve onurlu davanın ekmek davası olduğunu, DİSK ve Nakliyat-İş Sendikası olarak da bu davaya sonuna kadar sahip çıkılacaklarını belirtti.

Şu anda atılan üyeler, sendikal mücadele başarıya ulaşıncaya ve sendikalı olarak işe geri dönünceye kadar Yurtiçi Kargo Kadıköy Şubesi’nde ve Haramidere Aktarma Merkezi’nin önünde direnişe başladı. Ayrıca Konya’da Konya Transfer Merkezi’nde ve Ankara’da Meşrutiyet Şubesinde direniş devam ediyor.24.01.2013 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz