Partimiz alenen hırsızlık yapın, hazineyi yağmalayın, rüşvet olarak dağıtın diyen Ortaçağcı Şevki Yılmaz hakkında suç duyurusunda bulundu

10.01.2022
16
A+
A-

“Adam” açıkça AKP’giller’e çaldığınız çırptığınız, yağmaladığınız yetmedi, Merkez Bankasında bulunan 700 ton altını da götürün, seçim kaybetmemek, vurgunlara, soygunlara devam edebilmek için harcayın, rüşvet olarak dağıtın, diyor.

Bu insan görünümündeki Dördüncü Türün adı Şevki Yılmaz…

Hırsızlığa, soyguna, vurguna, rüşvete çağrıdır bu. Şevki Yılmaz’ın bu çağrısını Halkın Kurtuluş Partisi olarak yargıya taşıdık. Şevki Yılmaz hakkında “Kamu görevlilerini suç işlemeye tahrik etmesi” ve “bilerek ve isteyerek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesi” suçlarını işlediği için suç duyurusunda bulunduk. “Tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan kamu mallarının göz göre göre bir siyasi partinin çıkarları için harcanması çağrısına sessiz kalmadık.

Suç duyurumuz sonrası Partimizin İstanbul İl Başkanı ve MYK Üyesi Av. Pınar Akbina Yoldaş’ın yaptığı açıklama aşağıdadır:

***

Değerli Halkımız, AKP’giller işledikleri akçeli suçlara her gün bir yenisini daha eklemektedirler. En son Şevki Yılmaz isimli eski Refah Partisi milletvekili olan ve şu anda oğlu da AKP milletvekili olan kişi, açıkça kamu mallarının boşaltılması çağrısında bulunmuştur.

Şevki Yılmaz Akit TV isimli televizyon kanalında İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyelerini kastederek “Efendim 700 ton altınımız var, Merkez Bankasında şu kadar dolarımız var, diyorsunuz. Kime bırakacaksınız? Bu hırsızlara mı?” şeklinde ifadeler kullanarak alenen suç işlemiştir. Şevki Yılmaz, Kamu görevlilerine hırsızlık yapmaları çağrısında bulunmuştur.

Devletin hazinesinde bulunan tüm paraya el konulmasını tavsiye etmektedir. Bu tavsiye açıkça hırsızlık yapın çağrısıdır. Bu nedenle biz Halkın Kurtuluş Partisi olarak Şevki Yılmaz’ın, “Bilerek ve isteyerek halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” ve “Kamu görevlilerini suç işlemeye tahrik ettiği” gerekçeleriyle bir suç duyurusunda bulunduk.

Türkiye’nin en Yurtsever, en Halkçı, en Kamucu Partisi olan Halkın Kurtuluş Partisi, “tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan kamu mallarının göz göre göre bir siyasi partinin çıkarları için harcanmasına sessiz kalmayacaktır. Halkımıza olan sorumluluğumuz nedeniyle bu suç duyurularını yapmaktayız ve bundan sonra da halkımızın hakkını savunmaya devam edeceğiz.

10 Ocak 2022

HKP Genel Merkezi

Suç Duyurusu Dilekçesini aynen yayımlıyoruz:

İSTANBUL CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞINA

 

SUÇ DUYURUSUNDA

BULUNAN : HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI

Karanfil Sokak No:24/15 Kızılay/ANKARA

 

VEKİLLERİ                 : Av. Metin BAYYAR – Av. F. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI

                                           Av. Tacettin ÇOLAK – Av. Sait KIRAN – Av. Azime Ayça OKUR

                                           Av. Halil AĞIRGÖL – Av. Pınar AKBİNA – Av. Doğan ERKAN

Atatürk Bulvarı Emlak Bankası Blokları B Blok Kat:4 Daire:16

Fatih/ İSTANBUL

 

ŞÜPHELİ        : Şevki YILMAZ

 

SUÇ                                   : Kamu Görevlilerini Suç İşlemeye Tahrik Etmesi (TCK Md. 214)

Halkı Kin ve Düşmanlığa Tahrik Etmek (TCK Md. 216)

 

SUÇ TARİHİ        : 2021 Yılı Aralık Ayı

 

OLAY VE AÇIKLAMA:

1-)Daha önce müvekkil Halkın Kurtuluş Partisi tarafından halkın gözü önünde alenen işlenen suçlara ilişkin defalarca kez suç duyurusunda bulunmuştuk. İşbu suç duyurumuzun konusu ise Refah Partisi eski milletvekili olan ve şu anda oğlu AKP milletvekili olan Şevki YILMAZ isimli şüphelidir. Şüpheli Şevki Yılmaz AKİT TV isimli Televizyon kanalında katılmış olduğu programda alenen kamunun kasasının boşaltılması çağrısı yapmıştır. Şüpheli Şevki Yılmaz “İşte İstanbul Belediyesi işte Ankara, sırf ekonomik yönden kulağını çekti. Millet Ak Partisinden ayrılmış değil. Belediyeler de var. Meclis üyeleri bizdedir. 30 küsur ilçenin 5’i hariç bizdedir. Ankara’da 3 ilçenin dışında bütün ilçeler Ak Partisinindir. Millet Ak Partisinden kopmuş değil. Ama mutfak yangınını anlatamadığı için ‘ben de demiştir; Ak Partiliyim ama belediye başkanları ile bunların kulağını çekeceğim.’ İşte onun için 23 Kasım seçimlerine gelmeden AK Parti kasanın ağzını açması lazım. Efendim 700 ton altınımız var, Merkez Bankası’nda şu kadar dolarımız var diyorsunuz. Kime bırakacaksınız? Bu hırsızlara mı? şeklinde ifadeler kullanarak alenen suç işlemiştir. Bu ifadeleri birçok haber sitesi ve sosyal medyada gündem olmuştur. (https://halktv.com.tr/gundem/sevki-yilmaz-ak-parti-kasanin-agzini-acmali-700-ton-altini-kime-birakacaksiniz-659329h)

2-)Şüpheli alenen halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçunu işlemiştir. Somut bir tehlike suçu olarak 5237sayılı TCK 216. Maddesinde düzenlenen ve kamu düzenini-barışını koruyan esas itibariyle nefret söylemini sınırlandırmayı hedefleyen bu madde kapsamında halkı siyasi veya başka bir nedenle birbirine karşı kamu düzeni için tehlikeli olabilecek şekilde düşmanlığa veya kin beslemeye alenen tahrik edilmesini cezalandırmak amaçlanmaktadır. Şevki Yılmaz isimli şüpheli devletin kasasında bulunan halka ait paranın halka bırakılmaması çağrısı yaparak halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçunu işlemiştir.

3-) Şüpheli Şevki Yılmaz kamu görevlilerine hırsızlık yapmaları çağrısında bulunmuştur. Şüphelinin açıklamaları kan dondurur mahiyettedir. Devletin hazinesinde bulunan tüm paraya el konulmasını tavsiye etmektedir. Bu tavsiye açıkça hırsızlık yapın çağrısıdır. Şüpheli olayın sosyal medya gündemine gelmesinin ardından yapmış olduğu açıklamasında görüntülerin montaj olduğu şeklinde bir iddiada bulunmuştur. Kendisinin bu beyanının doğru olup olmadığının tespit edilebilmesi için adli bir soruşturma açılmalı ve görüntüler üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmalıdır.

 

II- SUÇ NİTELEMESİ:

Yukarıda açıkladığımız üzere ve işlenen suçlarla ilgili olarak;

a-) Şüphelinin bilerek ve isteyerek halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmesi (TCK Md. 216);

b-) Kamu görevlilerini suç işlemeye tahrik etmesi (TCK Md. 214);

 

Şüphelinin hakka, hukuka, hakkaniyete ve yasaya en küçük bir saygı duymadan alenen işlediği suçlardan cezalandırılması gerekir.

 

Türkiye’nin en Yurtsever, Halkçı ve Kamucu Partisi olan müvekkil Halkın Kurtuluş Partisi, “tüyü bitmemiş yetimin hakkı” olan kamu mallarının göz göre göre bir siyasi partinin çıkarları için harcanması çağrısına sessiz kalmayacaktır. Halkına olan sorumluluğu nedeniyle işbu şikâyetin yapılması zorunlu olmuştur. Baştan beri anlatıldığı gibi kuvvetli suç şüphesinin varlığı da gözetilerek soruşturmanın acilen başlatılması gerekmektedir.

 

SONUÇ VE İSTEM                        : Açıkladığımız ve soruşturma sonucu ulaşılacak diğer deliller ışığında, olayla ilgili gerekli soruşturmanın yürütülerek şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılmasını ve ifadelerinin alınması suretiyle şüpheli hakkında gerekli kamu davasının açılmasını vekâleten saygıyla dileriz. 10.01.2022

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNAN

HALKIN KURTULUŞ PARTİSİ GENEL BAŞKANLIĞI VEKİLLERİ

 

Av. F. Ayhan ERKAN – Av. Ali Serdar ÇINGI – Av. Pınar AKBİNA