Nakliyat-İş’ten: Tepe Home’da Taşeron Cehennemine Teslim Olmayacağız! Yaşasın Tepe Home Direnişimiz!

20.01.2015
514
A+
A-

Yıllardır çalıştıkları Tepe Home Mobilya’dan çıkartılan üyelerimizle birlikte bugün Tepe Home Mobilya’nın Beylikdüzü’ndeki Merkezinin önünde bir basın açıklaması yapıldı. Basın açıklamasının ardından işyerinin önünde direniş başlatıldı.

Basın açıklaması sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı. 79 gündür direnişte olan sendikamız üyesi Zet Farma direnişçileri de eyleme destek verdiler.

Genel Başkanımız konuşmasına eyleme ilgi göstermeyen medyayı eleştirerek başladı. Medyanın reklam kaygısı taşıyarak böylesine kurumsal bir firmanın eleştirildiği bir eyleme katılmayarak birkaç medya organlarını hariç işçi sınıfının mücadelesine ilgi duymadıklarını belirtti. Küçükosmanoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Tepe Home Türkiye’deki belli başlı mobilya işletmelerinden bir tanesi. Geçmişi olan Bilkent Holding’e bağlı Türkiye’de Tepe Mobilya olarak bilinen ve daha sonra Tepe Home diye Türkiye’de ve uluslararası sektörde yeri olan ve kurumsal bir kimliği olan bir işletme. Burada yıllardan beri Tepe Home Mobilya’nın nakliyesini ve montajını yapan işçi kardeşlerimiz çalışmaktadır. Tepe Home patronları kendi bünyesinde çalışırken, işçi arkadaşlarımızı geçtiğimiz aylarda almış oldukları oldu bitti bir kararla taşeron cehennemine mahkum etmek amacıyla buradaki işi taşerona vermişlerdir. Burada yıllardan beri, on beş-yirmi yıla yakın zamandan beri Tepe Home’da mobilya nakliyede gece gündüz sırtında yük taşıyan ve en olumsuz koşullarda Tepe Home’u var eden, alın teri döken işçi kardeşlerimiz taşeron cehennemine mahkum edilmeyle karşı karşıya kalmıştır. Burayla bağlı olarak diğer bölgeler de de aynı durum söz konusudur. Bilkent Holding’e bağlı Tepe Home’un yöneticilerinin bu kararı hukuksuzdur. Çünkü burada yapılan iş asıl iştir ve burada muvazaa söz konusudur. Yani hukuksuz bir şekilde burada yapıla işleri taşerona devretme kararı alıyorlar. Yani taşerona devrederek, burada daha ucuz bir işçilik ve kölelik koşullarında, işçi kardeşlerimizi çalışmaya mahkum etmek istiyorlar. Yani onlar patronlar, tüm patronlarda olduğu gibi Zet Farma da olduğu gibi Tepe Home’de olduğu gibi bir çok yerdeki diğer patronlar gibi, yerli yabancı parababaları, sermayedarların amacı kâr daha fazla kâr uğruna işçi sınıfını kölelik koşullarında, ucuz iş gücü olarak çalıştırmak ve kölelik koşullarında çalışmaya mahkum etmek istiyorlar. Bununla karşı karşıya kalan Tepe Home’da çalışan işçi kardeşlerimiz, sendikamızda örgütlenme kararı aldılar. Görüşmelerimiz sonucunda sendikamıza üye oldular. Sendikamız Tepe Home’da 6356 Sayılı Yasaya göre gerekli çoğunluğu sağlayarak yetki için Bakanlığa başvuru yapmıştır.”

Konuşmasının devamında Tepe Home yöneticilerinin 15-20 yıllık kıdemi olan işçileri 31.12.2014 tarihi itibarı ile buradaki işleri taşerona devrettiğini açıklayarak çalışanları işsizlik, pahalılık, cehennemine bu kışta kıyamette işsizliğe mahkum ettiğini belirten Küçükosmanoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Buna karşı Tepe Home patronu Bilkent patronu yöneticileri biz her türlü dalavereyi yaparız, her türlü hukuksuzluğu yaparız, 15-20 yıldan beri kıdemi olan işçinin gözünün yaşına bakmayız, buradaki işi daha da ucuza yaptıracağımız, kârımıza kâr katma amacı ile taşerona devrederiz, biz bu işin içinden sıyrılırız hesabını yaptılar. Öyle yağma yok arkadaşlar artık Tepe Home’da DİSK var Nakliyat-İş Sendikası var. Sendika olarak Tepe Home’daki bu haksızlığa, bu adaletsizliğe bu işçi arkadaşlarımızın ekmeğinin gasp edilmesine karşı mücadele kararı aldık. Bu günden itibaren Tepe Home’a yönelik her türlü mücadeleyi, fiili, meşru, hukuksal mücadeleyi başlatmış bulunuyoruz.

Tepe Home patronu, Bilkent Holding yöneticileri şunu bilsinler ki artık karşılarında her yaptığına ses çıkartmayan, her yaptığına imza atan, sesiz işçiler yok. Artık karşısında örgütlü, ekmeğine sahip çıkan, Anayasal haklarına sahip çıkan, onuruna sahip çıkan Nakliyat-İş’te örgütlenmiş işçiler var. Burası dağ başı değil her türlü hukuksuzluğu yaparım her türlü adaletsizliği yaparım işçiler de bunu kabul edecek. Yok öyle dava. Bundan dolayı da Tepe Home’da şu andan itibaren haklı bir direniş başlatmış durumdayız.” diyerek burada bir direniş başlattıklarını belirten Küçükosmanoğlu Tepe Home patronunun basın açıklaması eylem haberini alır almaz bütün tabelalarını sökerek, bütün araçlarını alarak kaçtıklarını, bu durumun da onların haksız ve suçlu olduğunu gösterdiğini belirtti.

Bu kaçışa ilişkin de şöyle devam etti:

“Eğer yapmış olduklarının hukuki olduğunu biliyorlarsa niye bundan kaçıyorlar? Madem sen hukuki olarak, yasal olarak bir iş yaptığını düşünüyorsan bu günkü yapmış olduğumuz eylemden niye kaçıyorsun? Niye? O zaman demek ki sen suçlusun. İhanet eden, suçlu olan işçi sınıfının adaletinden kurtulamaz. Biz burada bir mücadele başlatmış durumdayız. Nereye kaçarsanız kaçın işçi sınıfının adaletinden, DİSK’in ve Nakliyat-İş’in mücadelesinden, Tepe Home’da haksızlık yaptığınız işlerden kurtulamayacaksınız. Mahkemelerde de, fiili olarak tüm mücadele alanlarında da bu hesabı vereceksiniz. Bu gün buradayız yarın Şişli’de Cevahir’de olacağız. Tepe Home’un bulunduğu tüm alanlar artık bundan sonra DİSK Nakliyat-İş’in yani bizlerin, yani Tepe Home İşçilerinin mücadele alanları olacaktır. Bu haklı direnişimiz, bu haklı mücadelemiz hepimize hayırlı olsun, gazamız mübarek olsun, yolumuz açık olsun değerli arkadaşlar . İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız.” sloganı ile konuşmasını bitirdi.

Sık sık “Yaşasın Tepe Home Direnişi”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Direne Diren Kazanacağız” sloganları atılan eylemin ardından işyerinin önünde direniş başlatıldı. 20.01.2015

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz