AKP’giller’in Halkımıza dayattığı pahalılık ve zam cehennemini Beşiktaş’ta protesto ettik: “Tencere boş, aş yok!”

27.06.2022
125
A+
A-

Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Örgütü olarak bir kez daha AKP iktidarının fahiş zamlarını boş tencerelerimizle protesto ettik.

Üyelerimiz pahalılığı anlatan çeşitli dövizler, pankartlarla Beşiktaş’ta Barbaros Heykelinin önünde bir araya geldiler. Sloganlarla başlayan protesto eylemimizde basın açıklamasını HKP İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi Av. Doğan Çıngı Yoldaş okudu.

Yoldaşımız yaptığı açıklamada 27 Aralık 2021’de Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin “Bir uyuyun, altı ay sonra uyanın, Türkiye’de çok farklı noktalara gideceğiz” dediğini, Bakan Nebati’nin 6 aylık uykusunun sonunda ise başta enflasyon olmak üzere, işsizlik, pahalılık ve zamların katlanarak arttığını belirtti.

Kimsenin artık inanmadığı AKP iktidarının istediği rakamları açıklayan TÜİK’in genel işsizlik oranını yüzde 11.5, Geniş Tanımlı İşsizlik Oranını ise yüzde 22,7 olarak açıkladığını, ancak gerçek işsizliğin yüzde 50’nin üzerinde olduğunu ifade ederek Enflasyon Araştırma Grubu ENAG’ın açıklamasına göre Mayıs ayı yıllık enflasyonunun yüzde 160,76 olduğunu, bunun da geçen yıl bu zamanlar aldığımız her şeyin yüzde 160,76 oranında zamlandığı anlamına geldiğini belirtti.

İğneden ipliğe her şeye zam üstüne zam geldiğini, Halka zulümde sınır tanımayan AKP’giller’in her geçen gün Halkımızın yaşamını cehenneme çevirmeye devam ettiğini belirten Yoldaşımız, halk düşmanı AKP’giller iktidarının ülkemizi, dünyada 172 ülke arasında enflasyonu en yüksek ülke haline getirdiğini söyledi.

Fahiş oranlardaki enflasyonun altında ezilen halkımızın gelirinin ve alım gücünün günden güne eridiğini belirten Çıngı, Asgari Ücretin 4 bin 250 lira olduğunu, Birleşik Kamu-İş’in Haziran ayı için Açlık Sınırını 6 bin 779 lira, Yoksulluk Sınırını ise 20 bin 140 lira olarak açıkladığını, buna göre Asgari Ücretin Açlık Sınırının altında kaldığını belirterek ülkemizdeki Asgari Ücretin bu koşullarda 20 bin 140 lira olması gerektiğini ifade etti.

AKP’giller’in, 2002 yılından bugüne Cumhuriyet döneminin tüm fabrikalarını ve kurumlarını yerli ve yabancı Parabalarına peşkeş çektiğini, ülkemizi ekonomik bir krizin içine soktuğunu, Halkımızı işsizlik, pahalılık cehenneme attığını belirten Yoldaşımız açıklamasını şu cümlelerle tamamladı:

“Onun için diyoruz ki, bu soygunlar, vurgunlar düzeni değişmelidir. Yerine Halkın İktidarı kurulmalıdır. Bunu yapacak olan bu ülkenin tek ve gerçek yurtsever partisi Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Ancak o zaman halkımız İşsizlik ve Pahalılığı yaratan Parababalarının sömürü ve soygun düzeninden kurtulur. O zaman bu zulüm politikaları sona erer ve emekçi halkımız refah içinde yaşar. Bunun için, sevgili halkımız, çok derdin tek ilacı, HKP’yle birlikte mücadele ederek bu halk düşmanı AKP İktidarından kurtulmaktır. Yoksa işsizlik de, pahalılık da, zamlar da, zulümler de sona ermeyecektir, ermez. Gel artık bu vurgun ve soygun düzenine bir son verelim. Çektiğimiz dertler, acılar son bulsun!”

Yanımızda getirdiğimiz boş tencerelerimizi göstererek, yemek yapamaz duruma geldiğimizi belirttiğimiz eylemimizde sık sık “Taksitle Yaşayıp Borçlu Ölüyoruz”, “Zam Zam Zam, Ucuzluk Ne Zaman”, “Ücretler Pire, Zamlar Deve”, “İşsizliğe, Pahalılığı, Zama Zulme Son”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Kahrolsun ABD AB Emperyalizmi”, “Gün Gelecek Devran Dönecek, AKP Halka Hesap Verecek”, “Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz”, sloganları atıldı.

27 Haziran 2022

Halkın Kurtuluş Partisi

İstanbul İl Örgütü