Yaşasın Kentpar İşçilerinin Haklı Direnişi!

15.09.2021
403
A+
A-

HKP Konya İl Örgütü olarak, fabrikadan polis zoruyla çıkarıldıktan sonra fabrikanın önünde günlerdir direnen Kentpar İşçilerini ziyaret ettik.

Kentpar Direnişi’yle ilgili açıklamamızı Parti Genel Sekreter Yardımcımız Avukat Tacettin Çolak yaptı. Çolak; “Üyesi olduğunuz Birleşik Metal-İş Sendikası’nın bağlı olduğu DİSK, 15-16 Haziran 1970’te sizler gibi direnişe geçerek kapatılmasının önüne geçti. İşte bu kutlu günde kurulan partimiz, işçilerin haklı, meşru taleplerinin her zaman yanında olmuştur. Direnişinizi tebrik ediyoruz”, dedi.

Çolak, sendikalı olmanın işçilerin anayasal hakkı olduğunu, emeği ile kazanmanın en kutsal dava olduğunu, ayrıca 145 Kentparlı İşçinin kendi rızası olmadan işten çıkarılmasının iş kanununa aykırı olduğunu ama görüldüğü üzere Parababalarının ve onların destekçisi hükümetin işverenden yana olduğunu belirterek burada tek çarenin Direniş olduğunu ve zorun oyunu bozacağını dile getirdi.

Çolak, kendisinin de DİSK’e bağlı Nakliyat-iş Sendikası avukatı olduğunu ve daha önce çok sayıda direnişe katıldığını, işçilerin haklı taleplerinin direnerek kazanıldığını ifade etti. Çalışma koşullarının ağır olduğunu, mesai ücretlerinin ödenmediğini, Kentpar İşçilerinin asgari ücret seviyesinde sefalet düzeninde çalışmaya mahkum bırakıldıklarını, bu sebeplerden dolayı direnmekten başka çare olmadığını vurgulayan Çolak, “Zafer direnen emekçinin olacaktır. Halkın Kurtuluş Partisi bu Direnişi destekliyor, yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz” diyerek sözlerine son verdi.

Açıklama sonrasında “Zafer Direnen Emekçilerin Olacak, İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek, Direne Direne Kazanacağız” sloganları atıldı.

14 Eylül 2021

HKP Konya İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz