AB-D Emperyalizmi ve yerli işbirlikçileri Zeus ve Dehak’ların, Mazlum Halklar Prometheusların ve Kawa’ların devamcısıdır!

21.03.2013
532
A+
A-

Mitolojiye göre; Ateşi elinde tutan Tanrılar, gücü ve iktidarı da ellerinde tutuyordu. Tanrıların ulusu Zeus da elinde tuttuğu ateşten aldığı güçle insanların kendisine koşulsuz biat etmesini sağlıyordu.

Zeus’a başkaldıran Titanların aksine Prometheus tarafsız kalmış (öyle görünmüş)  ve başkaldırmamıştır. Böylece Zeus, onu Olympos’taki ölümsüzlerin arasına almıştır. Prometheus dedelerinin intikamını almak için gözyaşlarıyla yoğurduğu balçıktan ilk insanı yarattı. Sonra insanın acizliğine acıyarak Hephahistos (Ateş Tanrısı)’nın alev saçan ocağından ateşi (Bilgi’yi) çalarak insanlara armağan etti.

Zeus,  ateşi çalan Prometheus’tan intikamını; onu Kafkas Dağı’nın zirvesine hapsederek alır ve bir kartalı Prometheus’un her gün kendini yenileyen ciğerini yemekle görevlendirir. Herakles’in yardımıyla kurtulan Prometheus kartalı öldürür ve Zeus’tan intikamını alır.

Zeus ve Prometheus’a dayandırılan bu mitoloji, Ortadoğu Halklarının mitolojisine Kral Dehak ve Demirci Kawa olarak geçer. Hikmet Kıvılcımlı’nın “Mitolojiler yalan söylemez” sözünün en güzel kanıtıdır Prometheus’tan başlayıp Kawa’yla yükselen ve bugün devrimcilerin omzunda olan başkaldırı destanı.

Zeus ve Dehak: Egemen sistem ve sınıfları;

Prometheus ve Kawa: Ezilen, sömürülen halkların başkaldırışını;

Ateş: İnsanoğlunun zulmün zincirlerini kıran aklı ve inancını anlatan bilgi-bilinçtir.

Newroz;  Afganistan’dan Azerbaycan’a, Pakistan’dan Türkiye’ye çok geniş bir coğrafyada yeni aydınlık bir yılın başlangıcı, özelde Kürt Halkının ulusal kurtuluş mücadelelerinin simgeleştiği günün adıdır.

Newroz; Bahara uyanan toprağın bereketidir.

Newroz ateşi; ışıktır ve aydınlatır yollarını halkların…

Bugün içinde bulunduğumuz emperyalizm çağı Zeus’ların, Dehak’ların çağıdır.  Bu çağın Zeus’ları ve Dehak’ları olan AB-D Emperyalistleri ve yerli uşakları halkları ezmekte, sömürmektedir. Kendi emperyalist çıkarları uğruna sınırlar çizmekte; haklara kan, gözyaşı, savaş, açlık ve yoksullukları reva görmektedirler. Bugün onlar, gücü ve iktidarı ellerinde tutuyor olabilirler fakat Marks Usta’nın dediği gibi; emperyalizm kendi mezar kazıcılarını yaratmaktadır. Onlar özelde Kürt ve Türk Proletaryasının ve halklarının, genelde Dünya Proletaryasının ve halklarının ayağa kalkmasından korkmaktadırlar. Onlar yeni Prometheus’lardan, yeni Kawa’lardan korkmaktadırlar.

Onlar, dün Zeus’un Kafkas Dağı’nın zirvesinde Prometheus’a yaptığı işkenceleri, Dehak’ın Kürt gençlerine reva gördüğü ölümleri, bugün mazlum halklara reva görmektedirler. Onların sistemlerinin çarklarının arasında dünya halkları inim inim inlemektedir.

Kürt Halkı, muhakkak ki bu yüzyılda kapitalist sistemin çarkları arasında en çok sıkışan, sömürülen, katliamlara uğrayan halklardan biridir. Bugün ülkemizde de bin yıldır kardeşçe bir arada yaşayan Kürt ve Türk Halkları düşman iki halk durumuna getirilmeye çalışılmaktadır AB-D Emperyalistleri tarafından. İki halk, mazlum halkların emperyalizme karşı ilk zaferi olan Çanakkale Savaşı’nda, dünyanın ilk muzaffer Ulusal Kurtuluş Savaşı olan Antiemperyalist Birinci Kurtuluş Savaşı’nda omuz omuza savaşmıştır. Sonraki süreçte Türk burjuvazisinin sömürgeci, asimilasyoncu politikaları nedeniyle Kürt Halkı ezilmiş, katliamlara uğratılmış, en doğal haklarından mahrum bırakılmış, bunu sonucu gelişen isyanlar da kanla bastırılmıştır.

Bugün Kürt Meselesi’ni iki halkın çıkarlarına uygun şekilde çözmek biz devrimcilerin görevidir. Ya AB-D Emperyalizminin dayattığı Kürt, Türk, Arap, Fars Halklarının yıkımı ve acıları üzerine kurulu burjuva çözüme evet diyeceğiz ya da halkların özgürlük, eşitlik ve kardeşlik ilkesi etrafında kenetlenmesi ile oluşacak Demokratik Halk iktidarını kuracağız. Türk-Kürt Halk Cumhuriyeti’ni inşa edeceğiz.

Zalimler erken bayram etmesinler:

Ne mazlum Kürt Halkının Ortadoğu’da ikinci bir İsrail durumuna düşürülmesine ne de yırtıp emperyalistlerin yüzlerine fırlattığımız Sevr Antlaşması ile Türkiye’yi üçe bölmek üzerine kurulmuş kirli anlaşmalarına boyun eğmeyeceğiz. Zira Kürt ve Türk Halkları kendi proletaryalarının önderliğinde birleşecek ve Prometheus’tan Kawa’lara; Kawa’lardan Proletaryanın önderliğindeki halklara iletilen o ateş yolumuzu aydınlatacaktır. Buna inancımız tamdır.

O ateş, Türklerin ve Kürtlerin eşitçe, özgürce ve kardeşçe yer aldığı Demokratik Halk İktidarının meşalesi olacaktır. 21.03.2013

 

 

 

Biji Newroz!

Biji Biratîye Gelan!

Yaşasın Newroz!

Yaşasın Halkların Kardeşliği!

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz