Yağmur gibi gelen zamlarla Asgari Ücret eridi! “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın! İnsanca Yaşayabileceğimiz Bir Ücret Olsun!” talebimizi bu kez de Gebze’de haykırdık!

28.11.2021
350
A+
A-

Partimiz, haftalardır  “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın” “Normal Geçim Endeksine Göre Asgari Ücret 10.000 TL Olmalıdır” diyerek çalışmalarını sürdürüyor. Halkımıza, İşçi Sınıfımıza, Emekçilere Asgari Ücretin neden 10.000 TL olması gerektiğini, bildirilerimizle, astığımız pankartlarımızla, birçok ilde yaptığımız basın açıklaması ve bilgilendirme toplantılarımızla anlatıyoruz.

Bu konuda bir eylem de İşçi Sınıfımızın yoğun yaşadığı bir bölgemiz olan Gebze’de yaptık. Gebze Çarşısı’nda bulunan Tarihi Çeşme önünde gerçekleştirdiğimiz basın açıklamamızda bayraklarımızla, dövizlerimizle, pankartımızla, sloganlarımızla haykırdık: “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın, İnsanca Yaşayabileceğimiz Bir Ücret Olsun.”

Basın açıklamasını Partimizin Gebze İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Murat Kızıltaş Yoldaşımız  gerçekleştirdi.

Murat Yoldaş’ımız basın açıklamasında AKP’giller’in, uyguladıkları zulüm politikalarıyla emekçi halkımıza cehennemi yaşattığını dile getirdi.

AKP’giller’in ABD Emperyalistleri tarafından iktidar koltuğuna oturtulmalarından bu yana yerli-yabancı Parababaları ile el ele vererek her geçen gün halkımızı İşsizlik ve Pahalılık Cehenneminde inim inim inlettiğini dile getirdi. Yoldaşımız konuşmasını şöyle sürdürdü:

***

Öyle ki Halkımız sadece Ekim ayının 13 gününe zam haberleriyle uyandı. Ekim ayının son gününde Elektrik üreten santrallerin kullandığı doğalgaza %47, sanayide kullanılan doğalgaza %48 zam yapıldı. Bu da demektir ki halkımızın cebinden daha çok para çıkacak.

Diğer yandan Ekim ayı enflasyon rakamları da gösteriyor ki halkımızın alım gücü sürekli düşüyor. TÜİK’in yalancı rakamları bile %20 enflasyon demektedir. Bağımsız araştırma kuruluşu ENAG’a göre ise enflasyon %49,87’dir. Emekçi halkımızın alım gücü her geçen gün azalmaktadır.

İşsizlik ise almış başını gitmiştir, iş bulabilenlerde 2.825 liralık Sefalet Ücretine mahkûm edilmektedir. 1 Ocak 2021’de asgari ücret 380 dolar ediyorken, bugün ise 227 dolar ediyor. Yaklaşık 153 dolar kayıp var; bunun TL karşılığı yaklaşık 1.901 liradır. Bu rakamlar bile Asgari Ücret ile çalışmak zorunda bırakılan milyonlarca insanımızın içler acısı durumunu ortaya koymaktadır. Ayrıca Avro bazında Asgari Ücrette Avrupa sonuncusuyuz. Yani Avrupa’da en düşük Asgari Ücreti veren bir ülkeyiz.

Son günlerde ülkemizin kaderine hükmetmiş olan Uluslararası Emperyalistler tarafından bu ülkenin başına getirilen AKP’giller’in sözde ekonomik politikaları yüzünden Emekçi Halkımız inim inim inletilmektedir. Son haftalarda Amerikan Doları yüzde 30’a yakın Türk Lirası karşısında değer kazanmıştır. Bir Dolar şu anda 12,50 TL. Dolar’ın değer kazanması ülkemizde hayat pahalılığının da anında fırlayışa geçmesidir. İnsanımızın günlük yaşamına hükmeden akaryakıt bile artık günümüzde 10 lira olmuştur.

Değerli halkımız,

AKP’giller, uyguladığı Yerli-Yabancı Parababaları yanlısı politikalar ile sermaye çevrelerini daha da zenginleştirirken emekçi halkımızı İşsizlik ve Pahalılık Cehenneminde yakıyor. Yapılan son araştırmalara göre Ekim Ayı için dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 3 bin 192 TL, yoksulluk sınırı ise 10 bin 360 TL olmuştur. Yani dört kişilik bir ailenin karın tokluğu için şu anda uygulanan Asgari Ücretin üzerine en az 370 TL daha eklenmesi gerekiyor. Kaldı ki vergi dilimleri yükseltilmediği için Asgari Ücretlinin ödediği vergi %20’lere kadar çıkmaktadır. Adaletli bir gelir dağılımı olmadığı gibi, adaletli bir vergi dağılımı da yoktur.

Bugün Asgari Ücreti belirleyenler 100 binlerce liralık maaşlar almaktadır. Onlar için hava hoş, onlar için İşsizlik, Pahalılık sorun değil. Halkımızın deyimi ile “Tok açın halinden anlamıyor”. Onlar için varsa, yoksa Parababalarının sömürü ve soygun düzeninin devamıdır. Efendilerine hizmette kusur etmemektir.

Onun için diyoruz ki, bu soygunlar, vurgunlar düzeni değişmelidir. Yerine Halkın İktidarı kurulmalıdır. Bunu yapacak olan bu ülkenin tek ve gerçek yurtsever partisi Halkın Kurtuluş Partisi’dir. Ancak o zaman halkımız İşsizlik ve Pahalılığı yaratan Parababalarının sömürü ve soygun düzeninden kurtulur. O zaman bu zulüm politikaları sona erer ve emekçi halkımız refah içinde yaşar.

Nasıl mı? Parti programımızda belirtildiği gibi:

“Hayatın pahalanması, fiyat rakamının şu ya da bu olması değil, insanımızın geliri ile alım gücünün düşük, yerli-yabancı Parababalarının sömürü ve vurgunlarıyla iratçılık ve devlet masraflarının yüksek olmasıdır. Onun için:

1- GELİR POLİTİKASI: Memleketin her bölgesi için özel GEÇİM ENDEKSLERİ çizilecek. Endeksleri, yalnız bakanlık ya da ticaret odaları değil, işçi, memur, esnaf, aydın ve köylü örgütleri de hazırlayacak. Herkesin EN AZ GELİRİ o geçim endekslerine göre uygulanacak.

2- FİYAT POLİTİKASI: İnsanlarımızın ihtiyaçlarından hangi kısmının, en az gelirinden ne kadarı ile karşılanacağı, barometrenin ibresi gibi, göz önünde tutulacak. Meselâ: Kira, ısıtma, aydınlatma, su ve iletişim masraflarını içine alan BARINMA giderleri, kişi gelirinin en çok 10’da birini; yiyecek, içecek masrafları en çok 5’te birini; devlet masrafları ve vergiler en çok 10’da birini geçmeyecek.” (HKP Tüzük ve Program’ından)”

Hür, güçlü, mutlu Türkiye için halkımızı partimiz saflarında örgütlü mücadeleye çağırıyoruz

Halkız, haklıyız, yeneceğiz!

Kahrolsun İşsizliği ve Pahalılığı yaratan parababalarının sömürü ve soygun düzeni!

***

 Eylem boyunca “İşsizliğe, Pahalılığa, Zamma Zulme Son”, “AKP, İşsizlik, Pahalılık, Zam, Zulüm demektir!”, “Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz” “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “Zam Zam Ucuzluk Ne zaman” “Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın”  sloganlarımızı haykırdık.

Gebze Çarşısı’nda bulunan halkımızın ilgiyle dinlediği, izlediği basın açıklamamız coşkulu sloganlarımızla sona erdi. Basın açıklaması sonrası Partimizin Asgari Ücret bildirisini halkımızla buluşturduk.

Halkız, Haklıyız Yeneceğiz!

Kahrolsun İşsizliği ve Pahalılığı Yaratan Parababalarının Sömürü ve Soygun Düzeni!

Sefalet Ücreti Değil, İnsanca Yaşanacak Ücret İstiyoruz!

Asgari Ücret Sefalet Ücreti Olmasın!

Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek!

28 Kasım 2021

HKP Gebze İlçe Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz