Nakliyat-İş’ten: İşsizliğe Karşı Mücadele Günü’nde Topkapı Ambarlarda İş Bırakma Eylemi yapıldı

02.10.2014
474
A+
A-

126 ülkeden 90 milyon üyesi bulunan Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu DSF’nin “İşsizliğe Karşı Güvenceli İş” eylemine DSF ile Uluslararası Taşımacılık Enternasyonali TUİ’nin üyesi olan  Sendikamız, Topkapı Nakliyat Ambarlarında 1000 işçi ile iş bıraktı.  İş bırakma eylemi ile birlikte İstanbul Şubemiz önünde kitlesel basın açıklaması yapıldı.

Türkiye’de 1 Ekim 2014’de yapılan eylemde TUI’nin ve Sendikamızın Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir basın açıklaması yaptı.

Eylemde, “İşsizliğe, Taşeron Cehennemine Son”, “Güvenceli, İnsan Onuruna Yaraşır Ücret ve Çalışma Koşulları için Örgütlü Mücadeleye” ozaliti, “İşsizliğe Pahalılığa Zama Zulme Son” ve “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” pankartları açıldı. “Parababalarının Krizinin Faturasını Ödemeyeceğiz”, “Emperyalist Krizin Faturası İşçilere Değil Patronlara”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” dövizleri açıldı ve sloganları atıldı.

3 Ekim 2014 “İşsizliğe Karşı Güvenceli İş İçin Uluslararası Eylem Günü” ile ilgili TUI ve ve Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun okuduğu basın açıklaması:

 Kardeşler,

Bugün, dünyanın dört bir yanında 3 Ekim 2014 tarihinde Dünya İşçi Sendikaları Federasyonu DSF’nin almış olduğu kararla, İşsizliğe Karşı Mücadele günü ilan edilmiştir. Ve eylemler, mitingler protestolar yapılmaktadır. Portekiz/Lizbon’da Uluslararası bir Konferans düzenlenmektedir.

Biz de buradan, Türkiye’den, tüm ülkelerdeki işçi kardeşlerimize, emekçilere selam gönderiyoruz. Dünyada İşçi Sınıfımızın sorunları ortak. Sermaye sınıfı, yerli-yabancı Parababaları ve onların düzenleri; IMF, Dünya Bankası, NATO, CIA vb.  ekonomik-siyasi-casus örgütleri, ekonomik-siyasi zulüm politikaları ile işçi sınıfımıza ezilen-sömürge halklara saldırıyor; Suriye’de, Irak’ta, Gazze’de, Rojova’da, Kobane’de ve diğer bölgelerde…

“İşsizlik tüm kötülüklerin anasıdır”

2014 yılı ILO verilerine göre işsizlik dünyada 202 milyon, oran olarak % 6. Avrupa İstatistik Ofisi Eurstat verilerine göre Lehman Brothers’ın çöküşüyle başlayan süreçte 28 üyeli Avrupa Birliği’nde toplam 26 milyon 231, Türkiye’de ise DİSK-AR’ın verilerine göre 2014 Eylül ayı verileri % 9.9 ile 42 ayın en yüksek değeriyle 2.654.000 kişidir. Geniş tanımlı işsizlik oranı ise % 24 ve sayısı 5.168.000’dır.

İşsizliğe karşı, güvenceli-insan onuruna yaraşır bir ücret ve çalışma koşulları için mücadele etmek aynı zamanda emperyalizme, Parababaları düzenine karşı da mücadele etmektir.

2008’de ABD’de başlayan emperyalizm krizinin faturasını, krizi yaratanlar, sorumluları değil işçilerle emekçiler çekmektedir. İşsizlik, çalışan örgütlü sendikalı işçiler açısından da bir tehdit oluşturmaktadır.

Emperyalist müdahale ile karşı karşıya kalan Suriye’den ve yapılan son saldırılarla Rojova ve Kobane’den gelenlerin sayısı 1,5 milyona ulaşmıştır. Patronlar aç, işsiz, çaresiz bırakılmış insanları ucuz işgücü olarak çalışanlara karşı kullanmaktadır. İşsizliğe, taşeron cehennemine karşı güvenceli, insanca yaşayabilecek bir ücretle ve çalışma koşulları için tüm ülkelerde işçilerin mücadelesinin ortaklaşa sınıfsal temelde olması gerekir.

Bundan dolayı üyesi bulunduğumuz DSF’nin işsizliğe karşı mücadelesini dünya genelinde bir mücadeleye dönüştürmüş olması önemlidir.

Yaşasın İşçi Sınıfımızın Uluslararası Mücadelesi ve Dayanışması!

İşsizliğe ve Taşeron Cehennemine Son!

Yaşasın Nakliyat-İş!

Yaşasın Uluslararası Taşımacılık İşçileri Enternasyonali (TUI)!

Yaşasın DİSK/Yaşasın DSF!

 

Nakliyat-İş sendikası

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz