Türkiye Devrimi’nin Önderi Hikmet Kıvılcımlı’yı Konya’da andık: Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı, insanlık davamızda yol göstermeye devam ediyor…

15.10.2023
9
A+
A-

HKP Konya İl Örgütü olarak Türkiye Devrimi’nin Önderi, Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’yı bedence aramızdan ayrılışının 52. yıldönümünde Konya’da yaptığımız salon etkinliği ile andık.

15 Ekim Pazar günü saat 13.30’da İl Örgütümüzde gerçekleştirdiğimiz anma etkinliğine Usta’mıza yaraşır şekilde işçiler, aydınlar ve Karaman-Sarıveviler İlçe Yöneticisi Yoldaşlarımız da katıldı.

Anma etkinliğimizin açış konuşmasını Ebru Keçeci Yoldaş gerçekleştirdi.

Ebru Yoldaş, Usta’mızın teorik ve pratik mirasının savunucuları olarak, Gerçek İnsan, Gerçek Devrimci Genel Başkan’ımız önderliğinde mücadeleye kesintisiz şekilde devam ettiğimizi dile getirerek ana konuşmayı gerçekleştirmek üzere sözü, Başkanlık Kurulu Üyemiz M. Gürdal Çıngı Yoldaş’a verdi.

Gürdal Çıngı Yoldaş; Konya’da aylar önce katıldığı Şehitlerimizi ve kaybettiğimiz yoldaşları Anma etkinliğinde yaptığı konuşmasına; “Hangi acılardan bahsedeyim?” diye başladığını, ancak aradan geçen sürede de hangi dertten, tasadan bahsedeceğini bilemediğini dile getirdi. Yoldaş’ımız konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Yani öyle bir ülkede yaşıyoruz ki sadece acılardan söz ediyoruz. Acılardan söz etmek zorunda kalıyoruz. Yani güzelliklerden, hoşluklardan, kazanımlardan, başarılardan, insanca yaşamlardan söz etmeye dilimiz, gönlümüz istese de gerçeklik bunu anlatmamıza izin vermiyor.

“Acıların en günceli nedir?

“Katil İsrail’in, cani (bir devlet diyemeyeceğim) bir çetenin, Filistin Halkına, Müslüman Filistin Halkına yaptığı katliam var.

“Yine başımızdaki iktidar, işte burada işçi arkadaşlarımız çoğunlukta, ayaklarına sağlık, sağ olsunlar, var olsunlar. Onların yaşadıkları, hepimizin yaşadığı sıkıntılar var. Emeklilere bir ikramiye verecek, insanı canından bezdiriyor. Bir ikramiye verecek, bir ikramiye alacak insanlar; lanet olsun vermez, olaydın, almaz olaydık diyorlar. Yani, insanlarla alay ediyor, çalışanlarla alay ediyor. Emeklilerle alay ediyor. Emeklileri birbirine düşürüyor, bölüyor, parçalıyor bu iktidar. İnsanlar ne yapacaklarını bilemiyorlar. Acıdan kıvranmaktan başka bir şey yapamıyorlar.”

Gürdal Çıngı Yoldaş, sürekli acılardan, sıkıntıdan bahsetmesinin tesadüf olmadığını, tesadüf gibi gözüken olayların birbirine bağlı olduğunu söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Tekil olayları gördüğümüzde; tekil diyoruz, tesadüf diyoruz, kader diyoruz. Ama gerçekte öyle değil, arkadaşlar. Dolar milyarderlerinin arttığı, Centi milyonerlerin arttığı bir ülkede ve dünyada hiçbir şey kader olmuyor. Yani hiçbir şey tesadüfe bağlı olmuyor.

“Günün, şu anda dünyanın en güncel konusu Filistin meselesinde de bir kader yok, bir tesadüf yok. Yaşananlar bazı şeyleri, bazı olayları kendiliğinden açığa çıkartır. Şimdi Filistin meselesinde İsrail canisinin, canavarının, hangi sıfatları kullansak eksik kalır, söylediğine bakın: ‘Biz şu anda İnsanlıktan asla nasip almamış Filistinlilerle, Araplarla savaşıyoruz. Biz insanlarla savaşmıyoruz, hayvanlarla savaşıyoruz’, diyor. Başbakanları Netanyahu söylüyor bunu, biliyorsunuz.

Bu anlayışı, aynı anlayışı kimler savunuyor, arkadaşlar?

“ABD savunuyor, İngiltere savunuyor, Fransa savunuyor. Avrupa ülkelerinin bütünü savunuyor. Japonya savunuyor. Yani zengin, dünyayı sömüren ülkelerin tamamı İsrail’i savunuyor. Her şeyiyle açık bu…

“ABD Dışişleri Bakanı İsrail’e geliyor: Ben buraya ABD Dışişleri Bakanı olarak gelmedim, bir Yahudi olarak geldim ve sizi sonuna kadar destekliyoruz, ne isteseniz yapmakta özgürsünüz, diyor.

“Nerede Uluslararası Hukuk?

“Yani bir Dışişleri Bakanı ve ABD gibi bir ülkenin Dışişleri Bakanı bu kadar açık, bu kadar net ve bu kadar pervasız; ben bir Yahudi olarak geldim, diyor ve istediğinizi yapmakta özgürsünüz, ne isterseniz vermeye hazırız, çünkü İsrail demek ABD demektir, diyor.

“Diğer Batılı devletler, ‘demokrasinin beşiği, özgürlüğün beşiği’ denilen, ‘hukuk devleti’ denilen Avrupa Birliği devletleri ne yapıyorlar?

“Aynı şeyi söylüyorlar, değerli arkadaşlar. Hepsi Filistin’e yönelik en açık desteklerini veren eylemlerde bulunuyorlar ve sözler söylüyorlar.

“Dün ABD’de bir senatör, ABD senatosuna İsrail askeri üniformasını giyerek gidiyor. Burada bir insanlık yok. Burada bir hukuk yok, uluslararası hukuk denen bir şey yok.

“Birleşmiş Milletler ne yapıyor?

“Hiçbir şey yapmıyor. Birleşmiş Milletler’de, dediğiniz gibi, özünde ABD, İngiltere gibi emperyalist devletlerin borusu ötüyor.”

Gürdal Çıngı Yoldaş, Filistin meselesinden, hayat pahalılığına, emekli ikramiyesine kadar farklı farklı gözüken olayların hepsinin ezen-ezilen, İşçi Sınıfı-İşveren Sınıfı arasındaki sınıf mücadelesine dayandığını ve bu yüzden bu sınıflı toplumda, Parababalarının bu kadar egemen olduğu bir düzende ne yazık ki güzel şeylerden söz edebilmemizin olanaklı olmadığını dile getirerek şu ifadeleri kullandı:

“Biz mücadele edeceğiz, arkadaşlar, Bize düşen buna boyun eğmemek, gücümüzün yettiğince mücadele etmek. Yarın çocuklarımıza, torunlarımıza; biz mücadele ettik elimizden geldiğince, diyebileceksek, değerli arkadaşlar; haksızlıklara gücümüz yettiğince karşı çıktık, engellemeye çalıştık, değiştirdik, dönüştürebildik diyebileceksek ne mutlu bize. İnsanlığımızın hakkını vermişiz demektir.”

Gürdal Çıngı Yoldaş, burada bir arada olmamızı sağlayan Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın da ömrünü İşçi Sınıfı Davasına adadığını, fiilen 10 yıl hapis cezasını yattıktan sonra kendine sadece bir çay içimlik vakit ayırdığını belirterek Usta’mızın kahır dolu yaşantısından kesitler dile getirdi. Yoldaş’ımız konuşmasına şöyle devam etti:

“O bakımdan biz böyle bir Usta’ya, böyle bir Öndere sahibiz. Onun mücadelesini sürdürüyoruz. Bu bize gurur veriyor.

“Bizim de insanlığın kurtuluşundan başka bir amacımız yok, arkadaşlar. Bütün ömrümüzü hepimiz, sizler de dahil işte işçisiniz, İşçi Sınıfı Mücadelesi içindesiniz, bu mücadeleye adadık, onun mücadelesini veriyoruz. Ve demin de söylediğim gibi başarmakla yükümlüyüz, arkadaşlar. Mücadele etmekle yükümlüyüz.

“Bugün başaramazsak yarın mutlaka başaracağız, buna inanıyoruz. Çünkü bu düzen böyle gitmez, gitmemeli. Ve gitmeyecek zaten arkadaşlar; bu adaletsizliklere, eşitsizliklere, bu zalimliklere yeter artık, diyeceğiz. Ve bir gün mutlaka ayağa kalkacağız!

“Onun için de örgütlü mücadele vermemiz gerekiyor, yoldaşlar.”

Gürdal Çıngı Yoldaş’ımız içi dopdolu ve coşkulu konuşmasını “Sözlerimi daha fazla uzatmayayım, ayağınıza sağlık, sağ olun, hepinize mücadelenizde başarılar diliyorum” diyerek noktaladı.

15 Ekim 2023

HKP Konya İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz