Taksim’i kazandık sıra Tekel’de

10.07.2013
474
A+
A-

İnsanlığa, insana düşman olan Tayyipgiller hükümeti doğaya, bitkiye, hayvana kendi soyundan olmayan her şeye düşman. Nerede birkaç ağaç görse gözüne batıyor. Belki ona Taksim Gezi Direnişini ve zaferini hatırlatıyor. Hemen onları kesip bir beton yığını yapalım… Bu AVM olur, cami olur, özel üniversite olur… Yeter ki halkın kendinden olmayan bölümünün kendi deyimiyle diğer %50’sinin yararlanacağı bir şey olmasın. Ne kadar da doğru bir tespit yapmış; Partimiz Genel Başkanı Tayyip’e dördüncü tür varlık derken.

İşte bu zihniyetleri gereği şimdi gözleri Cevizli Tekel Arazisinde. Kartallılar ve hatta Anadolu Yakasında yaşayanlar için Tekel’in ve o arazinin tarihi bir önemi var. Kartallıların ailesinden Tekel’de çalışıp emekli olan, oranın kreşinden, havuzundan yararlanmayan, spor faaliyetlerine katılmayan, konuk evinde konuk olmayan yoktur desek yanlış olmaz. Biz Kartallıların evi, bahçesi, dinlenme yeri kısacası yaşam alanlarımızdan biri.

Aynı zamanda 4100 adet 20 yıllık tescilli ağacıyla da Anadolu yakasının akciğerleridir. 350 bin metrekarelik Tekel arazisi üç parsele bölünmüş. Bu parsellerden deniz tarafında olan bölümünde yapılan kazı çalışmalarında Bizans Dönemine ait kalıntılar bulunmuş, kilise, hamam tespit edilmiştir. Kaldı ki Tekel inşaatı yapılırken aslında birçok eserin ortaya çıktığı ancak herhangi bir kaydı yapılmadığından günümüze ulaşmamıştır. 207 parsel olarak tanımlanan bölüm 3’üncü Derece Doğal Sit alanı ilan edilmiş. 237 parsel olarak anılan en büyük parsel de mütevelli heyet içinde Ülker Grubu Başkanı Ali Ülker’inde bulunduğu İstanbul Şehir Üniversitesine peşkeş çekilmiştir. 236-237 parsellerde de Arkeolojik Eser sinyali vermesine rağmen buraya Adalar Manzaralı Üniversite düşüncesi Tefeci-Bezirgân sermayenin devamcısı Ali Ülker grubunun iştahını kabartmıştır.

Ama öyle yağma yok! Onların unuttukları; Gezi zaferi sonrası Kartallılar ve İstanbul halkı…

Bizlerin de aralarında bulunduğu Kartal ve Maltepe’deki Demokratik kitle örgütleri, siyasi partiler ve duyarlı halkımızın oluşturduğu bir platform kuruldu. Cevizli Tekel Dayanışma Platformu. Burada alınan karar bu arazinin tüm halkımızın kullanacağı bir parka dönüştürülmesi. Mevcut yapıların da halkın kullanımına açılması. Yani buranın geleceğine halkın karar vermesi.

Bu çerçevede ilk eylemimiz 9 Temmuz akşamı Kartal Meydanı’ndan başlanan yürüyüştü. Platform bileşenlerinin bir kısmının bulunduğu Kartal Meydanı’ndan başlayıp mahalle aralarından taleplerimizi haykırarak halkımızı direnişe katılmaya davet ettik. Halkımızın balkon ve pencerelerden tencere-tava çalarak, bayrak sallayarak, korna çalarak destek verdiği yürüyüşümüzde “Taksimi Kazandık Sıza Tekel’de”, “Tekel Halkındır Halkın Kalacak”, “Her Yer Tekel Her Yer Direniş”, “Çapulcular Tekel’e Sahip Çıkıyor” sloganları atıldı sık sık.

Bir saatlik yürüyüş sonrasında varılan Tekel kazı alanında bir forum düzenlendi. HKP Kartal İlçe Başkanı Nihat Güldemir de Hasan Hüseyin Korkmazgil’in ‘Acıyı Bal Eyledik’ adlı şiirini okuyarak Tayyipgiller’in doğa ve insan düşmanı olduğunu belirten bir konuşma yaptı. Forum sonrasında her akşam saat 21.00’da buluşmak üzere eylem sonlandırıldı.

Biz de başta Kartallılar olmak üzere tüm halkımızı tarihimize, geleceğimize sahip çıkmaya, rantları uğruna insan öldürmeyi göze alan insanlık düşmanı Tayyipgiller hükümetine karşı halkımızı örgütlenmeye çağırıyoruz.

Kartal’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz