Sivas Katliamı lanetlendi: Sivas’tan Soma’ya katiller aynı

05.07.2014
496
A+
A-

İzmir

2 Temmuz 1993’de Sivas’ta Madımak Oteli’nde Ortaçağcı şeriatçılar tarafından katledilen 33 aydınımız, her yıl olduğu gibi bu yıl da İzmir Yamanlar Mahallesi’nde Halkın Kurtuluş Partisi, İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği, Sevdilli ve Çevre Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Yamanlar Spor Kulübü ve Soğukkuyu Spor Kulübü tarafından düzenlenen ve yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı etkinlikle anıldı.

2 Temmuz Çarşamba günü saat 20.30’da Yamanlar Mahallesi İşsizlik ve Pahalılıkla Savaş Derneği önünde toplanan Yamanlar Halkı, Nazım Hikmet Meydanı’na bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş sırasında ellerinde katledilen aydınlarımızın portrelerini taşıyan halk “Sivas’ın Işığı Sönmeyecek”, “Sivas’ın Hesabı Sorulacak”, “Şeriat Ortaçağdır”, “Kahrolsun MİT-CİA-Kontrgerilla”, “Örgütsüz Halk Köle Halktır, Örgütlü Halk Yenilmez”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi” sloganları attı.

Çevredekilerin alkışlarıyla, sloganlara katılımlarıyla destek verdiği coşkulu yürüyüş, anma etkinliği ve konserin yapılacağı Nazım Hikmet Meydanı’nda sona erdi.

Etkinlikte ilk olarak düzenleyici kurumlar adına söz alan HKP Bayraklı İlçe Başkanı Yusuf Gencer, Sivas Katliamı’nın 21’inci yıldönümünde katliamı yapanların bugün iktidarda bulunduklarını, ülkemizi Ortaçağ karanlığına götüren Tayyipgiller’e karşı ancak örgütlü mücadele yürütülerek zafer kazanılabileceğini vurguladı. Bu mücadelenin ezilenle ezen, sömürülenle sömüren arasında binlerce yıldır sürdüğünü ve ezilenlerle sömürülenler bir araya gelip örgütlendiklerinde bu mücadeleden galip çıkacaklardır, dedi.

Sonrasında söz alan HKP İzmir İl Başkanı Tacettin Çolak, Sivas Katliamı’nı yapanların ve bugün iktidardaki Tayyipgiller’in halkımızı din ile afyonladığını, onların dininin Muaviye- Yezid dini, CİA dini olduğunu söyledi. Suriye’de Irak’ta Tayyipgillerin beslediği, silahlandırdığı ÖSO, IŞİD tarafından 21 yıl sonra da bu katliamların devam ettiğini söyledi. Soma’da katledilen yüzlerce işçinin de katilinin Tayyipgiler olduğuna değinen Çolak, konuşmasını birlik içinde örgütlü mücadele çağrısı yaparak sonlandırdı.

Ardından sahne alan halk ozanlarımız Erbay Ulupınar, Mehmet Ali Öksüz ve halkımızın gönlüne taht kuran yiğit ozanımız Âşık Mahzuni Şerif’in oğlu Emrah Mahzuni türküleriyle Sivas’ta katledilen aydınlarımızı andı.

Yamanlar Halkının yoğun ilgi gösterdiği etkinlik konserlerin ardından sona erdi.

İzmir’den Kurtuluş Partililer

Ankara

Bu katiller Ortaçağcı, ABD-CIA İslamcısı Muaviye-Yezid tohumu Tayyipgiller’dir.

Bunların ataları Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mızda Emperyalistlerle işbirliği yapıtılar yurtseverleri katlettiler. Menemen’de Yurtsever Kubilay’ı katlettiler. Altıncı Filo’yu protesto eden devrimcileri katlettiler, Altıncı Filo’ya secdeye durdular. Bundan 21 yıl önce 2 Temmuzda 33 aydınımızı “Allah Allah” nidalarıyla yakıp katlettiler.

Bugün IŞİD’in Suriye ve Irak Halkına yaptıklarını 21 yıl önce Ortaçağcılar aydınlarımıza karşı yaptılar. Boşuna demiyoruz Tayyipgillerle IŞİD’in sapıklarının ruhiyatları aynı, aynı toptan kesmeler, diye.

Şanlı Gezi İsyanı’mızda katlettiler gençlerimizi. “Ölmüş geçmişlerdir” diyerek küçümsediler.

Soma’da katletmeye devam ettiler Tayyipgiller. Kendi rakamlarıyla 301 madencimizi katlettiler, “kader” dediler, “bu işin fıtratında var” deyip üstünü örtmeye çalıştılar.

Ama hesap vermekten kurtulamayacaklar, kaçamayacaklar halkın yargısından. Eninde sonunda çektirdikleri acıların, katliamlarının karşılığında bileklerine çelik bilezik geçirilecek. Bu halk unutmayacak affetmeyecek, hesabını soracak.

2 Temmuz şehitleri nezdinde Tayyipgiller’in yaptığı bütün katliamların öfkesi, kini ve acısı daha çok taze olan Soma Katliamı’nın sıcaklığı damgasını vurdu, 2 Temmuz Mitingine. Toros Sokak’tan başladı yürüyüşümüz. Biz Kurtuluş Partililer “Şeriat Ortaçağdır” pankartı ve bayraklarımızla, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Gün Gelecek Devran Dönecek Tayyipgiller Halka Hesap Verecek”, “Sivas’ın Katili MİT, CIA, Kontrgerilla” “Faşizme Karşı Ya Birleşmek Ya Ölüm”sloganlarımızla, yürüyüşte yerimiz aldık.

Mitingin gerçekleştirileceği Kolej Meydanı’nı dolduranlar Sivas’ta katledilen 33 yiğit insan için saygı duruşunda bulundular, zamanaşımından yırtan canilerin halkın hesabından kurtulamayacağını, Sivas’ın hesabının sorulacağını haykırdılar.

 

Ankara’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz