Nakliyat İş’ten Yurtiçi Kargo/GeoPost hakkında suç duyurusu >>> 01.02.2013

01.02.2013
579
A+
A-

     DİSK Nakliyat İş Sendikası, Yurtiçi Kargo/GeoPost işvereninin yasa, hak-hukuk tanımaz sendika düşmanlığına karşı TCK’nın 117. ve 118. Maddelerine göre Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

     Yurtiçi Kargo/GeoPost işvereninin sendikaya üye olan işçilere yönelik saldırıları artarak devam ediyor. Şu ana kadar 90 üye asılsız gerekçelerle işten atıldı. Nakliyat İş Sendikası, bu nedenle 1 Şubat’ta İstanbul Çağlayan Adliyesinin önünde bir basın açıklaması yaparak Yurtiçi Kargo/GeoPost işverenleri hakkında suç duyurusunda bulundu. Sık sık “İşçi Düşmanı GeoPost” “Direne Direne Kazanacağız”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” “Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş” “İşçi Düşmanı Yurtiçi Kargo” sloganlarının atıldığı ve “Yurtiçi Kargo/GeoPost’da İşçi Kıyımına Son Yaşasın Yurtiçi Kargo/GeoPost Direnişimiz” pankartının açıldığı eyleme Yurtiçi Kargo’dan atılan işçiler, sendika işyeri temsilcileri ve yöneticileri katıldı.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto eylemi

   Çağlayan Adliyesinin önündeki eylemin ardından Taksim Tramvay Durağında toplanarak Taksim’de bulunun Fransa İstanbul Başkonsolosluğuna sloganlar eşliğinde yüründü. Burada da protesto eylemi gerçekleştirildi. Yurtiçi Kargo’nun yüzde 25 ortağı olan GeoPost firması Fransa’da Devlet Postası La Postea’ya bağlı bir firmadır.

    Nakliyat İş Sendikası, uluslararası birçok sözleşmenin altında imzası olan Fransa Hükümeti’ni de bu nedenle işçilerin evrensel hakkı olan örgütlenme hakkına yönelik duyarlı olmaya davet etti.

     Yaklaşık bir saat süren eyleme Yurtiçi Kargo/GeoPost işyerinden atılan işçilerin yanı sıra sendikanın Topkapı’da bulunan işyerlerindeki temsilci ve üyeleri, yöneticiler de katıldı. Genel İş Konut İşçileri Şube Başkanı Nebile Irmak’da eyleme destek verdi.

Sık sık “Yurtiçi Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “İşçi Düşmanı GeoPost” “Direne Direni Kazanacağız”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” Yaşasın DİSK Yaşasın Nakliyat-İş” “İşçi Düşmanı Yurtiçi Kargo” sloganları atıldı. Ayrıca atılan işçilerden bazıları konuşma yaptı.

Çağlayan Adliyesi ve Konsolosluğun önünde yapılan basın açıklamalarını DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Sendika Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptı.

Aynı gün Ankara’da Ankara Adliyesinin önünde de bir basın açıklaması yapılarak Ankara’da da işçilere yönelik Yurtiçi Kargo/GeoPost işverenini yapmış olduğu haksız kanunsuz lokavt, tehdit ve baskılara ilişkin suç duyurusunda bulunuldu. Buradaki eylem, Meşrutiyet Şubesinin önünde başladı. Sloganlar eşliğinde yürünerek Ataç Şubesine gelindi. Burada bulunan işçilerle birlikte Ankara Adliyesine yüründü. Burada bir basın açıklaması yapılarak Yurtiçi Kargo/GeoPost işvereni protesto edildi. Basın açıklaması sendikanın Ankara Temsilcisi Bayram Kakın tarafından yapıldı. Basın açıklamasına üyelerin yanı sıra Emekli Sen Genel Başkanı Veli Beysülen ve Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün de katıldı. “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Ekmeğine Sahip Çık Yurtiçi Kargo’ya Mal Verme”, “Yaşasın İşçilerin Birliği”, “Yurtiçi Şaşırma Sabrımızı Taşırma”, “İşçi Düşmanı GeoPost” “Direne Direni Kazanacağız” sloganları eşliğinde eylem sona erdi.

 

İstanbul ve Ankara’da yapılan basın açıklamasının tam metnini ekte yayınlıyoruz.

 

Yurtiçi Kargo/GeoPost’da İşçi Kıyımı, Sendika Düşmanlığı, Örgütlenmemizi Engelleyemeyecektir.

Değerli Basın Emekçileri

Yurtiçi kargo 1982 yılında kurulmuş, şu an Türkiye genelinde 700 şubesi, 10 bini aşkın işçi çalışmaktadır. Türkiye’nin en büyük kargo işletmesidir. Yurtiçi Kargo’nun %25’i Fransız GeoPost’undur.

Sendikamızın kargo ve lojistik işletmelerinde başlatmış olduğu “İnsanca Yaşayabilecek Bir Ücret ve İnsan Onuruna Yaraşır Çalışma Koşulları İçin Örgütlen, Sendikalı Ol, Nakliyat-İş’e Üye Ol” kampanyası çerçevesinde diğer kargo işletmeleri ile birlikte Yurtiçi Kargo’da çalışan işçilerde sendikamızda örgütlenmeye başlamışlar ve üye olmuşlardır. Kargo ve lojistik işletmeleri Anayasa ve yasalarda belirlenen koşullara uyulmayan angaryanın, kölece çalışmanın olduğu işletmelerdendir. Bazı yerlerde haftalık çalışma süreleri 75-80 saatlere kadar çıkmaktadır.

Değerli Basın Emekçileri

Sendikamızın, Yurtiçi Kargo’nun İstanbul, Ankara, Konya’da bazı şubelerde (Acentelerde) üye çoğunluğunu sağlayarak Çalışma Bakanlığı’ndan toplu iş sözleşmesi yapmak için yetki tespit yazılarını almıştır. Üye çoğunluğu sağladığımız şubelerde Bakanlık’tan “yetki tespitlerini” bekliyoruz.

Yurtiçi Kargo/GeoPost işvereni işçilerin meşru anayasal hakkı olan örgütlenmelerini kabullenmemektedir. Şu ana kadar İstanbul, Ankara ve Konya’da sendikamız üyesi 90 işçi kardeşimiz işten atılmıştır. İşten atılma gerekçesi olarak da 4857 Sayılı İş Yasasının 17. Ve 18. Maddeleri gösterilmektedir. Daralma ve performans düşüklüğü gibi gerekçeler. Daralma ile karşı karşıya kalan şubeler nedense hep sendikamızın üye çoğunluğu olduğu şubelerdir.

Değerli Basın Emekçileri

Sendikaya üye olduğundan dolayı işten çıkarmalarla birlikte aynı zamanda üyelerimize istifa etmeleri yönünde baskılar yapılmaktadır. Bu baskılar öylesine boyutlara ulaşmıştır ki üye olmadığını belirten işçilere zorla noter tarafından sendikaya üye olmadığına ilişkin “ihtarname” çektirilmektedir.

Bazı durumlara sendika üyelerine yasal kıdem-ihbar tazminatlarının birkaç katı tazminatlar teklif edilmektedir.

Ankara’da Ataç Şubesi’nde de kanunsuz Lokavt uygulanmaktadır. Üyelerimiz buradan “şube kapandığı” gerekçesi ile işten çıkarılmıştır. Ancak hemen yakında başka acente adına Ataç Şubesi açılmıştır. Bu kanunsuzluktur. Mahkemeye dava açılacaktır.

Tüm bu baskı, tehdit ve ahlaksızca tekliflere karşın Yurtiçi Kargo’da örgütlenmemiz yaygınlaşmakta ve üye sayımız giderek artmaktadır. Mücadeleden haberdar olan bölgelerden örgütlenme talepleri gelmektedir.

Değerli Basın Emekçileri

Yurtiçi Kargo/GeoPost işvereni işçi ve sendika düşmanlığı yaparak aynı zamanda TCK’nın 118. Maddesine göre suç işlemektedir. Tüm bölgelerde suç işleyenlerle ilgili gerekli suç duyurularını Cumhuriyet Savcılarına yaptık, yapacağız.

Yurtiçi Kargo’da örgütlenme mücadelesi ile ilgili sınıf ve halk dayanışması giderek güçlenmektedir.

Şu an Ankara’da Meşrutiyet ve Ataç, İstanbul’da Kadıköy Şubelerinde, Çayırova ve Haramidere ile Konya Aktarma Merkezi önündeki “İşçi Kıyımına ve Sendika Düşmanlığına” karşı direnişlerimiz devam ediyor.

Fransa’da Devlet Posta İşletmeleri La Poste’a ve GeoPostda ki işçi kardeşlerimizde bizlerle uluslar arası işçi sınıfı dayanışması örneği olarak dayanışma içerisindedirler.

Önümüzdeki günlerde işçi sınıfı ve halk örgütleri ile birlikte “Yurtiçi Kargo/GeoPost’da ki İşçi Ve Sendika Düşmanlığına Ortak Olma, Yurtiçi Kargoyu Boykot Et” çağrısı yapacağız.

İşçi kıyımı, sendika düşmanlığı baskılar tehditler sendikamızın örgütlenmesini engelleyemeyecektir.

– Atılan İşçiler Geri Alınsın

· Yaşasın Yurtiçi Kargo İşçilerinin Örgütlü Mücadelesi

· Davamız Ekmek Davasıdır

· İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız

· Yaşasın Yurtiçi Kargo Direnişimiz

· Yaşasın DİSK

· Yaşasın Nakliyat-İş

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz