Nakliyat-İş’ten Eskişehir’de Eylem: Sarp Lojistik’te sendika ve sözleşme hakkımıza saygı gösterilsin, yetki itirazı geri çekilsin

29.06.2015
689
A+
A-

DİSK/Nakliyat-İş Sendikası, ağırlıklı olarak Eti Grup olmak üzere Pınar, Yaşar Grup, Tüpraş, Paşabahçe gibi gıda firmalarına lojistik ve dağıtım hizmeti yapan 700 işçinin çalıştığı Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. AŞ’de 2013 Aralık ayında örgütlenmişti. Yoğun çabalar sonucu Sarp Lojistik işçilerinin çoğunluğu Nakliyat-İş’e üye olmuştu.

Üye çoğunluğunu sağladıktan sonra Çalışma Bakanlığına yapılan yetki başvurusu Bakanlık tarafından kanunsuz biçimde olumsuz sonuçlanmıştı. Bunun üzerine Eskişehir 2. İş Mahkemesine başvurulmuş ve mahkeme Nakliyat-İş’in Sarp Lojistik’te yetki alması yönünde karar vermişti. Ne var ki Yargıtay 22. Hukuk Dairesi haksız biçimde bu kararı bozmuştu.

Gelinen noktada Nakliyat-İş Sendikası Çalışma Bakanlığına tekrar yetki başvurusu yapmış ve Bakanlık 670 işçiden 422’sinin sendika üyesi olduğunu tespit ederek Nakliyat-İş’e yetki vermişti. Bunun üzerine Sarp Lojistik İşvereni süreci uzatmak için Eskişehir 1. İş Mahkemesine tekrar başvurmuştur.

Yaşanan süreçler göstermektedir ki işveren, İş Mahkemesinin ve Bakanlığın kararlarını hiçe sayarak işçilerin en doğal hakkı olan örgütlenme hakkını gasp etmek ve toplusözleşme sürecini uzatmak için elinden geleni yapmaktadır.

İşverenin bu tutumunu protesto etmek için Nakliyat-İş Sendikası Eskişehir’de kitlesel bir yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Saat 16.00’da DİSK Bölge Temsilciliği önünde toplanan sendika üyelerine diğer sendikalar ve demokratik kitle örgütleri de destek verdi.

DİSK Bölge Temsilciliği önünde toplanan kitle şehir merkezindeki tramvay yolunu trafiğe kapatarak Sarp Lojistik’le yoğun bir iş hacmine sahip olan Eti Grup’a ait plazanın önüne kadar sloganlar eşliğinde yürüdü.

Burada Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi. Küçükosmanoğlu açıklamasında Sarp Lojistik İşvereninin toplu iş sözleşmesini geciktirmek ve işçileri mevcut koşullara mahkûm kılmak için özel çaba harcadığını vurguladı. İşvereni mahkeme ve Bakanlığın kararlarına uymaya çağıran Küçükosmanoğlu, bu tür yöntemlerin Nakliyat-İş Sendikası’nı yıldıramayacağını ve eninde sonunda Sarp Lojistik’te örgütlü mücadelenin gücüyle, işçileri daha iyi koşullara kavuşturacak toplu iş sözleşmesinin yapılacağını söyledi.

Kurtuluş Partili İşçiler olarak bizler de Nakliyat-İş Sendikası’nın bu haklı mücadelesini desteklemek için yürüyüşe ve basın açıklamasına katıldık. “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek”, “İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız” sloganlarını hep bir ağızdan haykırdık. 28.06.2015

Eskişehir’den

Kurtuluş Partili İşçiler

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz