Nakliyat-İş’ten PTT’de çalışan taşeron işçileri için büyük kazanım

30.06.2015
563
A+
A-

Basına ve Kamuoyuna

PTT TAŞERONLARINDA SENDİKAMIZIN ÖRGÜTLÜ MÜCADELESİNDE BİR KAZANIM DAHA

 

İstanbul 9. İdare Mahkemesi PTT Taşeron işçilerinin “Ücretsiz Paso” kullanmasının yasal hak olduğuna karar verdi.

PTT’de 657 Sayılı Yasa kapsamında çalışanlara verilen ücretsiz pasonun İstanbul Büyükşehir İETT Genel Müdürlüğü tarafından PTT Taşeron işçilerine de verilmesi gerektiği kararı verildi.

PTT Taşeronlarında çalışan üyelerimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğü’ne ücretsiz paso için başvuru yapmışlardır. PTT, 657 Sayılı yasa kapsamında çalışanlara 4736 Sayılı Yasa gereği Büyükşehir Belediyelerinde ücretsiz seyahat kartları verilmektedir. Aynı dağıtım işini yapan taşeron işçilerinin de bu haktan yararlanması Anayasa ve yasa gereğidir.

Ancak İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğü taşeron işçilerine bunun verilmeyeceğini sendikamız üyesi işçilere bildirmiştir.

Sendikamız süresi içerisinde İstanbul 9. İdare Mahkemesine dava açmıştır. Mahkeme 10.06.2015 tarihinde vermiş olduğu kararda 4736 Sayılı Yasa gereği Anayasa’nın eşitlik ilkesi çerçevesinde PTT Taşeron işçilerine ücretsiz seyahat (paso) kartının verilmesi gerektiğine karar vermiştir. İETT Genel Müdürlüğü’nün PTT Taşeron işçilerine ücretsiz paso verilmesine yönelik kararını iptal etmiştir.

Bu kararla İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT Genel Müdürlüğü’nün PTT Taşeron işçilerine yönelik haksız, adaletsiz uygulaması sendikamızın açtığı dava sonucu durdurulmuştur. Bu karar diğer illerde çalışan PTT Taşeron işçileri açısından emsal bir karadır.

Başta İstanbul’da çalışan PTT Taşeron işçileri olmak üzere tüm illerdeki işçi kardeşlerimize bu karara göre Belediyeler ücretsiz seyahat (paso) vermelidir.

Tüm illerde PTT Taşeronlarında çalışan işçi kardeşlerimizi yasal hakları olan ücretsiz paso haklarına sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Sendikamız, yıllardan beri güvencesiz, örgütsüz bırakılan PTT Taşeron işçilerinin güvencesidir. PTT’de Taşeron cehenneminin ortaya çıkmasının sorumlusu olan yalanlarla, idarenin, taşeronların kuklası olan sarı sendikaların PTT Taşeron işçilerinin yüzlerine bakmaya hakları yoktur.

PTT’de çalışan taşeron işçileri artık sizlerin yalanlarınıza, vaatlerinize inanmıyor, geleceklerinin DİSK/Nakliyat-İş’te örgütlenmekten ve mücadeleden geçtiğini biliyor.

PTT Taşeronlarında çalışan işçi kardeşlerimiz Nakliyat-İş’e üye olmaya çağırıyoruz. 30.06.2015

  • PTT’de Taşeron Cehennemine Son
  • İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız
  • Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş

NAKLİYAT-İŞ SENDİKASI

GENEL MERKEZİ

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz