Nakliyat-İş’ten PTT’deki Taşeron İşçileri için ücretsiz paso kazanımı

29.07.2015
587
A+
A-

BASINA VE KAMUOYUNA

PTT Taşeronlarında Çalışan Sendikamız Üyesi, İETT’den Ücretsiz Pasoyu Aldı

PTT’de, 657 Sayılı Yasa kapsamında çalışanlara şehir içi toplu taşımada kullanılmak üzere “ücretsiz paso” verilmektedir. PTT Taşeronlarında çalışanlara ise verilmemekteydi.

Sendikamız bunun Anayasanın eşitlik ilkesi ile 4736 Sayılı Yasaya aykırı olduğunu belirterek İstanbul’da PTT Taşeronlarında çalışan bir üyemiz adına İstanbul 9. İdare Mahkemesine dava açmıştır.

İstanbul 9. İdare Mahkemesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğü’nün PTT Taşeron işçilerine “ücretsiz paso” verilmemesine yönelik kararını iptal etmiştir. 9. İdare Mahkemesi PTT Taşeronlarında çalışan işçilerinde Anayasanın eşitlik ilkesi ve 4736 Sayılı Yasaya göre “ücretsiz paso” haklarının olduğuna karar vermiştir.

Bu kararla birlikte sendikamız üyesi taşeron işçi, İETT’ye başvuru yapmış ve 29 Temmuz Çarşamba günü İstanbul’da toplu taşımada kullanılmak üzere “ücretsiz paso ”sunu almıştır.

Başta İstanbul olmak üzere tüm illerde PTT Taşeronlarında çalışan işçi kardeşlerimiz için emsal bir karar ve uygulamadır.

Yıllardan beri PTT Taşeronlarında çalışan işçi kardeşlerimizi örgütsüz bırakanların, oyalayanların, işçilerin hiçbir ekonomik-sosyal-demokratik haklarına sahip çıkmayan sarı sendikacıların PTT Taşeron işçilerinin karşılarına çıkmaya hakları yoktur.

PTT Taşeronlarında çalışan işçi kardeşlerimiz, “Taşeron Cehennemine Son” diyerek ekonomik-sosyal-demokratik haklarının mücadelesini veren sendikamızda örgütlenmekte üye olmaya devam etmektedir.

Sendikamız üyesi PTT taşeron işçilerini ücretsiz paso haklarına sahip çıkmaya, iş yerlerinden alacakları çalışma belgeleri ile İstanbul’da İETT’ye diğer illerde ise Belediye Başkanlıklarına başvuru yapmaya çağırıyoruz.

PTT Taşeronlarında “Ücretsiz Paso Hakkını Kazandık” sıra toplu iş sözleşmeleri imzalamaya geldi. Örgütlenmesini tamamladığımız PTT Taşeronlarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yetki başvurusu yaptık. Yetkiler geldiğinde toplu iş sözleşmesi süreçleri de başlayacak. PTT Taşeronlarında çalışan işçi kardeşlerimizi mücadele ederek kazandığımız “ücretsiz paso” hakkına sahip çıkmaya sendikamızda örgütlenmeye üye olmaya çağırıyoruz. 29.07.2015

NAKLİYAT-İŞ SENDİKASI

Ücretsiz Paso Hakkını Kazandık, Sıra Toplu Sözleşmede!

PTT’de Taşeron Cehennemine Son!

İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız!

Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş!

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz