Halkın Kurtuluş Partisi’nden Venezuella İstanbul Başkonsolosluğuna Dayanışma Ziyareti

18.03.2014
483
A+
A-

İnsanlığın Başdüşmanı AB-D Emperyalistleri ve Yerli Uşaklarının Suriye’deki planları tutmadı bildiğimiz gibi. Suriye’deki yenilgisinin hıncını  Ukranya ve Venezuella’ya yönelerek çıkartmak isteyen emperyalist haydutlar halklara acı çektirmeye devam ediyorlar.

Latin Amerika’dan esen ve halklara umut olan sol rüzgarları kesmek için Venezuella’da haince planlar yapıp oradaki karşıdevrimci güçleri zaman zaman sahneye çıkartan emperyalistlerin bu planları daha önce ters tepmiş ve Chavez’i devirememişlerdi. Şimdi de Chavez Yoldaş’tan aldığı bayrağı dalgalandırmaya devam eden Maduro Yoldaş’ı devirmeye çalışıyorlar. Maduro yoldaş yaptığı açıklamalarda ülkede vuku bulan son olayların Amerika’nın kudret mekanizmaları ve Venezuela’nın kapitalist çevrelerince planlanmış daimi bir darbe planı olduğunu ve ülkenin sağ kanadı eliyle hayata geçirilmek istendiğini söylüyor.

Tüm gelişmeler üzerine Halkın Kurtuluş Partisi 11 Mart 2014 tarihinde Venezuela Başkonsolosluğunu ziyaret ederek Venezuela’daki süreç ve son gelişmeler hakkındaki uyarı, öneri ve desteklerini iletti. HKP adına MYK üyeleri Av. Pınar Akbina ve Halil Arabulan’ın Venezuela İstanbul Başkonsolosu Oscar Alejandro Guedez Sequera ile yaptığı görüşme Chavez Yoldaş’ın bedence aramızdan ayrılışının birinci yıldönümü olan 5 Mart’ın üzerinden çok kısa bir zaman geçtiği için devrimci duygu ve düşüncelerin paylaşıldığı sıcak, dostça ve duygu dolu bir ortamda gerçekleştirildi. Karşılıklı bilgilerin alındığı görüşme Halkın Kurtuluş Partisi’nin her zaman Venezuela Halkının yanında olduğunu ve Venezuela Halkının Maduro Yoldaş önderliğinde bu darbe girişimini de boşa çıkartacağı inancında olduğunu belirtmesi ile son buldu.

Görüşmenin sonunda; Venezuela Birleşik Sosyalist Partisi ve Maduro Yoldaş’a iletilmek üzere, 15 Mart 2008 tarihinde Ankara’da Küba Büyükelçisi Ernesto Gomez Abascal, Venezüella Büyükelçiliği Maslahtgüzarı Raul Betancourt Seeland Yoldaş ve HKP Genel Başkanı Nurullah Ankut Yoldaş’ın konuşmacı olarak katıldıkları; “Latin Amerika’dan Türkiye’ye Devrimci Kavga” adıyla düzenlenen konferansta Nurullah Ankut’un Venezuela konusunda yaptığı yoldaşça uyarıları içeren bir metin Oscar Alejandro Guedez Sequera Yoldaş’a sunuldu. Sunulan metin aşağıdadır:

 

 

Sayın Konsolos ve görevli Yoldaşlar,

2008 yılında Venezuela Büyükelçiliği ile birlikte yaptığımız etkinlikte Genel Başkan’ımız Nurullah Ankut’un aşağıda sunduğumuz yoldaşça uyarılarının Partimizin görüşü olarak Birleşik Sosyalist Parti önderliğine, Başkan Maduro’ya ve Hükümet üyelerine tarafınızca iletilmesini rica ediyor, Venezuela Halkını ve Devrimini saygıyla selamlıyoruz.

 

****

 

Yoldaşlarım alınmasınlar, benimsemediğim yönü var Chavez Yoldaş’ın uygulamalarının: Çok yavaş hareket ediyor Sosyalist Ekonomiyi örgütleme konusunda. Dikkat edersek 1998’den bu yana on yıldır iktidarda. Ama hâlâ Finans-Kapital ekonomisi, onların medyası, diğer örgütleri, ekonomik sömürü düzeni, olduğu gibi duruyor. Onun yanında sosyalist bir ekonomi örgütlemeye çalışıyor. Demokratik yolla, anayasal yolla biz sosyalizmi gerçekleştireceğiz, diyor.

Ama karşımızdaki düşman, hiçbir hukuk, hiçbir demokrasi tanımıyor. En somut örneğini, 11 Nisan 2002’de, o karşıdevrimci darbede yaşadık, biliyoruz. Alçakça bir düzenlemeyle, planla, hainane bir örgütlenmeyle Chavez Yoldaş’ı bir darbeyle, 11 Nisan’da iktidardan aşağı indirdi. Ama ordudaki devrimci subaylar ve Venezüella Halkı sahip çıktıları için, 48 saat sonra yeniden iktidarı Chavez ve yoldaşlarına devretmek zorunda kaldılar.

E, şimdi böyle bir düşman var karşımızda. İşte aynı oyunları Küba’da oynadı. Playa Girón’da (Domuzlar Körfezi’nde), örgütlediği satılmış, hain Küba insanlarıyla beraber, bir çıkartma düzenledi. Ama Che’nin komutasında, 72 saat içinde o alçaklar darmaduman edildiler. Ve teslim olmaktan başka çıkar yol bulamadılar. Fidel’i, Raul’u öldürmek için onlarca kez suikast planları yaptı, ABD. Ve işte 40 yıldır, uluslararası hukukun hiçbir kuralına uymamasına rağmen, Küba’ya abluka uyguluyor. Böyle hain bir düşman var karşımızda. Şimdi buna karşı sonuna kadar biz yasalara bağlı, anayasal bir yolla sosyalizmi gerçekleştireceğiz dersek, başımıza büyük belalar, felaketler gelebilir. Haince planlarla bize tuzaklar kurabilir. Çünkü her türlü imkâna sahip… İşte AB arkasında, arkadaşlar. Bir sürü uydu ülke dünyada arkasında, uydu devlet… E, ekonomik gücü var, asker gücü var, casus gücü var, para gücü var. Bunlarla her yerde zayıf ruhlu, zayıf kişilikli insanlar bulunabilir, bunları satın alarak karşıdarbeler, karşıdevrimler düzenleyebilir. O yüzden onlara bu imkânı tanımamak için; Chavez Yoldaş’ın ordu arkasında, Venezüella Halkı da arkasında, onları hızla ezmesi ve ekonomik varlıklarına son vermesi gerekir. Hızlı bir şekilde… Fidel, Raul ve Che Yoldaşların Küba’da yaptıklarını yapması gerekir. Başka bir yol başarıya ulaşmaz. İşte Allende Yoldaş’ın başına gelenleri 1973’te biliyoruz. Dünyada yaptığı yığınla karşıdevrimci darbeyi biliyoruz, arkadaşlar. Guatemala’da Arbenz’in başına geleni anlattı yoldaşımız, Ernesto Yoldaş. Nasıl bir karşıdevrim tezgâhladığını anlattı. Bizde iki kez karşıdevrim yaptı. İran’da yaptı. Muhammed Musaddık’ın namuslu, yurtsever hükümetini devirdi. Yunanistan’da 1967’de, Albaylar Cuntası diye anılan faşist bir darbe yaptı. Ve Endonezya’da yaptı, arkadaşlar. 1 milyon insanı katletti. İşte alçakça yalanlarla, Irak’a saldırdı. Ve 3.9 milyon masum Irak insanının kanına girdi. Böyle bir düşmanla savaşıyoruz.

Şimdi bunun karşısında, elimize yeterli güç geçtiği anda, hızla hareket edip işbirlikçileri tümden ezmemiz gerekir. Yok etmemiz gerekir ekonomik varlıklarını. Tasfiye etmemiz gerekir ekonomiden. Bu konuda da arkadaşları uyarma hak ve görevini kendimizde buluyoruz, arkadaşlar.

 

Nurullah Ankut

15 Mart 2008 Ankara

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz