Kamu Kurumu TRT’den Rıdvan Dilmen’e yıllık 8,5 milyonluk kıyak: Boşuna takılmamış “Şeytan” Lakabı

17.09.2021
531
A+
A-

“Şeytan” diye bilinirdi Rıdvan Dilmen, futbol oynadığı dönemlerde. Kıvraklığından, hızlı, çevik hareketlerinden, birdenbire aralara girip topu filelere göndermesinden dolayı takmıştı futbolseverler bu lakabı. Futboldan jübilesini yaptıktan sonrada Rıdvan Dilmen Şeytanlığını devam ettiriyor. Kıvrak, hızlı hareketlerle ülkenin gelmiş geçmiş en büyük İfritlerine yanaştı. Baktı ki kendi Şeytanlığı sadece futbol oynadığı dönem için geçerli değil, ülkenin bütün değerlerini yağmalayan, kamu mallarını kendi yandaşlarına hukuk, kanun, ahlâk dinlemeden peşkeş çeken AKP’giller var; Şeytanlığıyla araya girip golleri attı Rıdvan Dilmen, yani kamu veya özel bütün görsel ve yazlı medyadan ettiği laklaklar, geyik çevirmeler karşılığında Halkımızın deyimiyle malı götürmeye başladı.

İşte Partimizin son suç duyurusu bir Kamu Kurumu olan TRT’nin AKP’li yöneticilerinin Şeytan Rıdvan Dilmen ile yaptığı anlaşma. Bu anlaşmanın karşılığında Şeytan’a yapılan aylık 710 bin, yıllık 8,5 milyon TL tutarında ödeme için suç duyurusunda bulunduk.

Bu kabul edilemez. Bu sineye çekilemez. Halkın sırtından sırf Kaçak Saray’ın gediklilerinden diye bir kişiye hiçbir değeri olmayan laklakları için milyon TL’ler aktarılamaz. Kaldı ki TRT Halkın vergileriyle ayakta duran bir Kamu Kurumu. Hiç kimsenin Halkın parasını çarçur etmeye hakkı yoktur. Halkın parasını yandaşlarına peşkeş çekenlerden de eninde sonunda hesabı sorulur.

Halkın Kurtuluş Partisi’nin Programında Spora bakışımız şöyle yer almaktadır:

SPOR: Kulüplerimize memleket ve dünya ölçüsünde tam hareket serbestlikleri tanınacak. Spor, kalp vb. iç organları yıpratan, zekâ aleyhine adale urlaşmasına yol açan ve birkaç “kahraman” yetiştirmek için yüz binlerce kişiyi seyirci durumunda battallaştıran; afyonlaştırılmış, kumarlaştırılmış şeklinden çıkarılacak. Sporla hareketlerimiz şiirleşecek ve zekâmız sosyalleşecek. Milyonlarımızın vücut ve dimağ (zihin, bilinç) ahengini arttırmak için, her çağda ve her sağlıkta insanımıza spor alanı, âleti ve imkânı sağlanacak.

AKP’giller’in en tepesinden en aşağıdaki bürokratına kadar Spora bakışı ise şöyle özetlenebilir ve bu, aslından yaşamın her alanına bakışlarının da bir özetidir:

Daha çok para, daha çok kâr, daha çok rant, daha çok vurgun, daha çok soygun. AKP’giller; “zekâ aleyhine adale urlaşmasına yol açan ve birkaç” Şeytan “yetiştirmek için yüz binlerce kişiyi seyirci durumunda battallaştıran; afyonlaştırılmış, kumarlaştırılmış” Spor anlayışına sahipler. Son yaptığımız suç duyurusu aynı zamanda bu anlayışlarına karşı da yapılmış bir suç duyurusudur. Suç duyurumuz sonrası Partimizin MYK Üyesi Adnan Okur Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Değerli Halkımız;

Halkın Kurtuluş Partisi olarak bugün bir suç duyurusunda daha bulunuyoruz. AKP’giller’in vurgunuyla, soygunuyla, kamu malını peşkeşiyle uyanmadığımız bir günümüz geçmiyor artık.

Onların bu vurgunlarına, soygunlarına, kamu malını peşkeşlerine karşı da, en kamucu, halksever, haksever, vatansever partisi HKP olarak bizim mücadelelerimiz devam ediyor, devam edecek.

Bugünkü suç duyurumuzun konusu; Mustafa Kemal’in “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim” özdeyişine uymayan, Asgari Ücretin 8 bin TL olduğunu sanacak kadar dünyadan bihaber bir emekli futbolcuya, Halkın vergileriyle kurulan ve Halkın Vergileriyle yayınını devam ettiren TRT’nin Yöneticilerinin yapacağı ödemeler.

Başka ülkelerde olsa hükümet düşürecek kadar yüksek olan ödemeler, maalesef ülkemizde sessizce geçiştirilmeye çalışılıyor. Rakam çok yüksek. Aylık 710 bin, yıllık 8,5 milyon TL. Eski parayla 8,5 Trilyon.

Rıdvan Dilmen’in bilmediği Asgari Ücretin tutarı 2.825 TL 90 Kuruş. Yani; yayın ilkeleri arasında kamu yararını korumak ve kollamak, devletin ekonomik menfaatlerinin gereklerine uymak da olan TRT, bir kişiye 251 Asgari Ücretliye ödenen toplam ücret kadar ödeme yapmaktadır. Bu TCK 257’ye göre görevi kötüye kullanma suçudur.

TRT Genel Müdürü, Genel Müdür Yardımcıları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Rıdvan Dilmen bu suçu işlemişlerdir.

Ve bu suç şikâyete bağlı bir suç değildir. Savcıların öğrendiği andan itibaren harekete geçip gerekli soruşturmayı yapmaları gerekirken şu ana kadar savcılar bu suçu görmediler, duymadılar, bilmediler.

Ama HKP olarak bir kez daha tarihi sorumluluğumuzu yerine getirdik, bu suçu da kayıt altına aldırdık. Umarız şu ana kadar harekete geçmeyen savcılar suç duyurumuzu ihbar kabul edip harekete geçerler.

17 Eylül 2021

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN                           : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                                    : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI- Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR – Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Korkut Reis Mah. Sezenler Cad. No:4/15 Sıhhiye/ANKARA

 

ŞÜPHELİLER                      : 1- Rıdvan DİLMEN (TRT Spor Yorumcusu)

                                                 2- Prof. Dr. Mehmet Zahit SOBACI (TRT Genel Müdürü)

                                                 3- Erkan DURDU (TRT Genel Müdür Yardımcısı)

                                                 4- TRT Yönetim Kurulu Üyeleri

 

SUÇ                                       : Görevi Kötüye Kullanma (TCK. Md. 257)

 

SUÇ TARİHİ                                   : Eylül 2021

 

AÇIKLAMALAR               :

Halkın vergileriyle kurulan ve yine Emekçi Halkın vergileriyle yayın faaliyetini sürdüren Türkiye Radyo Televizyon Kurumu TRT; internet sayfasının  (https://www.trt.net.tr/Kurumsal/YayinIlkelerimiz.aspx) adresinde “Yayın İlkelerimiz” başlığı altında bir kamu kurumu olma niteliğini şöyle tanımlıyor:

Anayasanın 133. maddesi ve 2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanunu uyarınca tarafsız bir kamu tüzel kişiliğe sahip Türkiye’nin tek kamu yayın kuruluşu olarak yayınlarımızın tarafsızlığı esastır.

Bu nitelemeden sonra da TRT’ye hakim olan yayın esasları 13 madde olarak sıralanıyor. Ve yayın esaslarının (a) ve (c) maddelerinde Kamu Yararı ve Devletin Ekonomik menfaatleri şöyle belirtiliyor:

2954 sayılı Türkiye Radyo Televizyon Kanununun 5. maddesine göre Türkiye Radyo Televizyon Kurumu yayın esasları şunlardır;
“a) Anayasanın sözüne ve ruhuna bağlı olmak; devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü, milli egemenliği, Cumhuriyeti, kamu düzenini, genel asayişi, kamu yararını korumak ve kollamak,
“c) Devletin milli güvenlik siyasetinin, milli ve ekonomik menfaatlerinin gereklerine uymak,

 

Bir Kamu Kurumu olan TRT’nin özellikle mevcut AKP İktidarı ile birlikte, sitesinde yer alan yayın ilkelerinden uzaklaştırıldığına tanık olmaktayız. Müvekkil Partinin İşbu suç duyurusuna konu olan olay; Kamuoyu yararının ve ekonomik menfaatlerinin gözetilmediğinin göstermesi açısından ve kamunun kaynaklarının yandaş “işadamlarına”, “sanatçılara”, “sporculara” nasıl peşkeş çekildiğini göstermesi bakımından önemlidir.

 

Ve bu tür suç duyurularını Türkiye’nin en kamucu Partisi olma vasfıyla açan, halkın sırtından yapılan peşkeşleri, soygunları, vurgunları kamucu olma sıfatıyla yargıya taşıyan Müvekkil Partinin bu son suç duyurusu; Mustafa Kemal’in “Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlâklısını severim.” özdeyişine uymayan, Asgari Ücretin 8 bin TL olduğunu sanacak kadar dünyadan bihaber bir emekli futbolcuya, Halkın Sırtından yapılan peşkeşe karşı, kamunun yararını ve devletin ekonomik menfaatlerini gözetmesi gereken Savcıların harekete geçmesi umuduyla yargıya taşınmıştır.

 

Müvekkil Partinin suç duyurusuna konu Gazete Haberleri ve Linkleri:

 

NTV’den ayrılan Rıdvan Dilmen, yeni sezonda için TRT ile anlaşmıştı. Spor yazarı Orhan Yıldırım, Dilmen’e verilen maaşı sosyal medya hesabı üzerinden açıklamıştı.

Maaşın ortaya çıkması sonrası tepkiler çığ gibi büyürken Yıldırım, bir tweet daha attı. Böylelikle yıllık 8,5 milyon TL alan Rıdvan Dilmen’in, aylık olarak ise 710 bin TL aldığı görüldü.

Sosyal medya hesabından bir paylaşım daha yapan deneyimli gazeteci, “AB’nin dev ekonomilerine sahip ülkeleri; Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ile İngiltere’de devlet TV’leri, bir yorumcuya yıllık 8.5 milyon TL verir mi? Aynı cevabı aldık; 850 bin Euro verseler hükümet düşer! Halkın sırtından geçinen @trt Rıdvan Dilmen’e 8.5 trilyon nasıl öder.” diyerek sert çıktı. (https://www.yenicaggazetesi.com.tr/trtnin-ridvan-dilmene-verdigi-aylik-maasi-orhan-yildirim-acikladi-avrupada-olsa-hukumet-duser–474061h.htm)

 

Asgari ücreti 8 bin TL zanneden Dilmen’in TRT’den aldığı maaşa tepkiler büyüyor.

TRT ile sezon boyunca futbol yorumu yapmak için anlaşan Dilmen’in 1 milyar dolar alacağı haberleri medyaya yansımıştı.

Spor yazarı Orhan Yıldırım, TRT’nin Rıdvan Dilmen’e yıllık 8,5 milyon TL verdiğini açıkladı. Yıldırım, özellikle devlet kanalı olması sebebiyle bu ücretin sorgulanması gerektiğini vurguladı.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Yıldırım, “Özel kanal, gazete şu bu verse kimseyi bağlamaz. Ancak halkın sırtından yayın yapan @trt  Rıdvan Dilmen’e yıllık 8.5 milyon lira ücret veriyor ise, bunu sorgularız. Ekranda asgari ücreti diline dolayan birine, bu rakamları nasıl ve hangi hakla verebiliyorsunuz Sn. @zahidsobaci” ifadelerine yer verdi. (https://www.milligazete.com.tr/haber/7785760/asgari-ucreti-8-bin-sanmisti-iste-ridvan-dilmenin-trtden-aldigi-maas)

 

 

SUÇ NİTELEMESİ                  :

Türk Ceza Kanunu’nun 257. maddesinde “Görevi Kötüye Kullanma Suçu şöyle düzenlenmiştir:

(1) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerine aykırı hareket etmek suretiyle, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

“(2) Kanunda ayrıca suç olarak tanımlanan haller dışında, görevinin gereklerini yapmakta ihmal veya gecikme göstererek, kişilerin mağduriyetine veya kamunun zararına neden olan ya da kişilere haksız bir menfaat sağlayan kamu görevlisi, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

 

Yukarıda belirtildiği üzere bir futbol yorumcusuna aylık 710 bin-TL, yıllık 8,5 milyon TL’nin ödeme yapılması açıkça kamu kaynaklarının heba edilmesidir. Basiretli, TRT’nin yayın İlkelerine sadık kamu yararını ve devletim ekonomik menfaatlerini düşünen, yapacağı bir kuruş harcamayı bu kriterlerin süzgecinden geçiren bir kamu kurumu yöneticisinin/yöneticilerinin bu harcamayı yapmayacağı, yapamayacağı herkesin takdirindedir.

Şüpheli TRT Yöneticilerinin, kendisine sadece eski futbolcu kimliğiyle yorum yaptırılacak olan şüpheli Rıdvan Dilmen’e ödeyeceği tutar aylık 710 bin TL, 251 asgari ücretlinin ücretine denk gelmektedir.

 

Dolayısıyla şüpheli TRT Yöneticileri, AKP iktidarına yakınlığından dolayı şüpheli Rıdvan Dilmen’e “Haksız Kazanç” elde etmesinin yolunu açmışlardır. Zira kamu görevlisinin görevinin gereklerine aykırı davranmak suretiyle kişilere sağladığı bir kazancın hukuka uygun, yani haklı bir kazanç sayılması düşünülemez. Objektif olarak da buradaki haksız kazanç açıkça görülmektedir.

 

Ayrıca; TCK 257’nin gerekçesinde “… kamu faaliyetlerinin gerek eşitlik gerek liyakatlilik açısından adalet ilkelerine uygun yürütüldüğü hususunda toplumda hâkim olan güvenin, inancın sarsılmaması gerekir” denmektedir. Suç duyurusuna konu olan olay; bir kamusal faaliyet olan TRT yayınlarının eşitlik, liyakatlilik açısından adalet ilkelerine uygun yürütüldüğüne dair toplumda hâkim olan güveni ve inancı sarsmak bir yana yok etmiştir.

 

Sonuç olarak; hiçbir bilimsel, ekonomik, kültürel hatta sportif değeri olmayan, bu dalların gelişimi için hiçbir katkısı da olmayacak olan bir futbol yorumcusuna kamu kaynaklarının kullanılarak aylık 710 bin TL ödeneceği iddiası ciddi bir iddiadır. Haberi yapan gazete ve haber kaynağı açıkça bellidir. Bu durumda gerek ilgili gazete haberi gerekse tarafımızdan yapılan söz konusu suç duyurusuna göre devleti, kamuyu zarara uğratan şüpheliler için “görevi kötüye kullanma” suçu nedeniyle soruşturma başlatılması gerekmektedir.          

 

SONUÇ VE İSTEM                  :Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet Savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan suçlardan yargılanıp cezalandırılması amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını Müvekkil Parti adına vekâleten talep ediyoruz. 17/09/2021

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

Av. Metin Bayyar    Av. Sait Kıran           Av. Azime Ayça Okur        

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz