Halkımızı işsizliğe, pahalılığa, zamma ve zulme mahkûm eden vurguncu, talancı, soyguncu AKP’giller tenceremizde aş bırakmadı! “Tencerede aş değil, taş kaynıyor!”

26.06.2022
203
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi Ankara İl Örgütü olarak; sağanak şeklinde yağan zam yağmuru altında boğazımızdan lokmamızı, elimizden işimizi çalan AKP iktidarını, Kızılay’da “taş kaynatarak “protesto ettik.

Halkın ve basının yoğun ilgi gösterdiği eylemimizi Karanfil Sokak’ta gerçekleştirdik. Basın açıklaması öncesi boş tencerenin içinde taşları kaynatarak başladığımız eylemimizde üyelerimizin “Yemek yerine taş kaynatıyoruz çünkü alım gücümüz sıfırlandı. Aşımızı, işimizi çalanlardan hesap sormak için buradayız. Taş kaynatıyoruz!” sözleri halkımızdan büyük ilgi gördü.

“Tencerede aş değil, taş kaynıyor!“, “İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma, Zulme Son!”, “AKP İşsizlik, Zam, Zulüm Demektir!”, “Gün Gelecek, Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek!” sloganları eşliğinde devam eden basın açıklamamızı HKP Ankara İl Yönetim Kurulu Üyesi Meliha Kuşçu Yoldaş okudu.

Çocuklarımızın yeterince beslenemediğini ve bu nedenle zekâ geriliği vakalarının artış gösterdiğini vurgulayan Yoldaşımız, “Emekçi kadınlarımız, çocuklarına ne yedireceğini, sofraya ne koyacağını bilemiyor. Ekonomik sebepler, aile içi geçimsizliğin ve kadına yönelik şiddet olaylarının artmasına neden oluyor”, dedi.

Bizleri, işsizliğe, zamma ve zulme mahkûm edenlere karşı, “artık yeter” demenin zamanının geldiğine dikkat çeken Yoldaşımız, “Ayağa kalkmanın, mücadele etmenin ve halkın iktidarını kurmanın tam zamanıdır”, dedi.

AKP iktidarının, halkımıza sadece zam ve zulüm getirdiğini vurgulayan Yoldaşımız, Konya’da yaşayan işsiz bir vatandaşın cebinde kalan son 5 liralık banknot üzerine, “Cebimdeki son param bu.5 lira ile 2 ekmek aldım. Ne acı…”, notunu yazdığını hatırlattı. AKP’nin iktidara geldiği ilk günden bu yana ülkeyi uçuruma sürüklediğini belirten Yoldaşımız daha sonra şunları söyledi:

“AKP iktidarının halkımıza dayattığı, artık emekçi halkımızın kafalarını delen birer doluya dönüşen zamlar, günbegün fakirleştiğimizin ve açlık sınırının altında yaşadığımızın göstergesidir. Bu can dayanmaz, vurgun, soygun ve talan düzeninin sorumlusu AKP iktidarıdır. AKP iktidarı, 2002 yılından beri her alanda olduğu gibi ekonomide de ülkemizi uçuruma sürüklemiştir. Cumhuriyet döneminin değer yaratan tüm kurum ve fabrikalarını yerli ve yabancı Parababalarına peşkeş çekmişlerdir. AKP’giller ülkemizi ekonomik bir krizin içine sokmuşlardır. Bu krizi halkımız kanıyla, canıyla her gün yaşıyor. Halkımızın en temel ihtiyaç maddesi olan ekmeğin, bugün 4-5 ya da 7 TL olacağı konuşuluyor. Yani 5 TL’lik bir banknotun üzerine yazan insanımız bir ekmek bile alamayacaktır. Bir litre sütün fiyatı 20 TL olmuştur. Halkımız ya akşam pazarlarına gidip ezilmiş ve pörsümüş ürünleri topluyor ya da tane ile satın alabiliyor. Et ve tavuk ürünleri ise artık halkımızın sofrasında yer bulamıyor, tadı unutulmuştur. 30 TL’yi geçen mazot, 30 liraya dayanan benzin fiyatları, her ay yükselen elektrik faturaları, doğalgaza artık periyoda bindirilen zamlar, halkımızın belini bükmektedir.

“Tarımda kendi kendine yetebilen 7 ülkeden biri olan Türkiye, AKP’giller ile birlikte bu niteliğini de kaybetti. Türkiye artık buğdayından mercimeğine, arpasından makarnasına, mısırından samanına bütün tarım ürünlerini ithal ediyor. Tarım bitirildi, hayvancılık bitirildi, zaten gelişkin olmayan sanayimiz tamamen çökertildi.

“Halkımız doymuyor, pahalılık cehenneminde inliyor, yaşamları zindan ediliyor. Emekçi Halkımızın bütün birikimleri yerli ve yabancı Parababalarına, yandaş 5’li Çeteye, AKP’giller ve Reisinin avanesine peşkeş çekiliyor. Emekçi halkımızın sofrasındaki ekmeği ve aşı çalınıyor. Çocuklarımızın sağlığı ve geleceği çalınıyor. Onlardan çalınan ne varsa bir avuç vurguncu, soyguncu, hırsız, kamu malı yağmalayacısının kasasına aktarılıyor.”

Basın açıklamasının sonunda açlığın, yoksulluğun, pahalılığın ve işsizliğin sorumlusu AKP’giller iktidarına karşı, emekçi halkımızın zafere ulaşmasının ancak Partimiz saflarında verilecek örgütlü mücadele ile mümkün olduğunu tüm gücümüzle bir kez daha haykırdık.

“Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!”

26 Haziran 2022

HKP Ankara İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz