Ülkemizi Kimler Yönetiyor?

21.06.2024
17
A+
A-

Saygıdeğer Halkımız;

Ülkemiz her gün AKP iktidarı eliyle hem ekonomik hem de siyasi olarak bir uçurumun kenarına sürükleniyor. Her gün demirden kömüre, ekmekten peynire, en temel gıda maddelerine zam üstüne zam geliyor. Ev kiraları almış başına gidiyor. Asgari Ücret 17.002 TL iken ortalamanın bile altında bir evin kirası 13-14 bin TL’yi buluyor.

Bu ekonomik koşullarda özellikle Emeklilerimiz tam anlamıyla cehennemi yaşamakta, adeta ölüme terk edilmektedir.

Cumhuriyet Gazetesi’nin Bloomberg’ten aktardığı habere göre; Uluslararası Parababalarının ülkemizde Asgari Ücretin artırılmasına sıcak bakmadığı, Asgari Ücretin artırılmasının enflasyonun yükselmesine sebep olacağı ve yatırımcı açısından bu durumun risk olarak görüldüğü söyleniyor. AKP’giller’in Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da; “Asgari Ücrete zam gündemimizde yok”, diyor bunun üzerine.

 

Saygıdeğer Halkımız,

Uluslararası Finans-Kapital budur işte!

Yabancı Parababaları, zaten ucuz olan işgücümüzü, daha da ucuz hale getirerek, ülkemizi ucuz işgücü cennetine çevirmeye çalışıyor. Onların sınıf çıkarları bunu gerektiriyor.

Tabiî, bunu kimin eliyle yapıyorlar?

Ülkemizde iktidara getirdikleri işbirlikçileri eliyle yapıyorlar. Bugün için AKP’giller eliyle yapıyor. Yabancı Parababaları, emperyalist çıkarları gereği ülkemizin yeraltı ve yerüstü kaynaklarını sömürmek istediği gibi, işgücümüzü de sömürmek isterler; ancak asıl ihaneti yapanlar ülkemizi yönetenlerdir.

Peki, gerçekten enflasyonun yükselmesinin, Asgari Ücretin ve ücretlerin yükselmesi ile bir ilgisi var mı? Ürünlerin fiyatını belirleyen Asgari Ücrete gelen zamlar mı?

 

Saygıdeğer Halkımız,

AKP’giller, Cumhuriyet yadigârı, kâr getiren Kamu kurumlarını yerli yabancı Parababalarına peşkeş çekmiş, üretimi bitirmiş ve en temel ihtiyaçları bile ithal eden bir ülkeye dönüştürmüşlerdir ülkemizi. Bu da fiyatların yükselmesine yol açmıştır.

Ülkemiz,  en basit, en temel ihtiyaçlarda bile emperyalist ülkelere muhtaç hale getirilmiştir. Enflasyonun bu derece artmasının temel bir sebebi de Parababalarının aşırı kâr hırsıdır. Onlar kârından zerre kadar ödün vermemektedir ve bunu gizlemek için de Asgari Ücret artışının enflasyonu yükselteceği gibi bir yalana başvurmaktadırlar.

Hâlbuki Asgari Ücret ülkemizde açlık sınırının bile altında kalmıştır. Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’nun Ar-Ge Birimi KAMU-AR; Mayıs ayında açlık sınırını 19 bin 926 lira, yoksulluk sınırını ise 59 bin 353 lira olarak tespit etmiştir. Bu verilere göre İşçi Sınıfımız, Emeklilerimiz, Kamu Emekçilerimiz zaten açlık ve yoksulluk içinde yaşamını sürdürmeye çalışmaktadır. İşte Uluslararası Finans-Kapitalistler, başta İşçi Sınıfımız olmak üzere tüm Halkımızın bu koşullarda yaşam mücadelesi vermeye devam etmesini istemektedirler.

Bu durumdan kurtulmanın yolu Tam Bağımsızlık şiarıyla mücadele eden Halkın Kurtuluş Partisi saflarında örgütlenmek ve yerli-yabancı Parababalarından ve şu anda onları temsilen ülkemizi yöneten “Yüzyılın Felaketi” AKP’giller iktidarından kurtulmaktan, Devrimci Demokratik Halk Devrimi’ni gerçekleştirmekten geçer.

Ancak o zaman Laiklik de, Cumhuriyetimiz de, alınterimiz de güvence altına alınabilir ve gerçek sahipleri olan bizlere geri döner. Yoksa Batılı Emperyalistler tarafından daha da fazla sömürülmeye mahkûm oluruz hep birlikte.

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

21 Haziran 2024

HKP

Merkezi İşçi Örgütleri Komitesi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz