Nakliyat-İş’ten: Real Market İşçileri, Hileli İflasa Karşı İstanbul Anadolu Adliyesi’nde Mücadeleye Devam Ediyor

17.11.2017
501
A+
A-

Bugün (17 Kasım Cuma) saat 14.00’de Kartal Anadolu Adliyesi’nde, hileli bir biçimde iflas ettirilen Real Marketle ilgili birinci alacaklılar toplantısı yapılıyor. Real Market Direnişçileri, bu toplantıya Real Market Direnişçileri adına bir temsilciyi katmak ve bir kez daha hileli iflası protesto ederek gasp edilen hakları için seslerini duyurmak adına Kartal Anadolu Adliyesi önünde bir basın açıklaması yaptılar.

Eyleme Adana, Konya, Ankara ve İstanbul’dan (Güneşli, Kozyatağı, Kaynarca) işçiler katıldı. Real Direnişçileri ve Nakliyat-İş yönetici ve işyeri temsilcileri saat 12.00’da Kartal Adliyesi’nde toplandılar ve basın açıklamasının yapılacağı yere yürüyüş yaparak geldiler. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı eyleme ellerinde pankart, döviz ve balonlarla gelen işçiler sloganlarla Adliye binasını inlettiler.
Oldukça coşkulu olan işçiler sloganlarla haklarını alıncaya kadar mücadele edeceklerini ve yılmayacaklarını bir kez daha haykırdılar. Ayrıca aylardır direnişte olduklarını belirterek bu sorunun en büyük sorumlularından birinin de sürece seyirci kalan Sarı Sendika Tez Koop-İş olduğunu belirterek Tez Koop-İş’i de sloganlarla protesto ettiler. Yetkililere de seslenen Real Market direnişçileri “kedi ağaca çıksa, köpek kuyuya düşse” basının bunu haber yaptığını ancak 1700 işçinin hiçbir hakkının ödenmeden kapının önüne konulmasını, aylardır yapılan eylemlere rağmen basının görmezlikten geldiğini belirterek basını ve yetkilileri bir kez daha duyarlı olmaya çağırdılar.
İşçilerin konuşmasının ardından söz alan Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu da süreçle ilgili bir değerlendirme yaparak işçilerin bu noktaya gelmesinden Metro, Beğendik ve Sarı sendikacılık yapan Tez Koop-İş’in sorumlu olduğunu, Tez Koop-İş’in bu süreçte işçilerin haklarının gasp edilmesine seyirci kalarak işverenlerin işini kolaylaştırdığını söyledi.
Ayrıca mahkeme kararları ve yasalara göre Metro Grup AG’nin işçilerin alacaklarından sorumlu olduğunu belirterek bu sorumluluktan kaçamayacaklarını, bugün burada ki iflas masasında olan bitenin bir oyun ve aldatmaca olduğunu ve işçileri de buradan bir şey çıkacak beklentisine sokanların da bu aldatmacaya ortak olduğunu ifade etti. Metro ve Beğendik’in işçileri iflas masana mahkum ederek bu sorumluluklarından kurtulamayacaklarını belirtti.
İflas masasında Real İşçileri adına da bir temsilcinin olması gerektiğini belirten Küçükosmanoğlu yapılacak toplantıya bir temsilci göndereceklerini belirtti. Küçükosmanoğlu sendika olarak Real İşçilerini sahiplenmelerinin ve yapılan eylemlerin bazı kesimleri ve sendikaları rahatsız ettiğini belirterek işçiler haklarını alıncaya kadar eylemlere ve işçileri sahiplenmeye devam edeceklerini, bu mücadelenin er geç başarıya ulaşacağını belirterek konuşmasını bitirdi.
Sonrasında atılan sloganlarla basın açıklaması bitirildi. İşçilerin İflas masasının toplantısının sonucu ile ilgili olarak Adliye binasındaki bekleyişleri devam ediyor. 17.11.2017

Yaşasın Real Market İşçilerinin Direnişi
İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek
Kahrolsun Sarı Sendikacılık.

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz