Nakliyat İş: Taksim 1 Mayıs Alanıdır, Yasaklanamaz

04.05.2015
474
A+
A-

 

1 Mayıs 2015, siyasi iktidarın Taksimi keyfi, hukuksuz şekilde yasaklamasını, İstanbul’da adı konmamış sıkıyönetime, toplumu günler öncesi terörize etmesine karşın, İstanbul’da işçiler, emekçiler 1 Mayıs Taksim talebine sokaklara, alanlara çıkarak sahip çıktılar. İşçilere, emekçilere Taksimi yasaklayanlar bir kez daha kaybetti.

Ne yaparlarsa yapsınlar emekçileri, işçi sınıfını Taksim’den vazgeçiremeyecekler. Nasıl ki 2007, 2008 ve 2009 da verdiğimiz zorlu mücadelelerin sonunda Taksim’i kazandıysak yine vereceğimiz mücadele ile kazanacağız. Yine 500 bin emekçi ile 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlayacak ve 1 Mayıs şehitlerimizi anacağız. Buna inancımız tamdır.

İşte bu inanç ve kararlılıkla bu senede yasaklanan Taksim alanına ulaşmak ve şehitlerimizi anmak için bir gün öncesinden sendikamız Genel Başkanı ve diğer yöneticilerimizin de aralarında bulunduğu İstanbul, Konya, Kocaeli, Adapazarı Nakliyat Ambarlarından Demtranstan, Tüvturk’tan üyelerimiz ve aylardan beri direnen Zet Farma Direnişçileri ile hep birlikte DİSK Genel Merkez binasında kaldık. DİSK Genel Merkezinde yalnız sendikamız yönetici ve üyeleri vardı. 1 Mayıs sabahını pankartlarımızla, flamalarımızla, sloganlarımızla, halaylarımızla karşıladık. Saat 12:00’da Halaskargazi Caddesinden Taksim’e doğru yürüyüş düzenine geçerek kortej oluşturduk ve yürüyüşe geçtik.

Ancak etten bir duvar ören polis toma, gaz ve silah güçü ile buna izin vermedi. Yapılan bütün görüşmeler sonuçsuz kaldı. Bunun üzerine sloganlarla, halaylarla ve oturma eylemi yaparak polisin engellemesi ve AKP hükümetinin Taksim yasağını protesto ettik.

Saat 14:30’ da Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu polis barikatının önünde bir açıklama yaparak bütün bu yasaklamaların haksız ve hukuksuz olduğunu çünkü Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının yapılacağı mahkeme ve AHİM kararları ile sabit olduğunu, bu gün bunu yasaklayanların mahkemelerin vermiş olduğu bu kararlarıda hiçe sayarak suç işlediklerini belirtti. Ayrıca polisin engellemesi olmadığı zaman emekçilerin bayramlarını barışçıl bir şekilde kimsenin burnu bile kanamadan kutladığını buna en iyi örneğinde üç yıl üst üste Taksim’de yapılan kutlamaların olduğunu belertti. Bu nedenle AKP iktidarının ve bu polis baskısının tamamen temelsiz, haksız ve hukuksuz seolduğunu bir kez daha vurgulayan Küçükosmanoğlu 2016 1 Mayıs’ın da yine Taksim’de olacaklarını ifade ederek bütün işçilerin, emekçilerin Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü olan 1 Mayısı kutlayarak konuşmasını bitirdi. Atılan sloganlarla alandan ayrıldık.

Sendikamız İşçi Sınıfının kalbi İstanbul’un dışında da üyelerimizin bulunduğu birçok ilde alanlara çıkarak emekçilerin sorunlarını ve taleplerini haykırdı.
Ankara’da çok kısa zamanda sendikamıza üye olan ve işçi sınıfına işgal ve direniş armağan eden Norm Altaş İşçileri ile 1 Mayıs alanındaydık.
Sendikamız Adana’da taşeron cehennemine karşı Sendikamızda örgütlenen PTT Taşeron İşçileri ile 1 Mayıs alanındaydı.
Sendikamız Düzce’de taşeron cehennemine karşı Sendikamızda örgütlenen PTT Taşeron İşçileri ile 1 Mayıs alanındaydı.
Sendikamızda Örgütlenen Sarp Lojistik işçilerinin kitlesel ve coşkulu katılımı ile Eskişehir’de 1 Mayıs alanındaydık.
Sendikamız, Bursa’da örgütlü olduğumuz TÜV-SÜD çalışanlarının kitlesel ve coşkulu katılımı ile 1 Mayıs alanındaydı.

Yaşasın İşçi Sınıfının Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü

Yaşasın 1 Mayıs.

Taksim 1 Mayıs Alanıdır Yasaklanamaz

DİSK Nakliyat İş Sendikası

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz