Nakliyat-İş’ten: Sendikamız, Genel Grev Yapan Yunanistan İşçi Sınıfı ile Dayanışma Eylemini, Ankara Yunanistan Büyükelçiliği Önünde Yaptı

05.02.2016
479
A+
A-

Nakliyat-İş’ten:

Sendikamız, Genel Grev Yapan Yunanistan İşçi Sınıfı ile Dayanışma Eylemini, Ankara Yunanistan Büyükelçiliği Önünde Yaptı

AB, IMF İle SYRIZA-ANEL İktidarının İşçi ve Halk Düşmanı Politikalarına Karşı Direnen, Mücadele Eden Yunanistan İşçi Sınıfına Selam Olsun!

 Türkiye İşçi Sınıfı olarak Sendikamız tarafından, 4 Şubat’ta Genel Grev yaparak ülkeyi eylem alanına çeviren, Yunanistan İşçi Sınıfı ile Uluslararası Sınıf Dayanışması  amacıyla, Ankara’da, Yunanistan Büyükelçiliği önünde saat 14.00’da kitlesel  bir dayanışma eylemi yapıldı. 

Yunanistan’da SYRIZA ve ANEL Hükümeti AB ve Parababaları ile anlaşarak üçüncü memorandum karşılığında işçi ve halk düşmanı politikalarını hayata geçirmektedir.

Buna karşı Mücadeleci İşçi Birliği Cephesi (PAME)’nin çağrısı ile Yunanistan Kamu Sendikaları Konfederasyonu (ADEDY) ve Yunanistan Genel İşçi Konfederasyonu (GSEE) 4 Şubat Perşembe günü için Genel Grev kararı almıştı. Ülke genelinde tüm Sendikaların katıldığı Genel Grevde SYRIZA ve ANEL Hükümetinin işçi ve halk düşmanı politikaları protesto ediliyor

SYRIZA ve ANEL Hükümeti, işçilerin, köylülerin, emeklilerin, ekonomik, demokratik kazanılmış haklarına karşı Uluslararası tekellerin direktifleri doğrultusunda saldırılar yapmaktadır.

Ülkemizde de Yunanistan İşçi Sınıfının yaşamış olduğu gibi işçilere yönelik hak gaspları yaşanmaktadır. Kazanılmış hakkımız olan Kıdem Tazminatı gasp edilmeye çalışılmaktadır. Özel İstihdam Büroları ile güvencesizlik yaygınlaştırılmak istenmektedir.

Yunanistan Büyükeliçiliği önünde yapılan  Basın Açıklamasını Sendikamızın Genel Yönetim Kurulu Üyesi Ali Özçelik yaptı.

Eylemde, “PAME ve Yunanistan İşçileri ile Dayanışma” , “Kıdem Tazminat Hakkımız Gasp Edilemez” pankartlarımız açıldı. “Yaşasın Uluslararası İşçi Sınıf Dayanışması”, ”Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” sloganları atıldı.

Eylemde okunan Basın Açıklaması aşağıdadır:

AB, IMF İle SYRIZA-ANEL İktidarının İşçi ve Halk Düşmanı Politikalarına Karşı Direnen, Mücadele Eden Yunanistan İşçi Sınıfına Selam Olsun!

Bugün Yunanistan’da yüzbinlerce işçi, çiftçi genel grevde, sokaklarda, meydanlarda. Bizler de bugün Yunanistan İşçi Sınıfıyla, emekçi halkı ile dayanışma içerisindeyiz.

Yunanistan’da işçiler, kamu çalışanları, çiftçiler AB ve IMF’nin, SYRIZA-ANEL hükümetinin işçi-halk düşmanı politikalarına karşı mücadele ediyorlar.

Çünkü, SYRIZA-ANEL Hükümeti emperyalist tekellerle, AB ve IMF ile el ele vererek, İşçi Sınıfının, emekçilerin çiftçilerin, halkın kazanımlarına, sosyal haklarına saldırmaktadırlar. Yunanistan sermaye düzeninin ekonomik krizinin sorumlusu AB, IMF ve yerli-yabancı Parababaları düzenidir, Emperyalistlerdir. Krizin sorumlusu olanlar, faturayı işçilere, kamu çalışanlarına, çiftçilere ödetmek istiyorlar. Sosyal Güvenlik katkı paylarını artırmak, emeklilik yaşını yükseltmek, işçilerin, kamu çalışanlarının, çiftçilerin ekonomik-demokratik kazanımlarına saldırıyorlar. Ancak, Yunanistan İşçi Sınıfı PAME’nin öncülüğünde diğer sendikalarla, halk örgütleri ile bu işçi ve halk düşmanı politikalara karşı aylardan beri bölgesel, ulusal eylemlerle; direnişler, grevlerle, işgallerle mücadele ediyorlar.

Bizler Türkiye İşçi Sınıfı olarak, Yunanistan İşçi Sınıfının bu haklı ve onurlu mücadelesini selamlıyoruz. Bu mücadeleyle her zaman dayanışma içerisinde bulunacağımızı belirtiyoruz. Onun için burada Türkiye Yunanistan Büyükelçiliği önündeyiz. Ve bugün yüreklerimiz Yunanistan’daki işçi kardeşlerimizle atıyor.

Ülkemizde de AKP iktidarı, 12 Eylül 1980’den bu yana yerli-yabancı Parababalarının gündeminde olan kazanılmış kıdem tazminatı hakkımızı ortadan kaldırmaya yönelik yasal düzenlemeleri gündeme almaktadır.

İş güvencemiz de olan Kıdem Tazminatı hakkımızın gasp edilmesine yönelik yasal düzenlemeler yanında, Özel İstihdam Büroları düzenlemeleri ile işçiler için köle pazarı meşrulaştırmak isteniyor. bu işçi ve halk düşmanı düzenlemelere karşı mücadele ediyoruz. Mücadelemizi daha kitlesel ve örgütlü mücadeleye dönüştürmeliyiz.

Yunanistan İşçi Sınıfı ile Türkiye İşçi Sınıfın karşı karşıya olduğu sermaye sınıfının saldırıları aslında aynı. Ülkemizde de 2008 yılında mezarda emeklilik yasası ile emeklilik yaşı 65 oldu.

Bundan dolayı da İşçi Sınıfının mücadelesi her zaman belirtiğimiz gibi uluslararası- enternasyonal bir mücadeledir. Ve Yunanistan İşçi Sınıfının bugünkü Genel Grevi ile dayanışma içerisinde bulunmak bizlerin, Türkiye İşçi Sınıfının sorumluluğudur. 04.02.2016

 

Yaşasın Yunanistan İşçi Sınıfının IMF, AB ve Emperyalist Tekellere SYRIZA-ANEL’e Karşı Onurlu Grevi!

Yaşasın Uluslararası İşçi Sınıfı Dayanışması!

Yaşasın Proletarya Enternasyonalizmi!

Nakliyat- İş Sendikası

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz