HKP’li Avukatlar Mehmet Cengiz’in Peşini Bırakmıyor!

17.11.2017
791
A+
A-

“Milletin a…na koyma” Hakareti Yapan Mehmet Cengiz’e, şimdilik, hukuken gereken karşılık verilmiştir.

Üsküdar Sultantepe Mahallesi’nde, İstanbul Boğazı’na hâkim noktada bulunan Fethi Paşa Korusu’nda bulunan Hüseyin Avni Paşa Köşkü, Haziran 2014’te yanmıştı yada yakılmıştı. Köşkün tamamen küle dönmesine neden olan yangın sonrasında, içinde 3 bin ağaç bulunan korunun; müteahhit Mehmet Cengiz’e, 17-25 Aralık yolsuzluk operasyonunda ortaya çıkan tapelerde, ses kayıtlarında “Milletin a… koyacağız” diyen Mehmet Cengiz’e, daha önce (ta 2009’da) peşkeş çekildiği ortaya çıkmıştı.
Tüm bu haberler üzerine harekete geçen Partili Avukatlarımız, HKP adına İstanbul Valisi Vasip Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, AKP döneminde “yıldızı parlayan” mütahit Mehmet Cengiz ve İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkilileri hakkında 12.07.2016 tarihinde suç duyurusunda bulunmuştu.

Suç duyurusundan sonra açılan soruşturma kapsamında İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunda Ankara’dan gelen Bakanlık Müfettişi tarafından Parti avukatlarımızın bilgi ve görüşlerine başvurulmuştu.

Parti Avukatlarımızın suç duyurusuna karşılık İçişleri Bakanlığı tarafından şikayetin işleme konulmaması kararı verilmiştir. Bu kararın kaldırılması için Danıştay’da açılan davada Danıştay Birinci Dairesi “hakkında işleme konulmama kararı verilen Mehmet Cengiz’in anılan memur veya diğer kamu görevlilerinden olmadığı, özel hukuk tüzel kişisi olarak Cengiz İnşaat A. Ş yetkilisi olduğu, dolayısıyla, 4483 sayılı Kanuna tabi olmayan bu kişi hakkında yetkili merci tarafından 4483 sayılı Kanun uyarınca karar verilemeyeceği anlaşıldığından itirazın kabulü ile İçişleri Bakanının 20.3.2017 tarih ve 5337 sayılı kararının Mehmet Cengiz hakkındaki şikayetin işleme konulmamasına ilişkin kısmının kaldırılmasına, Dosyanın Mehmet Cengiz hakkında genel hükümlere göre soruşturma yapılmak üzere karar ekli olarak İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na…. gönderilmesine” karar vermiştir.

Bu durumda Mehmet Cengiz hakkında soruşturma dosyası tekrar açılacaktır. Yargının AKPgillerin hukuk bürolarına dönüştüğü şu günlerde herşeye rağmen böyle bir karar çıkması olumludur, Partimiz için başarıdır. Mehmet Cengiz gibi ahlaksız halk düşmanıları için de peşlerini bırakmayacağımızın kanıtıdır!

Soruşturma sonucunda siyasi baskı altında olan Yargıdan yine olumsuz karar çıkabilir. Ancak yolsuzluk, hukuksuzluk, vurgun, talan yapanlar yakalarında olduğumuzu bileceklerdir. Ve bizim mücadelemiz tarihe geçecektir. 10/11/2017

Halkız Haklıyız Yeneceğiz!

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL MERKEZİ

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz