Partimizin İzmir Konak’daki Arama Kararına Yaptığı İtiraz Kabul Edildi.

18.03.2014
605
A+
A-

Arama Kararını Kaldıran Mahkeme Hukuk ve Özgürlükler Dersi Verdi

 

Konak Kaymakamlığının istemi üzerine İzmir 22. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından verilen “04-09 Mart 2014 tarihleri arasında Konak İlçe sınırları içinde genel arama yapılması”na yönelik karar İzmir İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak tarafından yapılan itiraz üzerine kaldırıldı.

İl Başkanımız tarafından verilen itiraz dilekçesinde; “arama kararı ile Anayasa ve Uluslararası sözleşmelerle yurttaşlara tanınan hak ve özgürlüklerin sınırlandırıldığı, bu şekilde genel geçer bir arama kararının aynı zamanda yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere de açıkça aykırı olduğu” belirtilerek kararın kaldırılması istenilmişti.

İzmir İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak tarafından arama kararına yapılan itiraz İzmir 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nce kabul edilerek 22. Sulh Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu arama kararı ORTADAN KALDIRILMIŞTIR.

İzmir 18. Asliye Ceza Mahkemesi; arama kararını ortadan kaldırırken hem kararı veren mahkemeye hem genel arama talebinde bulunan polis ve kaymakamlığa hukuk dersi verdi.

Konak Kaymakamlığı, arama kararı isterken, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınları Günü ve Yerel Seçimler nedeniyle “yasadışı” gösterilerin olabileceğini, yine Gezi Parkı Eylemleri ile Yolsuzluk Operasyonu kapsamında protesto eylemlerinin olabileceğini gerekçe olarak göstermişti.

İtirazı değerlendiren İzmir 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nin kararında; Konak Kaymakamlığı’nın tüm gerekçelerine tek tek yanıt verilerek; “Soyut bir tehlikeden hareketle, Anayasa’nın 26 ve 34. maddeleri uyarınca yurttaşların demokratik hak ve eylemlerinin engellenemeyeceği, devletin görevinin bu eylemler sırasında çıkabilecek olayları engellemek olduğu” belirtildi.

“Mahkemelerin görevinin hürriyetleri uzun süreli ve kolluğun inisiyatifine bırakacak şekilde kısıtlayıcı karar vermek olmayıp aksine yurttaşların hürriyetlerini kullanmasını kolaylaştırmak amacıyla ortaya çıkabilecek engelleri ortadan kaldırıcı kararlar almaktır” vurgusu yapılan kararda; “Olağanüstü hali çağrıştıracak şekilde 5 günlük, 10 günlük, 1 aylık gibi uzun süreler belirlenerek, yine mekan olarak tüm ilçe geneli belirlenerek arama kararı vermek mahkemelerin taktir ve yetkisinde değildir” denilerek Anayasa’nın 26 ve 34, maddeleri ile Adli ve Önleme Yönetmeliği’nin 20. maddesine aykırı olan İzmir 22. Sulh Ceza Mahkemesi’nin arama kararı KESİN olarak ortadan kaldırıldı.       

İzmir İl Başkanımız Av. Tacettin Çolak; “Başta Tayyip olmak üzere hasbel kader elinde bulunan iktidar gücüyle mahkemelere emir ve talimatlar yağdıranlara, hukuk ve mahkemeler eliyle kıyasıya bir iktidar mücadelesi yürüten ve bu arada da ülkeyi bir Açık Cezaevi’ne dönüştürenlere karşı, İzmir 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nin bu kararı önemli bir yanıttır, Demokratik Hak ve Özgürlükler adına da bir kazanımdır.” dedi.

İzmir 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 12/3/2014 tarih ve 2014/127 D. İş sayılı kararı aşağıdadır.

 

İzmir’den Kurtuluş Partililer

 

        

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz