Şeriat düzenini savunanlara özgürlük, eleştirenlere yargı sopası… İşte bu, AKP’giller yargısı!

20.06.2024
17
A+
A-

Geçtiğimiz günlerde “Yer6” isimli bir YouTube kanalında yapılan “şeriat” konulu programda, Asrın Tok isimli şeriat düzeni savunucusu ile Diamond Tema isimli şeriat düzeni karşıtı iki kişinin tartışması sonucunda Diamond Tema, görüşlerinden dolayı haksız ve hukuksuz saldırılara maruz kalmıştır.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi programın konusu “şeriat düzeni”dir. Dolayısıyla şeriat düzeni savunusu yapan bir kişiyle buna karşı düşüncelerini açıklayan bir kişi arasında hukuken hiçbir fark ya da ayrıcalıklı bir durum söz konusu olamaz.

Öyle ki ülkede yürürlükte olan Anayasa ve Türk Ceza Yasası kapsamında şeriat düzeni savunusu yapmak suç olmasına rağmen; toplumsal yaşantının şeriat kurallarına göre düzenlenemeyeceği şeklindeki düşüncesini açıklayan kişi haksız saldırılara maruz kalmıştır.

Adalet Bakanı da yaptığı paylaşımla yargıya açıkça talimat vermiştir. Dolayısıyla bu talimat karşısında savcılar, Dimond Tema hakkında işlem yapmak zorunda kalmıştır.

Anayasa’nın 2’nci, 14’üncü, 24’üncü ve 174’üncü maddeleri kapsamında Demokratik, Laik, Hukuk Devletinin savcıları olması gerekenlerin, kendilerinin Cumhuriyet Savcısı olduğunu unutup, siyasal iktidarın talimatlarıyla, alenen şeriat düzenini savunan Asrın Tok’u görmezden gelip Laikliği savunan Diamond Tema hakkında işlem başlatması da yargının bütünüyle AKP’giller’in güdümüne girdiğinin, adliyelerin AKP’giller’in birer hukuk bürolarına dönüştüğünün açık kanıtıdır.

Ayrıca adliye koridorlarında “yaşasın şeriat” naraları atanlar hakkında işlem yapmayanların, bir tartışma programında Laik Cumhuriyet’i savunan bir kişi hakkında işlem başlatmaları, onların Cumhuriyet’in savcısı olmadıklarının başka bir kanıtıdır.

Ortaçağ ideolojisini savunan Asrın Tok’a karşı hoşgörülü davranan Cumhuriyet Savcılarının, bu ideolojiyi eleştiren ve bilimi savunan Diamond Tema hakkında hiçbir hukuki temeli olmayan bir soruşturma açmaları kabul edilemez.

Kaldı ki AKP’giller’in kuşa çevirdiği mevcut Anayasanın 26’ncı maddesinde ifade özgürlüğü açıkça tanımlanmıştır. Bu özgürlüğün Ortaçağcılara sonuna kadar tanınıp Laiklik savunucularına tanınmaması açıkça çifte standarttır.

Halkın Kurtuluş Partisi, gerek Genel Başkan’ımız Sayın Nurullah Efe Ankut’un konuşma ve açıklamaları ile gerekse parti programı ve eylemleri ile şeriat düzenini toplumda egemen kılmaya çalışanlara karşı korkusuzca mücadele yürüten tek partidir.

Şeriat düzeni özlemcilerinin neler yapmak istedikleri, Sivas Katliamı’nda Maraş Katliamı’nda ve daha birçok katliamda açıkça görülmüştür. Taliban, IŞİD uygulamalarında da bu Ortaçağcı ideolojinin gerçek yüzü çok daha iyi görülmektedir.

Devrimci Demokratik Halk İktidarında devlet yönetiminde aklın ve bilimsel doğruların egemen olduğu bir sistem kurulacaktır.

O zaman yargı da bağımsız ve tarafsız olacaktır…

20 Haziran 2024

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz