Şanlı 15-16 Haziran Direnişi’miz Konya’da özüne uygun olarak anıldı

12.06.2022
295
A+
A-

12 Haziran Pazar günü DİSK Nakliyat İş Sendikası Konya Bölge Temsilciliği Salonunda 15-16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin Işığında İşçi Sınıfının Durumu ve Görevlerimiz konulu konferans düzenlendik.

Konferansımızı başta İşçi Sınıfımız olmak üzere Halkımızın tüm kesimlerinin katılımı ile gerçekleştirdik.

Konferansımız Konya İl Başkanımız Mehmet Ünver Yoldaş’ın açılış konuşması ile başladı.

Mehmet Yoldaş’ımız yaptığı konuşmasında; 15 16 Haziran Büyük İşçi Direnişi’nin, DİSK’in Parababalarının o dönemdeki temsilcisi Adalet Partisi tarafından kapatılmasına karşı İşçi Sınıfının direnişi olduğunu vurguladı. Mehmet Yoldaş; “Ne mutlu bize ki bugün de İşçi Sınıfının, Parababalarına ve onların uşağı Sarı Gangster Sendikacılara karşı tek başına mücadele eden sendikası Nakliyat-İş’in salonunda bu etkinliği gerçekleştiriyoruz” diyerek, tıpkı DİSK’e yapılan kanunsuzluklarda olduğu gibi bugün de Nakliyat-İş Sendikası’nın hukuksuz bir şekilde yetkisinin verilmediğini, mahkeme kararlarının tanınmadığını ve bütün bu baskıların, gerçek Devrimcileri durduramayacağını dile getirdi.

Mehmet Ünver Yoldaşımız; aynı zamanda Partimizin de gerçek sendikacılarla bir bakıma aynı kaderi paylaştığını, Haziran ve Kasım 2015’te iki kez seçimlere girmemize rağmen hukuksuz bir şekilde seçimlere sokulmadığını, bunların bizleri yıldıramayacağını İşçi Sınıfımızla birlikte bunları aşacağımızı söyledi.

Daha sonra etkinlik, İşçi Sınıfı mücadelesinde şehit olanlar için saygı duruşu ve ardından sinevizyon gösterimi ile devam etti.

Mehmet Ünver Yoldaş ana konuşmayı yapmak üzere sözü HKP Merkez Komite üyesi, Genel Sekreter Yardımcımız Av. Tacettin Çolak Yoldaş’a verdi.

Tacettin Çolak Yoldaş yaptığı konuşmasına;

“15 – 16 Haziran İşçi Direnişi’nin üzerinden 52 yıl geçmiş olmasına rağmen hala HKP olarak tüm Türkiye’de anmamızın sebebi, aradan geçen zaman diliminde ekonomik ve sendikal talepler uğruna böylesine büyük, böylesine kitlesel bir eylemin maalesef bir daha gerçekleşmiş olmamasıdır”, diyerek başladı.

Partimizin Usta’mız Hikmet Kıvılcımlı’nın dediği gibi başta İşçi Sınıfımız gelmek üzere hareket ettiğini dile getiren Tacettin Yoldaş, ilk olarak İşçi Sınıfının, DİSK’in bugüne nasıl geldiğine bakmak gerektiğini dile getirdi. 27 Mayıs Politik Devrimi’nden sonra yapılan 61 Anayasasının, örgütlenme önündeki engelleri kaldırdığını ve 1967 yılında kurulan DİSK’in, kısa sürede yüz binlerce işçiyi örgütlediğini, başarılı mücadeleler yürüttüğünü, bu durumun Parababalarını ve dönemin iktidarı Adalet Partisi’ni rahatsız ettiğini, bu yükselişin önünü kesmek için çalışma yaşamını düzenleyen 274-275 sayılı yasaları ortadan kaldırmak üzere harekete geçen AP iktidarına karşı başta DİSK üyesi işçiler olmak üzere yüz binlerce işçinin iki gün süren büyük bir direniş başlattığını dile getiren Tacettin Yoldaş, daha sonra şimdiden farklı olarak işleyen bir hukuk olduğunu ve 61 Anayasası ile getirilen Anayasa Mahkemesinin kararı ile bu düzenlemenin iptal edildiğini söyledi.

Tacettin Çolak Yoldaş konuşmasının devamında, 12 Mart 12 Eylül Faşist darbelerinin bu kanunsuz yasaları çıkardığını, işkolu ve işyeri barajı getirerek İşçi Sınıfı mücadelesini baltaladığını, bununla birlikte sendikalar faciası içinde olduğumuzu, bu durumdan çıkışın panzehrinin de Devrimci Sınıf Sendikacılığı olduğunu, Nakliyat-İş Sendikası’nın Devrimci Sınıf Sendikacılığının tek örneği olduğunu vurguladı.

Nakliyat-İş Sendikamızın Tüzüğünde yazan Sendika Yöneticilerinin iş kolunda var olan ortalama işçi ücretinden fazla alamaz, maddesini işleterek Sınıf Sendikacılığı yaptığının altını çizen yoldaşımız, Partimiz HKP’nin de tüm devlet kadrolarının ortalama yaşam standardında ücret almaları gerektiğini savunduğunu dile getirdi. Partimizin de Sınıf Sendikacıları gibi baskılara on yılları bulan yargılamalara maruz bırakıldığını vurgulayan yoldaşımız, Genel Başkan’ımızın da ifade ettiği gibi “Cesaret Vatanımızı kaybetmeden, kızıl bayrağımızı dimdik tutarak mücadele ediyoruz. Umutsuzluğa kapılmaya hiç gerek yok”, diyerek sözlerini sonlandırdı.

Etkinliğin devamında Partimiz Başkanlık Kurulu Üyesi Gürdal Çıngı Yoldaş söz aldı.

Gürdal Çıngı Yoldaş yaptığı konuşmada; Halkın Kurtuluş Partisi’nin İşçi Sınıfı ile, İşçi Sınıfı davası ile kader birliği yaptığını dile getirdi. “Dolayısıyla İşçi Sınıfının yücelmesi, bizim ve halkımızın, hepimizin yücelmesidir. 2015 yılında iki genel seçime katıldığımızda 550 milletvekilimizin içinde Konyalı Ambar İşçilerinin büyük çoğunluğu Partimizin milletvekili adayıydı. Şeref ve onurla adayımız olmuşlardı ve biz de onları baş tacı ettik. Bizim kader birliğimiz böyle bir kader birliğidir. Biz İşçi Sınıfımız nasıl yaşıyorsa öyle yaşıyoruz, farklı bir yaşantımız yok bizim, onların çektiği acıları biz de çekiyoruz”, diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konferansımıza Konya Ereğli İlçe Başkanımız ile Karaman Sarıveliler İlçe Başkanımız da katıldılar.

Konferans etkinliğimiz karşılıklı sohbet şeklinde devam etti.

12 Haziran 2022

Konya’dan Kurtuluş Partililer

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz