Nakliyat-İş’ten: Adana Seyhan PTT’de İşten Atılan Üyelerimiz İşi, Ekmeği, Sendika Hakkı İçin Direnişe Başladı

20.11.2015
471
A+
A-

Nakliyat-İş Sendikası, Adana Seyhan PTT Başmüdürlüğü önünde direniş başlattı. Konuyla ilgili Nakliyat-İş’ten gelen açıklamayı aynen yayınlıyoruz:

Adana Seyhan PTT’de İşten Atılan Üyelerimiz İşi, Ekmeği, Sendika Hakkı İçin Direnişe Başladı

Nakliyat-İş Sendikası Adana PTT Başmüdürlüğü Taşeronu Mersin Çağdaş Turizm İnşaat Temizlik Oto işyerinde örgütlenme faaliyetini tamamlayarak yetki için gerekli çoğunluğu sağlamış ve Çalışma Bakanlığına yetik için başvuru yapmış ancak yetki başvurularında mevzuat gereği verilmesi gereken bilgi ve belgeler PTT Adana Başmüdürlüğü ve Mersin Çağdaş firması tarafından zamanında verilmemiş ve bilerek sürecin uzamasına ve sendikanın örgütlenmesine engel olunmuştur.

Bütün bu süreç içerisinde işverenler tarafından sendika üylerine baskılar ve mobbing uygulaması yapılmış, asılsız gerekçelerle tutanak tutulmuş ücret kesintileri yapılmış, ücretlerini ödemeyerek sendika üyesi işçler sendikadan istifa etmeye zorlanmıştır. Sendika üyesi işçiler sendikadan istifa etmediği gibi Sendikanın işyerinde çalışan işçilerin geçmiş dönemde ödenmeyen, eksik ödenen ücretleri ile ilgili olarak Çalışma Bakanlığı’na şikayette bulunmuş ve Bakanlık Sendikanın şikayet dilekçesini haklı bularak konuyla ilgili iş müfettişleri tarafından işverenlere uyarı yazıları yazılmıştır.

İşverenler bütün baskılara rağmen sendikayla üyesi işçlerin arasındaki örgütlülük bağını koparamamışlardır. Bunu hazmedemeyen ve kabullenemeyen işverenler bu seferde sendikal örgütlenmede öncü ve ikisi işyeri temsilcisi olmak üzere dört işçiyi basit gerekçelerle işten atmışlardır. Bununla ilgili de 13 Kasım günü Sendika bir basın açıklaması yapmış ve özellikle Adana yerel basınında geniş bir yer almıştır.

Nakliyat-İş Sendikası ve üyeleri, işverenlerin sendika-işçi düşmanı, bu haksız ve hukuksuz bir şekilde işten atılmaları protesto etmek için bugün meydanlardaydı. 19 Kasım Perşembe günü Sendika önce işten atılan işçilerin işe iade davaları ile üyelerine yönelik istifa baskısı, tehditle ilgili TCK’nın 117 ve 118. Maddelerine göre suç duyurusunda bulundu.

PTT Seyhan Başmüdürlüğü Önünde Direniş Başladı

PTT Seyhan Başmüdürlüğü’nün önünde saat 14:00’da bir basın açıklaması yapılarak direnişe başlandı.

Basın açıklamasını DİSK ve Nakliyat-İş Konya Bölge Temsilcisi Ali Özçelik yaptı. Ali Özçelik konuşmasında atılan işçiler geri alınana kadar direnişin süreceğini belirtti. PTT’nin içeride işçilere yönelik baskılarının arttığını işçilerin sendikadan istifa etmeye zorlandığını ifade etti.

Eyleme destek veren DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptığı konuşmada, DİSK olarak PTT Taşeron işçilerin yanında olduğunu Direnişin kazanımla sonuçlanacağına inandığını belirtti.

Eyleme, DİSK Genel-İş Sendikası Adana 1-2 Nolu şubeler, Dev Sağlık-İş Adana Şube, Dev Sağlık İş üyesi Balcalı Hastanesi Taşeron İşçiler, HKP ve Halkevleri destek verdi.

Ayrıca, Dünya Sendikalar Federasyonu (DSF) PTT Taşeron İşçileri ile başlatılan Direnişe dayanışma mesajı gönderdi.

Eylemde, “PTT’de Taşeron Cehennemine, İşçi Kıyımına Son, İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” pankartı açıldı. “Taşerona Köle Olmayacağız”, “Atılan İşçiler Geri Alınsın” İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” , “Yaşasın PTT Direnişimiz”, “Baskılar Bizi Yıldıramaz” sloganları atıldı.

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz