Çilekeş Halkımıza bir ihanet de İmamın Oğlundan: İstanbul’da Halk Ekmeğe yüzde 60 zam yapıldı…

21.06.2024
15
A+
A-

İstanbul Halk Ekmek’te 250 gramlık ekmeğin fiyatı yüzde 60 zamla birlikte 5 liradan 8 liraya çıkarıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan Halk Ekmek A.Ş. tarafından üretilen ve 5 liradan satılan normal ekmeğe zam geldi. Yeni tarifeye göre ekmeğin fiyatı 8 lira oldu. Halk Ekmek geçtiğimiz ay altın çörek, tost ekmeği ve diğer ürünlere yüzde 50 ve üzerinde zam yapmıştı. Buna göre altın çörek 5 TL’den 7,5 TL’ye; tost ekmeği 20 TL’den 45 TL’ye yükselmişti.

“Dünyanın en büyük hırsızlık, yolsuzluk şebekesi” olan AKP’giller, ülkemizi soyup soğana çevirdiler. Halkımız işsizlik pahalılık cehenneminin ateşinde kavruluyor. Ülke ekonomisi tarumar olmuş durumda. Her gün iğneden ipliğe her şeye zam üstüne zam yapılıyor. Halkımız et, tavuk, süt ve süt ürünleri, yumurta ve diğer besleyici gıdaları tüketemez hale getirildi, AKP’giller tarafından. Hal böyle olunca Emekçi Halkımızın en fazla tükettiği gıda maddelerinden biri ekmek oluyor. Ekmek hem ucuz hem de kolay bulunabilir olduğu için özellikle kalabalık aileler karınlarını ekmekle doyuruyor neredeyse. İstanbul’daki aileler ekmek ihtiyacını daha ucuz olduğu için İstanbul Halk Ekmek’ten karşılıyor. Emekçi halkımızın beslenmesinde önemli bir yer tutan ekmeğe yüzde 60 oranında zam yapılması milyonlarca emekçiyi etkiliyor.

5 TL’den 8 TL’ye çıkmış da ne olmuş, maliyetler arttı, bu zam normal, diyenler olabilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi de böyle düşünmüş olmalı ki, yüzde 60 oranındaki zammı yapmakta bir beis görmemiş. Ancak halkçı belediyecilik kâr amacı güdülerek yapılmaz. Yeri gelir halkın yararına yapılan çalışmalarından dolayı zarar da edebilir ya da maliyetine yapabilir bu çalışmaları. Halkımızın kuru soğana muhtaç olduğu bu günlerde de yapılması gereken, sadece artan maliyetleri değil, halkımızın ekmeğe bile ulaşmakta zorluk çektiğini göz önüne alarak gerekirse bir yıl daha ekmeğe zam yapmamak olmalıydı.

Ülkemizde artık ortalama işçi ücretine dönüşmüş olan Asgari Ücret’e Ocak 2024 itibarıyla yapılan zam bir önceki döneme göre yüzde 49’dur. Ayrıca 2024 yılı için ikinci bir zam yapılmayacağı açıklanmıştır, AKP’giller tarafından. Yine emeklilerimize yüzde 49,5 oranında zam yapılmıştır. En düşük emekli maaşı 10 bin TL’dir. Görüldüğü üzere ne Asgari Ücretliye ne de emekliye yüzde 60 zam yapılmamıştır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na uyarımızdır:

Halkın en temel gıda maddesi haline gelen ekmeğe yapılan yüzde 60’lık zam Halkımıza ihanettir.

Bu zammı yapmazsan Halk Ekmek zarar mı edecek? Diyelim ki zarar etti; AKP’giller döneminde neredeyse tüm geliri tarikatlara ve AKP’giller yandaşlarına peşkeş çekilen, on yıllardır zarara sokulan İstanbul Büyükşehir Belediyesinin halkın ekmeğine zam yapmadığı için zarara uğraması sizin için bir onur kaynağı değil mi?

Siz Patron musunuz, belediyeler de kâr edecek şirketler midir ki, halkımızın ucuz ve güvenli ekmek yemesinin değil de ekmekten kâr ya da zarar etmenin derdine düştünüz?

Halkın Kurtuluş Partisi Halkçı Belediyecilik anlayışını savunur. Bizim belediyecilik anlayışımızda halkımızın zor gününde onun yanında olmak vardır. Halkımızın ekmeğine bırakın yüzde 60 zam yapmayı, bu işsizlik pahalılık cehenneminde ekmeğe gerekirse indirim yapılarak halkımıza bir nebze de olsa destek olmak vardır.

İşte bu yüzden belediyecilikte de farklı olan yalnız biziz.

Yapılan yüzde 60’lık ekmek zammını protesto ediyoruz.

21 Haziran 2024

HKP İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz