Eğitim-İş’ten: Öğrencilerimizin muhbirliğe yönlendirilmesine son!

18.03.2014
499
A+
A-

Eğitim-İş Sendikası Mersin Şubesi, Tayyipgiller’in son zamanlarda okullarımıza müfettişler göndererek öğrencilerimizi muhbirliğe zorlayan uygulamalarını protesto etti. Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasını aynen yayımlıyoruz:

 

 

Son haftalarda Milli Eğitim Bakanlığı, görevlendirilmiş bakanlık müfettişleri ve okul yönetimlerince “normal araştırma, inceleme ve soruşturma!” adı altında okul öğrencilerini zorunlu muhbir yapmayı hedefleyen sorgulamalara tabi tutmaktadır. Benzer sorgulamalardan biri de 17. 03. 2014 pazartesi günü ilimiz Mersin Tarsus ilçesindeki Özel Toros Okulları’nda yapılmıştır.

Eğitim –İş Mersin Şubesi ve Tarsus Temsilciliği olarak öğrencilerimizin üzerinde psikolojik baskı yaratılmasını ve onların muhbirliğe zorlanmalarını şiddetle protesto ediyoruz.

17. 03. 2014 pazartesi günü sabah saatlerinde Özel Toros Okullarına gelen bir grup müfettişin öğrenci ve öğretmenleri fişlemeye yönelik bazı sorular sorduğu iddiasıyla, velilerimizden gelen şikayetler üzerine ilgili kurumu ziyaret ettiğimizde çok sayıda velimizin olay yerinde müfettişlere tepki gösterir halde olduğunu;

Müfettişlerin öğrencileri tek tek ayrı odalara alıp;

– Okulda ayakkabı kutusu ile ilgili konuşan öğrenci veya öğretmen var mı?

– Başbakanı mı yoksa Atatürk’ü mü daha çok seviyorsunuz?

– Okulda siyasi konulardan bahseden öğretmeniniz var mı? gibi çeşitli sorular sorulduğu iddiasıyla karşılaştık.

Siyasal iktidarı uyarıyoruz;

Memurlarınızın çocuklarımızı ayrı odalara çekerek politik, dini, siyasal ve özel hayata yönelik sorular sorması Anayasaya aykırı olduğu gibi akla ve vicdana da aykırıdır.

Daha dün ADEY ve RİDEF gibi öğrencileri ve velileri fişleyen uygulamalar sendikamız tarafından açılan dava ile iptal edilmişken ve yargı kararları yanı başınızda dururken, gerek anayasaya gerek BM çocuk hakları sözleşmesine gerekse Avrupa insan hakları sözleşmesine aykırı olan bu ve benzeri fişleme çalışmalarını kabul etmemiz, sessiz kalmamız düşünülemez.

Ayrıca yapılan fişleme çalışmasının cemaat grupları ile paralel yapılar ile alakalı olmadığı da sorulan sorulardan anlaşılmaktadır. Soruların içeriğine bakıldığında hedefin özellikle haziran direnişine katılan, destek veren öğrenci, öğretmen ve velilerin olduğu, Cumhuriyetin temel değerlerine ve niteliklerine saygılı, laik, ilerici, yurtsever yurttaşların hedef tahtasına konulduğu görülmektedir.

EĞİTİM İŞ Sendikası olarak; akla, vicdana ve Anayasaya aykırı olan bu ve bunun gibi uygulamaların sonuna kadar karşısında duracak, öğrenci, öğretmen ve velilerimizi yaratılan bu korku imparatorluğuna yem etmeyeceğiz. 

Eğitim-İş Mersin Şubesi

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz