Prof. Dr. Alpaslan Işıklı Ölümsüzdür!

16.07.2013
533
A+
A-

Namuslu-Mustafa Kemalci-Yurtsever-Laik Bilim İnsanı

Prof. Dr. Alpaslan Işıklı Ölümsüzdür!

İlmiye sınıfının ödünsüz aydınlarından, Alpaslan Işıklı Hoca’yı kaybettik. 12 Eylül Faşizminin kürsüsünden mahrum bıraktığı ilerici bilim insanlarımızdandı Alpaslan Işıklı. Demokratik-Parasız Üniversite mücadelesinin önemli önderlerinden olan Alpaslan Hoca, bu konuda sayısız makale-yayın vb. çalışmaya imza atmıştı. İşçi Sınıfının da dostuydu, İş ve Çalışma Hayatı üzerine de pek çok yayını mevcuttu.

Özellikle 2000’li yılların başlarında, Parababalarının emriyle üniversitelerin ticarethaneye dönüştürülmesi ve özelleştirilmesi sürecini hızlandırmak üzere getirilen YÖK Yasa Tasarısına aktif karşı çıkış sergilemişti, hem de YÖK üyesi olmasına rağmen. Makam-mevki derdi olmamıştı. Beni burada tutmazlar bu projelere karşı çıkarsam, diye düşünmemişti. Namuslu bir bilim insanı olarak, alınması gereken ilerici tavır neyse, onu almakta duraksamamıştı. Biz de o yıllardaki bilimsel tezlerinden alıntılar yapmış, YÖK Yasa Tasarısına karşı gençlik mücadelemizin konuyla ilgili bildirilerinde yer vermiştik.

Yine laik üniversitenin savunucularından, Ortaçağcılığa ve gerici eğitime de karşı duran Mustafa Kemalci bir gerçek aydındı Hoca’mız.

Omurgalı, kararlı, yürekli Hoca’mızı unutmayacağız. İnsanlığın bilincinde daima yaşayacak Alpaslan Işıklı, bilimsel çalışmalarıyla, ilerici karşı çıkışlarıyla, yetiştirdiği öğrencilerle, aydınlarla…

Bu nedenle, bilimin ve ilerici düşüncenin diğer öncülleri gibi, Sokrates gibi, Bruno gibi, İbni Haldun gibi, Galileo gibi Alpaslan Işıklı da ölümsüzdür. Bir parçası olduğu bilim ateşini insanlık daima diri tutacaktır. 15.07.2013

 

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ

GENEL MERKEZİ

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz