Nakliyat-İş’ten basına ve kamuoyuna

12.07.2014
520
A+
A-

Eskişehir 2. İş Mahkemesi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının hukuksuzluğuna dur dedi

Mahkeme Eskişehir’de Kurulu bulunan Sarp Havacılık Lojistik Turizm Sanayi Ticaret AŞ’de toplu iş sözleşmesi için yetkili sendika olduğumuza karar verdi.

 

Sendikamız 2013 Aralık ayında 700 işçinin çalıştığı Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. AŞ’de örgütlenmesini tamamlayarak yetki için Çalışma Bakanlığına başvuru yapmıştır. Bakanlık 6356 Sayılı Yasayı ve mahkeme kararlarını hiçe sayarak sendikamızın yetki başvurusuna % 1 işkolu barajının altında kaldığımız için olumsuz yanıt vermiştir.

Bunun üzerine sendikamız Eskişehir 2. İş Mahkemesine dava açmıştır. Mahkeme yapmış olduğu yargılama sonucunda verdiği kararda Bakanlığın, gerek 6356 Sayılı Yasanın 41. Maddesi, gerekse Ankara 15. İş ve 19. İş Mahkemelerinin kararlarına uygun davranmadığını ve hukuksuzluk yaptığını belirtmiştir. Çünkü gerek 6356 Sayılı Yasanın 41. Maddesi gerekse mahkeme kararlarına göre işyeri/işletme çoğunluk tespiti başvurularının en son kesinleşen 2009 Temmuz istatistiklerine göre yapılması gerekmektedir.

Eskişehir 2. İş Mahkemesi, tespit için başvuru yaptığımız tarih olan 31 Aralık 2013 tarihindeki üye sayımızı Bakanlığa bir yazı göndererek istemiş ve gelen cevaba göre de sendikamızın işletme bazında toplu iş sözleşmesi imzalamak için üye çoğunluğunun olduğuna ve yetkili sendika olduğumuza karar vermiştir.

Eskişehir 2. İş Mahkemesinin vermiş olduğu bu karar Bakanlığın hukuksuzluğuna da son vermiştir.  Bu anlamda örnek ve ilk karar olması açısından ayrıca önem taşımaktadır.

700 işçi kardeşimizin çalıştığı Sarp Havacılık Loj. Turz. San. Tic. AŞ’de önümüzdeki dönemde toplu iş sözleşmesi imzalamak için herhangi bir yasal engel kalmamıştır.

Sarp Havacılık Loj. İşçilerinin örgütlü ve kararlı mücadeleleri bu süreci toplu iş sözleşmesi ile taçlandıracaktır. 11.07.2014

 

Nakliyat-İş Sendikası

Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz