Yanan ormanlarımızı rant kapısına çeviren AKP’giller hakkında suç duyurusunda bulunduk

13.11.2021
351
A+
A-

Bilindiği üzere 2021 yılı yaz aylarında ülkemizin kıyı kesimlerinde tarihimizin en büyük yangınları meydana gelmiş, halk seferber olmuş canla başla yangını söndürmek için mücadele etmişti. İktidar tarafından ise Türk Hava Kurumunda Yangın Söndürme Uçağı bulunmadığı söylenerek uzun  süre boyunca yangınlara gerekli müdahale yapılmamıştı. Bu nedenle yangınlar 1 ay sonra kontrol altına alınabilmişti. Bu yangınlar nedeniyle ülkece yüreklerimiz sızlamıştı.

Ancak bu yangınlardan sonra AKP’giller buraları da rant kapısı olarak değerlendirmiştir. Konu ile ilgili olarak 07.11.2021 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nde çıkan habere göre:

“Tarım Orman-İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, bu yıl yaz aylarında Antalya, Muğla, Denizli, Aydın ve Isparta’daki yangınlardan etkilenen orman alanlarındaki zarar görmüş ağaçların kesim işinin, anayasaya göre orman köylüleri ve onların kurduğu kooperatiflerce yapılması gerekirken özel şirketlere verildiğini belirtti.”

Ayrıca haber içeriğinde verilen teknik bilgiye göre yangınlardan beri 70 Milyar TL’lik bir vurgun yapılmıştır. Şöyle ki:

Çokuluslu bir firma, dikili satış fiyatıyla metreküpü 155 TL’den aldığı tomrukları, sadece kabuklarını soyarak yurtdışına 1 metreküpü 730 Avrodan satmaktadır.  730 Avro yaklaşık 10 milyon metreküp tomrukla çarpıldığında 7 milyar 300 milyon Avroluk (70 milyar lirayı aşkın) bir rakam ortaya çıkmaktadır. (https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/iktidar-cokuluslu-sirketlere-agac-kesimi-ileormanlarda-rant-kapisi-acti-1882623)

Bu haberin yayınlanmasının ardından insan, hayvan, bitki ve doğa sevgisine yeterince önem vermemeyi, sahip olunması gereken insan kalitesinden uzak kalışta gören; insan, hayvan, bitki ve doğa sevgisini Programına koyan, Emekçi Halkın sırtından yapılan peşkeşleri, soygunları, vurgunları, kamu kaynaklarının peşkeş çekilmesini, heba edilmesini kamucu olma sıfatıyla yargıya taşıyan Halkın Kurtuluş Partisi olarak, çokuluslu şirketlere görevinin gereklerine aykırı olarak kasten menfaat sağlayan, kamuyu 70 milyar TL zarara uğratarak görevi kötüye kullanma suçunu işleyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey   hakkında Görevi Kötüye Kullanma suçundan suç duyurusunda bulunduk.

Suç duyurusu ile ilgili olarak HKP MYK Üyesi ve İstanbul İl Başkanı Av. Pınar Akbina şu açıklamayı yaptı:

***

Değerli Halkımız;

Halkın Kurtuluş Partisi olarak ülkemizde yapılan vurgunlara, talanlara, doğa katliamlarına karşı suç duyurularında bulunmaya devam ediyoruz.

Bildiğimiz gibi 2021 yaz aylarında bütün ülkenin ciğerlerini yakan ve günlerce süren orman yangınları meydana gelmiştir. Bu orman yangınları AKP’giller tarafından Türk Hava Kurumunda yangın söndürme uçakları olmadığı yalanıyla günlerce söndürülmemiştir. Yangınların söndürülmesinin ardından ise ne yazık ki bu alanlar rant kapısına dönüştürülmüştür.

7 Kasım 2021 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre, Tarım Orman İş Sendikası Genel Başkanı açıklamalar yapmış ve bu alanlarda kamuoyunun 70 milyar lirayı aşkın bir şekilde zarara uğratıldığını belirtmiştir.

Anayasa madde 169’a göre, “Devlet Ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet Ormanları, kanununa göre, devletçe yönetilir, devletçe işletilir. Ancak bu bölgelerdeki ağaçların kesim işi Anayasaya aykırı olarak çokuluslu şirketlere verilmiştir. Buralarda çokuluslu şirketler metreküpünü 155 TL’den aldıkları odunları, metreküpü 730 Avrodan yurtdışına satmışlardır.

İşte bu nedenle Halkın Kurtuluş Partisi olarak “Görevi Kötüye Kullanma” suçundan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Orman Genel Müdürü Bekir Karacabey hakkında bugün suç duyurusunda bulunduk.

Orman yangınları olduktan sonra da oradaki yangınların söndürülmemesi nedeniyle yine suç duyurusunda bulunmuştuk. İşte bizler Halkın Kurtuluş Partisi olarak, Türkiye’nin en vatansever, en halksever ve en doğasever partisi olarak bu suçluların peşini bırakmayacağız ve mücadelemize her zaman devam edeceğiz.

Davamız Halkın Kurtuluş Davasıdır!

12 Kasım 2021

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

MÜŞTEKİ                            : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                                    : Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

   Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

   Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA  – Av. Doğan ERKAN

   Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok K:4 D:16 Fatih/İSTANBUL

 

ŞÜPHELİLER                     : 1. Bekir PAKDEMİRLİ (Tarım ve Orman Bakanı)

  1. Bekir KARACABEY (Orman Genel Müdürü)                                  

 

SUÇ                                       : Görevi Kötüye Kullanma (TCK Md. 257)

 

AÇIKLAMALAR                 :

 

1-) Bilindiği üzere 2021 yılı yaz aylarında ülkemizin kıyı kesimlerinde tarihimizin en büyük yangınları meydana gelmiş, halk seferber olmuş canla başla yangını söndürmek için mücadele etmiştir. İktidar tarafından ise Türk Hava Kurumunda Yangın Söndürme Uçağı bulunmadığı söylenerek uzun dönem yangınlara gerekli müdahale yapılmamıştır. Bu nedenle yangınlar 1 ay sonra kontrol altına alınabilmiştir. Bu yangınlar nedeniyle ülkece yüreklerimiz sızlamıştır. Fakat ekte sunduğumuz 07.11.2021 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’nin haberine göre söz konusu yangınlar bazı iktidar mensupları tarafından rant kapısı olarak görülmüştür

 

2-) Söz konusu habere göre yaz aylarında yangından etkilenen ağaçların kesim işi Türkiye Cumhuriyeti Anayasasına aykırı olarak özel şirketlere verilmiştir. Yine haber içeriğinde görüleceği üzere Orman Genel Müdürlüğü tomrukları çok uluslu şirketlere ucuz fiyattan satmıştır. Söz konusu satış işlemi nedeniyle kamu zarar uğratılmıştır:

“…Tarım Orman- İş Genel Başkanı Şükrü Durmuş, bu yıl yaz aylarında Antalya, Muğla, Denizli, Aydın ve Isparta’daki yangınlardan etkilenen orman alanlarındaki zarar görmüş ağaçların kesim işinin, anayasaya göre orman köylüleri ve onların kurduğu kooperatiflerce yapılması gerekirken özel şirketlere verildiğini belirtti.”

Haber içeriğinde verilen teknik bilgiye göre yangınlardan beri 70 Milyar TL’lik bir vurgun yapılmıştır. Şöyle ki: Çok uluslu bir firma, dikili satış fiyatıyla metreküpü 155 TL’den aldığı tomrukları, sadece kabuklarını soyarak yurtdışına 1 metreküpü 730 Avro’dan satmaktadır. 730 Avro yaklaşık 10 milyon metreküp tomrukla çarpıldığında 7 milyar 300 milyon Avro’luk (70 milyar lirayı aşkın) bir rakam ortaya çıkmaktadır.

(https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/iktidar-cokuluslu-sirketlere-agac-kesimi-ile-%20ormanlarda-rant-kapisi-acti-1882623)

3-) Oysa Anayasanın 169. maddesinin ikinci fıkrasına göre “Devlet ormanlarının mülkiyeti devrolunamaz. Devlet ormanları kanuna göre, Devletçe yönetilir ve işletilir. Bu ormanlar zamanaşımı ile mülk edinilemez ve kamu yararı dışında irtifak hakkına konu olamaz” ifadelerine yer verilmiştir. Anayasanın bu açık hükmüne göre ormanlarla ilgili her türlü tasarruf devlet tarafından yapılmalıdır. Söz konusu odunların kesimi ve tomrukların satışı Anayasaya açıkça aykırıdır. Yukarıda isimleri yazılı şüpheliler Anayasa hükmüne uymamış görevi kötüye kullanma suçunu işleyerek çok uluslu şirketlere menfaat sağlamışlardır.

 

4-) Görevi kötüye kullanma suçunun oluşabilmesi için kamu görevlisinin bir fiili nedeniyle ortaya bir zarar çıkmalıdır. Yukarıda değindiğimiz gibi 70 milyar TL’yi bulan bir kamu zararı bulunmaktadır. Söz konusu tutar tümü ile kamu yararına kullanabilecekken isimlerini bildirdiğimiz ve savcılığınızca re’sen tespit edilecek şüphelilerin fiilleri nedeniyle özel şirketlerin kasalarına girmiş, özetle orman yangınları dahi rant kapısı olarak görülmüştür.

 

5-) 2 Ağustos 2021 tarihinde orman yangınlarına gerekli müdahalenin yapılmaması nedeni ile Cumhurbaşkanı, Orman Bakanı, Valiler ve THK yöneticileri hakkında suç duyurusu yapan müvekkil Parti çok uluslu şirketlere görevinin gereklerine aykırı olarak kasten menfaat sağlayan, kamuyu 70 milyar TL zarara uğratarak görevi kötüye kullanma suçunu işleyen yukarıda isimleri yazılı kişiler hakkında da şikâyete bulunmuştur.

 

Halkın Kurtuluş Partisi Türkiye’nin 81 ilinde 550 adayla seçimlere katılmış halkı temsil eden, bu ülkenin en vatansever, en halksever ve en doğasever Partisidir. Bu nedenle bu tür suç duyurularını yapmakta ve sorumluların yargılanmasını talep etmektedir.

 

TALEP                                    : Açıklanan gerekçelerle Şüpheliler hakkında gerekli incelemenin yapılarak soruşturma açılmasını ve şüphelilerin ifadelerinin alınmasını akabinde ise bildirdiğimiz suçlar ve tespiti savcılığınızca yapılacak diğer suçlardan şüpheliler hakkında kamu davası açılmasını vekâleten talep ederiz. 12.11.2021

MÜŞTEKİ VEKİLLERİ

 Av. Pınar Akbina – Av. Fettah Ayhan Erkan – Av. Ali Serdar Çıngı

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz