TÜGVA yoluyla Ortaçağcı gericilerin devlet kurumlarına yerleştirilmesini yargıya taşıdık!

18.10.2021
580
A+
A-

Gazeteci Metin Cihan’ın açıkladığı belgelerle ortaya çıkan, TÜGVA yoluyla yapılan “nüfuz ticareti” ve “görevi kötüye kullanma” suçuna karşı suç duyurusunda bulunduk. Bilindiği üzere kurucuları arasında Bilal Erdoğan’ın bulunduğu TÜGVA adlı Ortaçağcı gerici yapı, kendisine yakın olan kişileri ve üyelerini Devletin, Ordunun, Askeriyenin, Emniyetin ve Yargının en önemli yerlerine getirecek şekilde “torpil” yaptırmıştır.

Bu Ortaçağcı gerici yapı, aslında hiç hak etmeyen ve o alanda eğitimi de olmayan kişileri yukarıda ismini saydığımız kurumların içine yerleştirmiştir.

İşte Partimiz yapılan bu usulsüz yerleştirmelere ve o koltukları hiç hak etmemelerine rağmen TÜGVA ile aynı Ortaçağcı gerici kafa yapısına sahip oldukları için işe yerleştirilenlere karşı suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurumuz sonrası Halkın Kurtuluş Partisi İstanbul İl Yöneticisi Doğan Zafer Çıngı Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Halkın Kurtuluş Partisi olarak AKP’giller’in ve onların yardakçılarının suçlarının peşini bırakmıyoruz!

Gazeteci Metin Cihan’ın Twitter üzerinden açıkladığı belgelerle ortaya çıkan Türkiye Gençlik Vakfı, kısa adı TÜVGA diye bilinen Ortaçağcı-gerici yapının işlediği suçlara karşı TCK madde 257 Görevi Kötüye Kullanma ve TCK madde 255 Nüfuz Ticareti suçlarından dolayı suç duyurusunda bulunduk. Suç duyurumuza konu olay; Türkiye Gençlik Vakfı adlı Ortaçağcı-gerici yapının, Orduya, Devlete, Emniyete, Yargıya ve bu kurumların en yüksek yerlerine hiçbir liyakat ve eğitim sahibi olmayan kişileri, torpille, gönderdikleri listeler yoluyla işe aldırmasıdır.

Biz, bunun neden böyle olduğunu biliyoruz. Bu ne TÜGVA’yı ne de o işe girenleri rahatsız ediyor. Çünkü örnek aldıkları kişi zaten diplomasız bir şekilde ülkenin başında bulunuyor. O yüzden devletin bir kademesine girmek onlara hiçbir rahatsızlık vermiyor. Ancak bugün ülkemizin gençleri üniversite mezunu olmasına rağmen iş bulamıyor. Üniversitesi bittikten sonra işsiz kalıyor, asgari ücretle veya daha düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalıyor. Ama TÜGVA’nın gençleri hiçbir hakkı olmadan en iyi yerlere, en iyi maaşlarla işe giriyor.

Biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak bu duruma sessiz kalamazdık ve kalmıyoruz. AKP’giller’in bugüne kadar işlediği bütün suçlara karşı nasıl sessiz kalmadıysak, buna da sessiz kalmıyoruz.

Halkımızın, gençlerimizin, insanlarımızın hakkını korumaya çalışıyoruz. Umarız ki günü geldiğinde Cumhuriyet’in savcıları ve hâkimleri bu suçları ortaya koyar ve suçlu olanlar adaletli mahkemelerde yargılanırlar. Halkın Kurtuluş Partisi olarak AKP’ye ve onun yardakçılarına karşı mücadelemiz durmayacak, sürecek.

16 Ekim 2021

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN                             :HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                           :Av. Metin BAYYAR – Av. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

 Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Halil AĞIRGÖL

 Av. Azime Ayça OKUR – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok K:4 D:16 Fatih/İstanbul

 

ŞÜPHELİLER                        :1- Bilal ERDOĞAN (TÜGVA Kurucusu)

2- Enes EMİNOĞLU (TÜGVA Başkanı)

3- Diğer TÜGVA Yönetim Kurulu Üyeleri

4- Suça Karıştığı Tespit Edilen Diğer Kişiler

 

SUÇ                                          : 1- NÜFUZ TİCARETİ (TCK M. 255)

2- GÖREVİ KÖTÜYE KULLANMA (TCK M. 257)

 

AÇIKLAMALAR                  :

 

Bilindiği gibi ülkemizde uzun yıllar boyunca AKP İktidarı devlet, asker, emniyet ve yargı makamlarına aslında oralardaki görevlere layık olmayan, oradaki görevlerle ilgili herhangi bir eğitimden geçmemiş ve liyakate sahip olmayan kişileri ve yapıları almış hatta o makamların en yüksek görevlerine getirmiştir. Geçmişteki FETÖ yapılanması bu tarz “paralel yapıların” ne derece etkin olabileceğini ve kötü sonuçlar doğurabileceğini göstermiştir. Ancak ne yazık ki bu durumdan bir ders alınmamış, FETÖ’den boşalan makamlardaki koltuklara Menzil Tarikatı gibi ortaçağcı gerici tarikatların ve laiklik düşmanı yapıların, iktidara yakın kuruluş ve kişilerin hak etmediği halde geldiği ülkemizin gerçeği haline gelmiştir. Yapmış olduğumuz bu suç duyurusuna konu olay da İktidara yakınlığıyla bilinen hatta Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu “Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA)”nın devletin kademelerine, emniyete, yargıya ve orduya “torpil” ve “nüfuz ticareti” yoluyla kişileri yerleştirmesine yöneliktir.

 

İşbu suç duyurumuz; Halkımızın büyük tepki gösterdiği ve toplumsal adaletsizliklerin diz boyu yaşandığı kamuda, ülkemizin gençleri üniversite mezunu olmasına karşın iş bulamazken iktidara yakın TÜGVA aracılığıyla hak etmeyen kişilerin devletin, askeriyenin, emniyetin ve yargının önemli koltuklarına getirilmesine ve bu haksız duruma müsamaha gösterenlere ve Halkın hak ve çıkarlarının bir avuç liyakatsiz insan tarafından gasp edilmesine karşı yapılmıştır.

 

Suç duyurumuza konu olay:

İstanbul merkezli bir gençlik ve öğrenci vakfı olarak kurulan kısa adı TÜGVA olan Türkiye Gençlik Vakfı’nın devlet içinde kadrolaşmaya gittiği iddia edilmektedir.

 

Kurucuları arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu vakfın ‘ERP’ adlı bir sistem kullanarak kadro verilecek kişiler hakkında sicil listeleri oluşturduğu ve bu kişilerin ordu, emniyet ve diğer kamu kurumlarına yerleştirildiği ileri sürülmektedir.

Gazeteci Metin Cihan’ın Twitter üzerinde paylaştığı belgelerle yaptığı iddialarda TÜGVA’nın ByLock benzeri sistemde oluşturulmuş kadro listeleri görülebiliyor. Bu bilgilerin sadece kendisi ile paylaşılmadığını da düşündüğünü belirten gazeteci, vakfa usulsüz bina tahsisleri yapıldığını da ileri sürülmektedir.

Aşağıda sunduğumuz haberlerde de TÜGVA’nın ve yöneticilerinin işlemiş olduğu suçlar bulunmaktadır.

TÜGVA’YA AİT OLDUĞU ÖNE SÜRÜLEN KADROLAŞMA LİSTELERİ GÜNDEMDE!

Gazeteci Metin Cihan, kendisine eski bir TÜGVA çalışanının ilettiğini belirttiği bazı listeler paylaştı. TÜGVA’nın, onlarca ismi ‘torpille’ çeşitli devlet kurumlarındaki kadrolara yerleştirdiği öne sürülüyor. Sosyal medyada gündem olan listeler için TÜGVA’dan henüz bir açıklama yapılmazken Metin Cihan, “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurucusu olduğu TÜGVA’ya ait olduğu öne sürülen bazı ‘kadrolaşma listeleri’ ortaya çıktı. Gazeteci Metin Cihan, sosyal medya hesabından paylaştığı belgeler için, “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” dedi. “TÜGVA belgelerini gazete haberi yapsaydım ‘paralel devlet yapılanması’ başlığı atardım” diyen Cihan, “Din istismarına dayalı ordu, emniyet, yargı kadrolaşması başta olmak üzere, FETÖ diye anlatılan ne varsa, tamamı bunlarda da var. Üstelik kişilerin kaydı tutulmuş. Kimlik numaralarına kadar” dedi.

Cihan’ın paylaştığı listede onlarca kişinin çalıştığı kurumlar, mülakata girecekleri yer ve tarih, yerleşmek istedikleri kurumlar ile ‘referans’ olarak tanımlanan torpil aracılarının yazılı olduğu görülüyor. Hemen hepsinin TÜGVA’da çeşitli kademelerde görevli olduğu görülen listede bu kişilerin telefon numaraları da yer alıyor.

Listede ismi olan kişilerin karşılarında atanmak istediklerini belirttikleri hakimlik, kaymakamlık, polislik gibi birçok meslek yer alıyor.

Ayrıca astsubay aday listesi, polis özel harekât aday listesi ve subay aday listesi de yer alıyor.

ESKİ TÜGVA ÇALIŞANININ İDDİALARI

Metin Cihan, belgeyi kendisiyle paylaşan eski TÜGVA çalışanının mesajını da paylaştı. Eski çalışanın ifadesi şöyle:

“TÜGVA’nın kullanmış olduğu ERP adında telefona indirilen bir program vardı. Sonrasında bu program bozuldu ve milyonlarca kişinin kimlik bilgileri kimin eline geçti belli olmadı. Bu program nüfus sistemine bağlıydı. Kişinin TC’sini yazınca tüm bilgileri çıkıyordu. Bende zaten o zaman vakıftan ayrılma kararı verdim.”

“Bu adrese bağlı bir link olurdu o link bir seferlik gönderilir kişi atanmak istediği bilgileri buraya girerdi. Sonra bu liste E.E, E.E, İ.E ve F.D’nin yaptığı değerlendirmenin ardından yukarıya gönderilirdi. Bu listelerden birçoğu atanırdı. Benim gönderdiğim sadece bir kısmıdır. Bu mail de bir kıza yapılan taciz yazışması da var. Şu anda bu işleri teşkilata bakan İ.B ve ekibi yürütüyor. İllerden verileri toplayıp işlem yapıyorlar. İ. daha önce bağcılar belediyesinden maaş alıp işe gitmemesiyle gündem olmuştu. Vakıfta görev yapanların hepsi bir kurumda çalışıyor. Hepsini yazacağım.”

(https://www.birgun.net/haber/tugva-ya-ait-oldugu-one-surulen-kadrolasma-listeleri- gundemde-361826)

MENEMEN’DE ESKİ VERGİ DAİRESİ BİNASI TÜGVA’YA VERİLMİŞ!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın kurduğu Türkiye Gençlik Vakfı’na (TÜGVA) İzmir Menemen’deki eski Vergi Dairesi binasının da ücretsiz bir şekilde tahsis edildiği ortaya çıktı. TÜGVA, bu binada Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle proje yürütüyor. Bu arada, yurt sıkıntısı çeken aynı bakanlığa bağlı Kredi Yurtlar Kurumu’nun Menemen’de yurdu bulunmuyor.

(https://tele1.com.tr/eski-vergi-dairesi-binasi-tugvaya-ucretsiz-verilmis-486606/)

 

Ortaya dökülen bu olaylar sonucunda, olayın üstüne giden Gazeteci İsmail SAYMAZ’da adam kayırma, torpil ve nihayet yaşanan Nüfuz Ticareti suçu ile ilgili şu bilgileri verdi:

AK PARTİ İÇİNDEN ALDIĞIM BİLGİYE GÖRE TÜGVA LİSTELERİ DOĞRU

“Benim gördüğüm kadarıyla bu evraklar sadece Metin Cihan’a gitmemiş, birden fazla kişiye gitmiş. Bildiğim kadarıyla başka gazeteciler de var, şimdi söylemeyeyim onlar kendilerini açıklayacaktır. Onlar da araştırıyorlar, bu isimler kimdir diye. Mesela bildiğim kadarıyla burada adı geçen isimlere bazı gazeteciler ulaştılar ve gerçekten bir dönem TÜGVA üyesi olduklarını ya da bir kurumda çalıştıklarını doğruladılar. Çeşitli yurtlara dağıtılan kurum, kuruluşlar listesi var. O öğrenci yurtları ne olacak mesela onların tamamına yakını Fettullahçılardan el konulmuş yurtlar. Bunlar iktidarın sosyal taban işlevi gören ENSAR, TÜRGEV, ÖNDER ve benzeri TÜGVA gibi kuruluşlara 8dağıtılmış. TÜGVA da diyor ki ‘Bu kumpastır. Bunlar bizim kendi dokümanımız değildir’ ama ben ona sordum dedim ki ‘Ya siz Büyükada’daki tesis için 3 gün boyunca ortalığı ayağa kaldırdınız. ‘Tuzak var, baskın var’ dediniz. Neden 6 saat sustunuz? Geldiği ilk andan itibaren ‘Yok böyle bir şey’ demeniz lazım. ‘Yok kardeşim ne öyle bir üye var. Ne bu üyeye ben referans olmuşum. Ne de öyle bir yurdum var’ demektense 5-6 saat toplandılar ve bu açıklamayı yaptılar. Benim AK Parti içinden de TÜGVA’ya yakın olduğunu bildiğim noktalardan aldığım bilgi bu listelerin doğru olduğu yönünde. Bazı gazeteciler de adı geçen üyeleri aradılar ve doğruladılar. Bu belgeler büyük ihtimalle doğru.”

(https://www.birgun.net/haber/ismail-saymaz-akp-icinden-aldigim-bilgiye-gore-tugva-listeleri-dogru-361922)

TÜGVA’NIN ESKİ YÖNETİCİSİ TAMER ÖZSOY: ADALET BAKANLIĞI’NDA 100’ÜN ÜZERİNDE TÜGVA’LI VAR, BEKÇİ ALIMLARINDA DA TÜGVA’NIN ÇOK CİDDİ BİR ROLÜ VAR

Gerçek Gündem’den Fırat Fıstık’ın haberine göre; 1,5 sene TÜGVA’da yöneticilik yapan Tamer Özsoy, vakfın il binalarını belediyelerden bedelsiz olarak tahsis ettiğini, özellikle Adalet Bakanlığı’nda kadrolaştığını, bekçi alımlarında ciddi bir rol oynadığını örneklerle anlattı. Özsoy ayrıca “Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Millet Kütüphanesi’nde çalışanların hepsi TÜGVA referanslarıyla oraya yerleşen kişiler” dedi.

2018-2019 yılları arasında 17 ay boyunca TÜGVA Van İl Temsilcisi olan Tamer Özsoy, Twitter hesabı üzerinden şu paylaşımda bulundu: “Geçmişte Tügva da yöneticilik yapmış biri olarak söylüyorum ne yazık ki hepsi doğru. Vatan millet Sakarya diyerek neler yapılıyor neler. Bu daha bir kısmı. Genel merkez de kurulan şirketten haberiniz var mı?”

(https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/tugvanin-eski-yoneticisi-tamer-ozsoy-adalet-bakanliginda-100un-uzerinde-tugvali-var-bekci-alimlarinda-da-1876590)

FETÖ’CÜLERİN YURTLARINI TÜGVA’YA BÖYLE VERDİLER

AKP iktidarı döneminde Bilal Erdoğan’ın kurucuları arasında yer aldığı TÜGVA’ya sağlanan ayrıcalıklar, vakfa ait olduğu öne sürülen belgelerle bir kez daha gözler önüne serildi. Belgelerin arasında yer alan, “Talep listesi”, “FETÖ yurtları dini vakıflara devrediliyor” iddiasının gerçekliğini ortaya koydu.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, TÜGVA’ya ait olduğu öne sürülen, “Yurt talep listesinde” yer alan yurtlar ile vakfın envanterindeki yurtları karşılaştırdı. Vakıf, 15 Temmuz 2016 tarihindeki darbe girişiminin ardından kapatılan FETÖ’cülere ait yurtların 18’ini herhangi bir bedel ödemeksizin bünyesine kattı.

YURTLARIN İSİMLERİ DEĞİŞTİ

Vakıf, darbe girişiminden önce Özel Faruk Akküllah adıyla hizmet veren Adana’daki erkek öğrenci yurdunu bünyesine aldı. Sızdırılan, “Talep listesi” isimli belgede adı geçen ve eski adı Hacı Ömer Elif olan Malatya’daki cemaat yurdu da TÜGVA’ya geçti. TÜGVA, yurdun ismini, “15 Temmuz” olarak değiştirdi.

 

TÜGVA’nın, bir talep yazısıyla bünyesine kattığı FETÖ yurtlarının isimleri değiştirildi. Vakfa ait ve hizmet vermeye devam eden, “Talep edilen” diğer yurtların bazıları şöyle:

Antalya, Bayram-Mustafa Doğan Yükseköğrenim Öğrenci Yurdu Bitlis, Güven Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu Elazığ, Hikmet Demirel Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu İstanbul, Denge Yükseköğretim Yurdu Kastamonu, Ramiz Efendi Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu Kırşehir, Ati Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu Sakarya, Bedir Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu Urfa, Hasbibey Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu

KAPASİTE BİR YILDA YÜZDE 19 ARTTI

Aralarında TÜGVA ve Ensar’ın da yer aldığı altı vakfa bağlı yükseköğretim öğrenci yurdu sayısının toplamı, devlet yurtlarının sayısının yarısına yaklaşıyor. Altı kuruluşa bağlı toplam 374 öğrenci yurdunun çoğunu KHK ile kapatılan FETÖ yurtları oluşturuyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın verilerine göre, devlet yurtlarının 2018 yılındaki kapasitesi 2017 yılına göre sadece yüzde 6 artarken aynı dönemde dini vakıf ve derneklere bağlı yurtlarının kapasite artışı yüzde 19 oldu.

(https://www.odatv4.com/guncel/feto-culerin-yurtlarini-tugva-ya-boyle-verdiler-219024)

 

SUÇ NİTELEMELERİ         :

 

Yukarıda verdiğimiz bilgiler sonucunda Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) adlı kuruluş kendi bünyesinde bulunanlara ve üyelerine haksız ve hukuka aykırı olarak devletin, emniyetin, yargının ve ordunun kademelerine getirilmektedir. Buralara yerleşecek kişiler de önceden yine TÜGVA’nın hazırladığı “işe alınacaklar listesi” şeklinde önceden belirlenmektedir.

Herhangi bir kurumda işçi alımı gerektiği anda öncelikli olarak TÜGVA üyesi veya destekçisi kişiler ve onların yakınları liste şeklinde o kuruma ulaştırılmakta ve işe alımlar da TÜGVA’dan gelen listelerdeki isimlere göre yapılmaktadır. Keza yukarıda belirttiğimiz eski TÜGVA çalışanın bu durumu kabul etmesi de “ikrar” olarak değerlendirilmelidir.

Halkımız arasında “torpil, adam kayırma” diye adlandırılan bu durum TCK m. 255 Nüfuz Ticareti suçunun oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Aynı şekilde TÜGVA’nın nüfuz ticareti suçu yoluyla hazırlayıp atama yapılması için gönderdiği kurumlardaki soruşturma aşamasında savcılığınızca tespit edilecek imzaya yetkili amirler de TCK m. 257 Görevi Kötüye Kullanma Suçunun oluşmasına sebebiyet vermişlerdir.

 

TANIKLARIMIZ                 :

(https://www.cumhuriyet.com.tr/turkiye/eski-tugva-yoneticisi-turkiye-cumhuriyetinin-savcilarina-sesleniyorum-ilk-basta-beni-sonra-tum-sorumlulari-1876605)

Yukarıda belirttiğimiz haber sayfasında TÜGVA Eski Yöneticisi Tamer ÖZSOY’un TÜGVA aracılığıyla kamuya yapılan atamalara ilişkin suçu ikrarı söz konusudur. Bu ikrardan dolayı soruşturma aşamasında TAMER ÖZSOY‘un savcılığınızca tanık olarak dinlenilmesini müvekkil parti adına talep ederiz.

 

SONUÇ  ve  İSTEM              : Yukarıda açıkladığımız ve Cumhuriyet savcılığınca re’sen araştırılacak sebeplerle, şüphelilerin eylemlerine uyan Türk Ceza Kanunu ve ilgili kanunlarda belirtilen suçlardan yargılanıp cezalandırılmaları amacıyla haklarında gerekli soruşturmanın yürütülerek Kamu Davası açılmasını Müvekkil Parti adına talep ediyoruz. 15/10/2021

 

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

Av. Ayhan Erkan – Av. Ali Serdar Çıngı –           Av. Pınar Akbina

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz