Nakliyat-İş’ten: Çankaya Belediyesi/Norm Altaş İş Ortaklığı’da 18 Aralık’da Greve Başlıyoruz

04.12.2017
596
A+
A-

 

Bu gün 600 işçinin çalıştığı Çankaya Belediyesinin alt işvereni olan Norm Altaş İş Ortaklığı işyerinde grev kararımızı tüm işçilerin katılımı ile davul zurna ve halaylar eşliğinde işyerinde ilan ettik. İşçi sınıfımıza hayırlı uğurlu olsun.

6356 Sayılı yasaya göre toplu iş sözleşme görüşmelerinde 60 günlük sürede anlaşma sağlanmadığı için uyuşmazlık tutanağı tutulmuş, arabuluculuk aşamasında da herhangi bir anlaşma sağlanmamıştır. Yasa gereği Sendikamızın 1 Aralık 2017 tarihinde aldığı grev kararına göre grev 18 Aralık 2017 Pazartesi günü saat 12:30 da başlayacaktır. Bu grev karının yasaya göre işyerinde ilan etmek için bu gün tüm işçilerin katılımı ile bir basın açıklaması yaptık.

Basın açıklamasının yapılacağı Norm Altaş işyerinin bulunduğu yere kortejler eşliğinde yürüyerek gelindi.  300 işçi ve ailelerinin katıldığı eylemde  “Gemileri Yaktık Geri Dönüş Yok” “Sözleşme Hakkımız Engellenemez” “İşgal Grev Direniş Yaşasın Nakliyat İş” “Grev Hakkımız Engellenemez” “Hak Hukuk Adalet İstiyoruz” dövizleri ve “Mücadele ile Kazandığımız Sözleşme Hakkımız Engellenemez” pankartı taşındı.

Basın açıklaması Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu tarafından yapıldı. İşçiler içeride bulunan işçilerin yemek saatinde dışarı çıkmasını engelleyen, baskı yapan işverene tepki gösterdiler. İçeride çalışan işçiler çıkıncaya kadar ayrılmayacaklarını belirten sendikamız ve işçilerin kararlı duruşu sayesinde içerdeki işçiler alkışlarla dışarı çıktılar.  Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde çevik kuvvet ve TOMA’lar da vardı.

Basın açıklamasına geçilmeden önce işçiler davul zurna ile halaylar çektiler. İçerde tutulan işçilerin dışarı çıkması ile birlikte sloganlarla halaylarla basın açıklaması başladı. Basın açıklamasında konuşan Genel Başkanımız Ali Rıza Küçükosmanoğlu Norm Altaş işyerindeki örgütlenme sürecini ve toplu iş sözleşme aşamasında yaşananları özetleyerek hem üst işveren Çankaya Belediyesinin hem de Norm Altaş işvereninin toplu iş sözleşme sürecini engellemek ve işçileri örgütsüz bırakmak, yasalar önünde de yetkisi belgelendiği ve kesinleştiği halde Nakliyat-İş’in sözleşme yapmasına engel olmak için her türlü baskı, hile ve ayak oyununun yaptığını belirtti. Burada ki işçilerin tek derdinin ekmek davası olduğunu belirterek Sendika olarak da üyelerimizin bu ekmeklerine sahip çıkmak ve onların toplu iş sözleşmeli olarak çalışmaları için bu örgütlülüğe ve işçilere sonuna kadar sahip çıkacaklarını söyledi. Çankaya Belediyesinin ve Norm Altaş İşvereninin bu işçi ve sendika düşmanlığına anlam veremediklerini de belirti.

İşverenlerin Yasaya ve mahkeme kararlarına rağmen hileye başvurduklarını ve iki yüzlü davrandıklarını belirten Küçükosmanoğlu şöyle devam etti. “O zaman işyerinde sandık koyalım ve referandum yapalım. Çıkacak sonuca biz saygılı olacağız, ama onlarda saygılı olacak. İstenmediğimiz yerde olmayız. Ancak işçiler bizi istiyorsa da biz orada oluruz. Biz buradaki örgütlenmemizi icazetle değil  işçilerin özgür iradeleri ile yapıyoruz.”

Ayrıca CHP’yi de eleştiren Küçükosmanoğlu Kılıçdaroğlu’nun CHP’li belediyelerde taşeron işçilerinin örgütlenme tercihlerine saygı gösterdikleri yönündeki açıklamasını da hatırlatarak Çankaya Belediyesi’nde neden işçilerin iradesine saygı gösterilmediğini sordu.

Küçükosmanoğlu “18 Aralık’dan önce gelin bu sorunu çözelim” diyerek Grevin engellenmesi durumunda da her türlü Anayasal ve yasal haklarını kullanacaklarını belirterek “Baskılar, tehditler, grev kırıcı davranışlar, uluslararası sözleşmeler, Anayasa’nın 90. Maddesi ve yasalarca güvence altına alınan grevimizin uygulanmasını engelleyemez. 18 Aralık’da greve çıkacağız” diyerek konuşmasını bitirdi. Basın açıklamasının ardından çalışan işçiler tekrar işyerlerine döndüler.

Sık sık “Gemileri Yaktık Geri Dönüş Yok” “Sözleşme Hakkımız Engellenemez” “İşgal Grev Direniş Yaşasın Nakliyat İş” “Grev Hakkımız Engellenemez” “Hak Hukuk Adalet İstiyoruz”  sloganları atıldı ve çeşitli dövizler taşındı.

04.12.2017

 

Yaşasın Çankaya Belediyesi/Norm Altaş Grevimiz

İşçiyiz, Haklıyız, Kazanacağız

Yaşasın DİSK/ Yaşasın Nakliyat-İş

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Yönetim Kurulu

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz