Nakliyat-İş’ten: Türkiye İşçi Sınıfından Yunanistan İşçi Sınıfına Dayanışma

12.11.2015
519
A+
A-

Sendikamız, Yunanistan İşçi Sınıfı ile Sınıf Dayanışmasında bulunarak İstanbul’da Yunanistan Konsolosluğu önünde eylem yaptı.

Yunanistan’da SYRIZA ve ANEL Hükümeti’nin AB ile parababalarının uygulamak istedikleri kemer sıkma, ekonomik ve siyasi zulüm politikalarını protesto etmek için Mücadeleci İşçi Birliği Cephesi PAME’nin çağrısı ile Yunanistan Kamu Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY) ve Yunanistan Genel İşçi Konfederasyonu (GSEE) 12 Kasım’da Genel Grev kararı almıştır. Sendikamız da, alınan bu karar doğrultusunda Uluslararası Sınıf Dayanışması adına 12 Kasım’da Yunanistan İstanbul Konsolosluğu önünde basın açıklaması yaparak bir dayanışma eylemi gerçekleştirmiştir.

Eyleme 72 gündür direnişe devam eden Santa Farma direnişçileri, Zet Farma direnişçileri, diğer işyerlerinden üyelerimiz ve yöneticilerimiz katıldılar. Konsolosluğun bulunduğu sokakta bir araya gelen üyelerimiz Türkçe ve Yunanca “PAME ve Yunanistan İşçileri İle Dayanışma” yazan pankart eşliğinde yürüyüşe başladılar. Sloganlar eşliğinde yürüyerek Emniyet güçlerinin yoğun önlem aldığı Yunanistan Başkonsolosluğu’nun önüne geldiler.

“Yaşasın Sınıf Dayanışması”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” sloganlarının atıldığı eylemde sendikamız adına Örgütlenme Daire Başkanımız Erdal Kopal bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının ardından eylemimiz sona erdi.

Basın açıklamasında yapılan açıklamanın tam metni aşağıdadır. 12.11.2015

 BASINA VE KAMUOYUNA

AB Emperyalistlerinin, Parababalarının, SYRIZA ve ANEL İktidarının  İşçi-Halk Düşmanı Politikalarına Karşı Direnen, Mücadele Eden Yunanistan İşçi Sınıfına, Halkına Selam Olsun.. Mücadeleleri Mücadelemizdir…..

Yunanistan Halkının %61’i 5 Temmuz’da yapılan referandumda AB’nin programına, planlarına hayır demiştir. Tasarruf tedbirleri, kemer sıkma vb. bizlere de yabancı olmayan işçi sınıfı halk düşmanı politikalardır.

Halkın büyük çoğunluğunun onaylamadığı AB Emperyalistlerinin, finans kapitalistlerinin programını hayata geçirmek için SYRIZA ve ANEL Hükümeti AB’nin patronları ülke liderleri ile anlaşmıştır.

Üçüncü memorandum (Anlaşma Belgesi) karşılığında SYRIZA ve ANEL  kemer sıkma, ekonomik ve siyasi zulüm  politikalarını uygulamaya çalışmaktadır.

Bu politikalar, yeni vergiler, yeni maaş kesintileri, yeni işçi-halk düşmanı yasalar, “kurtarma paketi”, emeklilik yaşının yükseltilmesi, sosyal hakların kısıtlanması vb.

Yunanistan ekonomisinin krizini yaratanlar, başta AB Emperyalistleri AB düzeni, Yunanistan  finans kapitalistleri ve onların güdümünde ki siyasi iktidarlardır. Krizin faturasını yaratanlar ödemelidir.

Yunanistan Mücadeleci İşçi Birliği Cephesi (PAME) uzun bir süreden beri farklı iş kollarında grevler, mitingler, Çalışma Bakanlığı işgal eylemi ile işçi sınıfını, halkın işçi-halk düşmanı politikalarına karşı mücadeleye hazırlanmıştır. Yunanistan’da mücadele yeni bir aşamaya gelmiştir.

Bu gün 12 Kasım 2015 tarihinde PAME’nin çağrısı ile Yunanistan Kamu Sendikalar Konfederasyonu (ADEDY) ve Yunanistan Genel İşçi Konfederasyonu (GSEE) Genel Grev kararı almıştır. Bu karar bu gün uygulanmaktadır. Binlerce, onbinlerce, yüzbinlerce işçi-emekçi bu eyleme greve katılmaktadır. İşçi Sınıfının, dünya halklarının ABD ve AB Emperyalizmine karşı mücadelesi ortaktır.

Yunanistan işçi sınıfının-halkının karşı karşıya kaldığı tüm sorunlarla Türkiye İşçi Sınıfı emekçi halkları ve diğer ülke işçi sınıfı ve halklarda kalmaktadır.

Bundan dolayı da Yunanistan İşçi Sınıfının halklarının AB emperyalizmine, parababaları düzenine karşı verdiği bu mücadele aynı zamanda bizlerin de mücadelesidir. AB emperyalizmine karşı direnen mücadele eden Yunanistan İşçi Sınıfına  selam olsun. 12.11.2015

YAŞASIN ULUSLARARASI İŞÇİ SINIFI DAYANIŞMASI!

Nakliyat-İş Sendikası

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz