Ne yaparsanız yapın mızrak çuvala sığmıyor… Yalandan ibaret enflasyon oranı açıklamalarınıza kimse kanmıyor…

05.07.2022
272
A+
A-

AKP’giller ülkemizin başına 2002 yılında ABD Emperyalizmi tarafından getirildi. O günden beri AKP’giller ülkemizi yalan, talan, vurgun, hırsızlık vatanına çevirdiler. Bunu yaparken hem vatana ihanet ettiler hem de halkımıza zulümler ederek emekçileri açlığa, pahalılığa, yoksulluğa mahkûm ettiler. Özellikle akıl almaz ekonomi politikaları yüzünden bugün halkımız yoksulluk cehenneminde inim inim inlemekte. Halkımızı açlığa ve yoksulluğa mahkum eden en önemli unsurlardan biri de enflasyon.

TÜİK 4 Temmuz günü yıllık enflasyonu açıkladı. Yapılan açıklamaya göre yıllık enflasyon %78,62. Yani Tüketici Fiyat Endeksi dediğimiz ve özellikle işçilerin, memurların, emeklilerin maaşlarına yapılacak zam oranını belirleyen TÜFE yıllık %78,62 olmuş, aylık bazda ise %4,95 oranında artmış.

Bu oranları AKP’giller’in bürosuna dönüşmüş, Erdoğan’ın sözünden çıkmayan, onların istek ve talimatları doğrultusunda rakam açıklayan, açıklamadıkları zaman kolundan tutulduğu gibi kapının önüne konulan TÜİK başkanları açıklıyor. Şu anki başkan 28 Ocak 2022’de Erdoğan tarafından atandı. Bakalım ömrü kaç istatistik açıklamaya yetecek…

AKP’nin icazeti ile rakamlarını belirlemeyen, daha gerçekçi rakamlarla enflasyonu açıklayan ENAG’a bakacak olursak, onlar da yıllık enflasyonu %175,55, Haziran ayı TÜFE artışını ise %8,31 olarak açıkladı.

Aradaki bu uçurum AKP iktidarının gözlerden saklamaya çalıştığı, çuvala sığmayan mızrak ve balçıkla sıvanmayan güneşin görünen yüzü.

Ne yaparlarsa yapsınlar rakamlarla ne kadar oynarlarsa oynasınlar gerçeği değiştiremezler. Tek değiştirdikleri şey açıklanan düşük enflasyon nedeni ile ücretlere yapılacak zam oranıdır.

Oysaki halkımız aç, halkımız yoksul, halkımız işsiz…

Daha birkaç gün önce Asgari Ücrete güya zam yapıldı. 4.253,00 TL olan asgari ücrete %30 zam yapılarak 5.500,00 TL oldu. Yapılan her zam asgari ücreti sefalet, yoksulluk ve açlık ücreti olarak belirliyor. Asgari ücretin açıklandığı gün Erdoğan’ın yanında oturan Ergün Atalay’ın konfederasyonu başkanı olduğu TÜRK-İŞ Konfederasyonu, Haziran ayı açlık sınırını 6.391,17 TL, yoksulluk sınırı ise 20.818,00 TL olarak açıkladı. Kendi açıkladığı rakamlara bile saygısı olmayan bu işçi düşmanı sarı sendikacılar bir kez daha kendi üyeleri ile birlikte ülkemizdeki milyonlarca insanımızı açlığa mahkum etmişlerdir. Bu ihanetlerinin hesabını elbette verecekler.

Rakamların dili çok keskindir. Sayfalarca yazı ile anlatamadığımızı onlar çok kısa ve öz anlatırlar. Sadece bir örnek verelim. Mayıs ayında Euronews’te yer alan ve TÜİK verilerine dayanarak verilen raporda Ocak 2022’de aylık Asgari Ücretle bin 875 adet ekmek alındığını, Nisan 2022’de ise bu sayının bin 550 adete düştüğünü, böylece Asgari Ücretlinin satın alabileceği ekmek miktarının 325 adet azaldığını belirtiyor. Başka örnekler de var. Ancak bir örnek bile Asgari Ücretlinin alım gücünün günbegün ne kadar eridiğinin somut göstergesi. (https://tr.euronews.com)

Her gün cebimizden çalınan ücretlerimizin yüksek enflasyon karşısında eriyip gitmesi nedeni ile çocuklarımıza süt, dondurma, mama, çocuk bezi alamaz duruma geldik. Kiralarımızı ve otomatiğe bağlanan zamlarla arttıkça artan doğalgaz ve elektrik faturalarımızı ödeyemez duruma geldik. Yeterli ve dengeli beslenemiyoruz. Bu da çocuklarımızda bedensel ve zihinsel gelişiminin gerilemesine neden oluyor.

Bu açıklanan enflasyon rakamları ile ücretlere yapılacak zamlar da çok geçmeden geldiği gibi gidecek. Övünerek açıkladıkları zamlar hiçbir derdimize derman olmayacak.

Bu nedenle diyoruz ki, bu soygunlar, vurgunlar düzeni değişmelidir. Yerine Halkın İktidarı kurulmalıdır. Bunu yapacak olan, bu ülkenin tek ve gerçek yurtsever partisi Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Halkımız ancak o zaman kendisini açlığa ve yoksulluğa mahkum eden Parababalarının sömürü ve soygun düzeninden kurtulur. Bu sömürü düzeni değişmediği sürece bu acılardan kurtulamayız. Bu nedenle de AKP’giller’in tüm bu saldırılarına karşı birlikte mücadele edersek kurtulabiliriz.

Bizler halkımızı açlığa, yoksulluğa mahkûm eden, hayatından bezdiren, başta AKP’giller gelmek üzere tüm bu soygunculardan, hırsızlardan hesap soracağız ve onları çelik bilezikle tanıştıracağız.

Tüm halkımızı kendi gelecekleri, çocuklarının istikbâli için Partimiz saflarında örgütlenmeye davet ediyoruz.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

04.07.2022

HKP Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz