AKP’giller iktidarı suç işlemeye doymuyor: Kamu kaynaklarını parti faaliyetlerinde kullanan Binali Yıldırım ve Tayyip Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunduk

06.07.2022
268
A+
A-

Bilindiği üzere mevcut AKP iktidarı devlet ve kamunun olanaklarını har vurup harman savurmaktadırlar. Halkımızın alınterinden elde edilen kamu kaynaklarını kendi kişisel ve parti çıkarları için pervasızca kullanmaktadırlar. Kendilerini yasaların üstünde görmekte, öyle davranmaktadırlar. Son olarak AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ve beraberindekiler parti faaliyeti için Bursa’ya gitmek amacıyla Cumhurbaşkanlığı helikopterini kullanmışlardır. Yani kamu malını parti faaliyetinde kullanmışlardır.

Olay şu şekilde ortaya çıkmıştır:

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım ve beraberindekileri Ankara’dan alıp Bursa’ya götürecek olan helikopterin birinci pilotu, Bilecik semalarındayken rahatsızlanmıştır. Bu nedenle Yıldırım ve beraberindekiler Bilecik Jandarma Tugay Komutanlığı pistine acil iniş yapmak durumunda kalmışlardır. Böylece Cumhurbaşkanlığı makamına ait olan helikopteri yasaya aykırı biçimde kullanarak kamu zararına yol açtıkları ortaya çıkmış, haksız kazanç elde etmişlerdir. Parti faaliyetinin masraflarını kamuya yüklemişlerdir.

Böyle bir olay insan aklıyla, adalet ve hakkaniyet duygusuyla adeta alay etmektir. Bu nedenle şüphelilerin hakka, hukuka, hakkaniyete ve yasaya en küçük bir saygı duymadan AKP faaliyetlerini yürütmek amacıyla işledikleri bu suçlara karşı çıkmak her yurttaşın, her vatanseverin görevi ve hakkıdır. Türkiye’nin en Yurtsever, Halkçı ve Kamucu Partisi olan Halkın Kurtuluş Partisi halkına karşı sorumluluğu gereği suç duyurusunda bulunmuştur.

AKP’giller’in başı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım ve suça katılanlar hakkında; “Görevi kötüye kullanma (TCK.257/1,2)” ve “Bilerek ve isteyerek kamu zararına sebep olmak (İrtikap- TCK. 250/1)” suçlarından yargılanmaları için suç duyurusunda bulunduk.

Çok iyi biliyoruz ki AKP’nin hukuk bürolarına dönüştürülmüş bu Yargı yine suçu görmezden gelecek. Ama biz HKP olarak Tarihe not düşmeye devam edeceğiz. Gün gelecek, devran dönecek, AKP’giller halka hesap verecek. Gerçekten bağımsız mahkemelerde, emri sadece yasalardan ve vicdanından alan yargıçlar tarafından yargılanacak ve hak ettikleri cezayı alacaklardır. Her gecenin arkasından şafağın doğması nasıl engellenemezse, bu da engellenemeyecek. Halkın ve Tarihin hükmü, temyizi kabil olmadan verilecektir.

Suç Duyurumuz sonrası Partimizin Genel Sekreter yardımcısı Av. Sait Kıran Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır.

***

Değerli Halkımız;

AKP’giller suç işlemeye, Halkın Kurtuluş Partisi AKP’giller’in bu suçlarına karşı mücadele etmeye devam ediyor.

En son ortaya çıkan suçları şu:

AKP’giller’in Genel Başkan Vekili Binali Yıldırım, yanındakilerle birlikte parti faaliyeti için Bursa’ya giderken Cumhurbaşkanlığı makamına ait helikopteri kullanmışlar.

Bu bir suçtur. Kamu makamına ait bir helikopteri kişisel ve parti faaliyetiniz için kullanamazsınız. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu nedenle AKP’giller’in başı Recep Tayyip Erdoğan ve AKP Genel Başkan Vekil Binali Yıldırım başta gelmek üzere ilgililer hakkında TCK 257’deki görevi kötüye kullanma ve TCK 250’deki kamu zararına sebep olmak suçlarını işledikleri iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk.

Biliyoruz ki AKP’giller’in hukuk bürolarına dönmüş bu süreçten herhangi bir olumlu sonuç alınmayacak. Ama hep söylediğimiz gibi Halkın Kurtuluş Partisi olarak Tarihe not düşüyoruz ve er geç bu dosyaların gerçekten bağımsız, emri sadece kanunlardan ve bağımsız vicdanından alan Yargıçların huzurunda yargılanacakları ve hak ettikleri cezaya mutlaka çarptırılacakları inancındayız. Çünkü biliyoruz ki her gecenin sonu mutlaka şafağa ulaşır, her kışın sonu mutlaka bahardır ve AKP’giller de gün gelecek, devran dönecek, halka hesap vermekten kurtulamayacaklardır.

Halkın Kurtuluş Partisi bu mücadeleyi sürdürüyor, sürdürmeye devam edecek.

5 Temmuz 2022

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz