Halkın Kurtuluş Partili Kadınlar olarak İzmir’de, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele Günü’nde alanlardaydık

26.11.2020
479
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partili kadınlar olarak, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Mücadele ve Dayanışma Günü” kapsamında Karşıyaka Çarşı Girişi’nde bir araya geldik. Eyleme, “Mirabal Kardeşler, Kadına Şiddete Karşı Kurtuluş Partili Kadınların Mücadelesinde Yaşıyor” yazılı pankartımızı, “Yaşasın Mirabal Kardeşler’in Haklı ve Onurlu Mücadelesi”, “Kadının Kurtuluşu Ne Şeriatta, Ne Feminizmde; Kadının Kurtuluşu Sosyalizmde, “Kadın-Erkek El Ele Kurtuluş Partisine” yazılı dövizlerimizi açarak ve “Mirabal Kardeşler Ölümsüzdür”, “Kadına Şiddete Hayır” sloganlarını coşkuyla atarak başladık. Fatma Olkun Yoldaş’ın yaptığı açış konuşmasının ardından, Gültekin Arıkan Yoldaş, HKP’li Kadınlar adına basın açıklamamızı yaptı.

Arıkan yoldaş açıklamasında, Mirabal Kardeşler’in Dominik’te Trujillo faşizmine karşı verdikleri onurlu mücadeleyi, katledilişlerini ve 25 Kasım’ın tarihçesini dile getirdikten sonra; bu korkusuz üç yiğit kız kardeşin mücadelesinin Kurtuluş Partili kadınların mücadelesinde yaşadığını vurguladı. Ardından, kadına yönelik şiddet, baskı ve tecavüzlerin AKP’giller iktidarında arttığını, hemen her gün bir kadınımızın katledildiğini, Ortaçağcı gericiliğe karşı, çocuklarımız için, emekçi kadınlar olarak mücadele etmekten başka çare olmadığını sözlerine ekledi.

Kadın Sorununun sınıfsal bir sorun olduğuna vurgu yapan Arıkan, kadının kurtuluşunun ne Ortaçağcı gericilikte ne de kadını erkeğe karşı mücadeleye zorlayan feminizmde olduğunu, kadının kurtuluşunun sınıfsız toplumda olduğunu vurguladı.

Kadın–Erkek el ele birlikte yaptığımız eylemimizde, “Kadınların Katili Parababaları Düzeni”, “Laiklik Kadının Özgürlüğüdür”, “Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Sosyalizm”, “Kadın- Erkek El Ele Partili Mücadeleye” sloganlarını hep bir ağızdan haykırdık.

Kurtuluş Partili Kadınlar olarak yaptığımız basın açıklaması şu sözlerle bitirildi: Mirabal Kardeşler’in mücadelesi, Devrimci Mücadele Tarihine altın harflerle kazındı. Bugün bu mücadele Kurtuluş Partili Kadınların Sosyalizm mücadelesinde yükseliyor. Bu çürümüş, kadını insan yerine koymayan, türlü işkencelerle kadınlara ve çocuklara büyük acılar çektiren, onları katleden düzeni değiştireceğiz. Mirabal Kardeşler de hep yanı başımızda olacak, Halkın Kurtuluş Mücadelesinde yitirdiğimiz diğer Yoldaşlarımız gibi. Onların da adlarını ve anılarını yaşatacağız. Düşüncelerini ve mücadelelerini yaşatacağız. Kadınlar ve çocuklar olarak haklıyız ve yeneceğiz!”

25 Kasım 2020

İzmir’den Kurtuluş Partili Kadınlar

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz