Nakliyat-İş Sendikasından;

18.04.2013
535
A+
A-

Sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal’a

Sendikal Mücadeleden-Dayanışmadan Dolayı Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesinin

Kamu Görevlilerine (Polise) Karşı Hakaret, Direnme, Görevini Yaptırmamadan

verilen hapis cezasını protesto ediyoruz

 

2010 yılında Konfederasyonumuz üyesi Birleşik Metal-İş Sendikası, Gebze’de bulunan MUTAŞ işyerinde örgütlenmiş ve toplu iş sözleşmesi için yetki almıştı. İşveren, işçi-sendika düşmanlığı yaparak işçileri işten çıkarmıştı. Birleşik Metal-İş üyesi işçiler de direnişe başlamış ve vinçlere çıkarak işgal eylemi yapmışlardı.

Sendikamız Gebze Şubesi, işyerinin örgütlenmesinden, direnişe, işgal eylemine kadar Birleşik Metal-İş sendikası ile işçilerle dayanışma içerisinde olmuştu.

İşçilerin, Birleşik Metal-İş Sendikası Gebze Şube Başkanı Necmettin Aydın’la vinçlere çıkarak yapmış olduğu işgal eylemi sırasında dayanışma amacıyla orada bulunan DİSK, Nakliyat-İş ve Birleşik Metal-İş yöneticilerine, işçilere Gebze Emniyet Müdür Yardımcısı Süleyman Kaçmaz’ın talimatı ile biber gazı-coplu saldırısı olmuştu. Bu sırada sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal ona yakın polisin saldırısı ile yaka-paça gözaltına alınmış, biber gazı, cebir, şiddetle darp edilmiştir. Kitlenin tepkisi sonucu belirli bir süre sonra serbest bırakılmıştı.

Başta o dönem Gebze Emniyet Müdür Yardımcısı olan şu an Darıca Emniyet Müdürü olan Süleyman Kaçmaz’ın şikâyeti üzerine Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından Erdal Kopal hakkında Güvenlik Görevlilerine (polise) hakaret, direnmek, görev yaptırmamaktan dava açılmıştı.

Erdal Kopal’ın şikâyetine ise hastaneden darp edildiğine ilişkin rapor almasına karşın Gebze Cumhuriyet Savcılığı takipsizlik kararı vermiştir.

Yapılan yargılama sonucu Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi, MUTAŞ İşvereni ve Gebze Emniyet Müdürü’nün  (şu an Darıca Emniyet Müdürü) istemleri, beklentileri ve yönlendirmeleri doğrultusunda karar vermiştir.   

Sendikamız Örgütlenme Daire Başkanı Erdal Kopal’a, Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 17 Nisan 2013 tarihinde yapılan duruşma sonucunda Kamu Görevlilerine karşı görevinden dolayı hakaret suçundan sonuç olarak 1 yıl 15 gün hapis cezası, verilen bu cezanın ertelenmesi ve TCK 51/3’e göre 2 yıl denetim süresi belirlenmiştir. Polis memuruna karşı görevi yaptırmamak için direnme suçundan da 5 ay hapis cezası ile cezalandırılmasına bunun da para cezasına çevrilmesine karar verilmiştir.

Gebze 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nin vermiş olduğu ceza kararları mücadeleci İşçi Sınıfı Sendikacılığına, sınıf dayanışmasına verilen haksız, adaletsiz, işçi-sendika düşmanı bir karadır.   

Sendikamıza, yöneticilerimize, temsilci ve üyelerimize yönelik baskılar, gözaltılar, tutuklamalar, hapis cezaları, cezaevleri bizleri, sendikamızı yıldıramaz.

Sendikamız DİSK’in, devrimci sendikal mücadelesinin ilkeleri, gelenekleri ile mücadelesine devam edecektir.  18.04.2013

 

NAKLİYAT-İŞ SENDİKASI

GENEL YÖNETİM KURULU 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz