MNG’deki işçi kıyımına Alman sendikacılardan tepki

16.05.2013
746
A+
A-

Nakliyat-İş MNG’deki işçi kıyımını protesto etti

Kurtuluş Yolu/İstanbul

DİSK Nakliyat-İş Sendikası, kargo-lojistik işletmelerinde başlatmış olduğu “Daha insanca yaşayabilecek bir ücret ve insan onuruna yaraşır çalışma koşulları için örgütlen, sendikalı ol, Nakliyat-İş’e üye ol” kampanyası kapsamında MNG/FEDEX Kargo’da örgütlenme çalışması yürütüyor.

Bu örgütlenmeyi kabullenemeyen işveren daha önce Marmara Aktarma Merkezi ve şubelerden sendika üyesi 10 işçiyi iş daralması bahanesi ile işten çıkarttı. Bunun üzerine işçiler, Marmara Aktarama Merkezi önünde işine,  ekmeğine, Anayasal hakkına ve onuruna sahip çıkarak Direnişe başladılar. Direnişin başlaması ile birlikte atılmalar durdu.

Ancak işveren 2 Mayıs’ta MNG Çağlayan Şubesi’nden ve 7 Mayıs’ta MNG Ayazağa Aktarma Merkezi’nden birer olmak üzere toplam iki işçiyi “performans düşüklüğü” gerekçesiyle işten çıkarttı.

DİSK Nakliyat-İş Sendikası, MNG Kargo Ayazağa Aktarma Bölge Müdürlüğü önünde 15 Mayıs’ta işten çıkarmaları protesto etti.

Basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Celal Ovat, Alman Sendikalar Birliği (DGB) Eyalet Başkanı Stefan Körzel, Nakliyat-İş üyesi Topkapı Ambar işyeri temsilcileri, Yurtiçi Kargo ve MNG Kargo Direnişçi İşçileri katıldı.

Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu yaptığı basın açıklamasında, MNG Kargo’daki örgütlenme sürecini anlattı. Yurtiçi Kargo’da olduğu gibi MNG Kargo’da da çeşitli şubelerde çoğunluklar sağlandığını, çoğunluk başvurularının yapılacağını anlattı.

Küçükosmanoğlu, MNG Kargo’nun Genel Müdürü Aslan Kut’u, Yurtiçi ve Aras Kargo grev ve Direnişlerinden tanıdığını, o dönem bu şirketlerde yöneticilik yapan Aslan Kut’un buralardaki Direnişlerden çıkardığı sonuçtan yola çıkarak korsan bir sendika olan Karsan-İş Sendikası’nı kurdurduğunu dile getirdi.

Bu sarı-gangster sendika ile işçilerin gerçek anlamda sendika tercihlerinin engellenmek istendiğini ifade eden Küçükosmanoğlu, sendika olarak MNG’deki örgütlenme çalışmalarıyla birlikte işçilerin Karsan-İş Sendikası’na işverenin baskısıyla üye yapılmaya çalışıldığını anlattı.

İşçilere “çalışmak istiyorsan Karsan-İş Sendikası’na üye olursun” diye dayatmada bulunulduğunu ifade eden Küçükosmanoğlu, bu durumun kanunsuzluk olduğunu, MNG Kargo işverenin anayasal suç işlediğini, bunun için de gerekli suç duyurularında bulunulacağını ifade etti.

Küçükosmanoğlu, MNG Kargo’daki tüm baskılara rağmen işçilerin Nakliyat-İş Sendikası’nı tercih ettiğini belirterek üye sayısının gün geçtikçe arttığını söyledi. MNG Kargo’da, işçilerin haftalık yasal çalışma süresi olan 45 saatin çok üstünde, 70-80 saat çalıştığını, aldıkları ücretlerin 1000 TL’yi geçmediğini ifade eden Küçükosmanoğlu, çalışanlardan kredi kartı borcu olmayanın bulunmadığını, bu duruma işçilerin dur diyerek Nakliyat-İş Sendikası’nda örgütlenmeyi seçtiklerini anlattı.

Bundan böyle MNG Kargo’nun bulunduğu her yerin direniş alanı olacağını vurgulayan Küçükosmanoğlu, MNG’nin müşterilerine de gidileceğini belirtti.  Fedex ile olan lisans antlaşması sebebiyle konuyu uluslararası boyuta taşımak için gerekli çalışmaların yapıldığını ifade eden Küçükosmanoğlu, mücadelenin er geç zaferle sonuçlanacağına, işçilerin sendikalı ve toplu sözleşmeli çalışacağına vurgu yaptı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da işçilere yönelik bir konuşma yaparak; DİSK olarak MNG Kargo’daki sendikal mücadeleye sonuna kadar destek vereceklerini belirtti.

Alman Sendikalar Birliği (DGB) Eyalet Başkanı Stefan Körzel, Almanya’da sendikalı olduğu için işten atılmanın yaşanmayacağını belirterek bu durumun tam bir skandal olduğunu belirtti. İşçilere tanınan sendikal hakların özgürce kullanılması gerektiğini ifade eden Körzel, “Bir ülke insan haklarını, sendikal hakları gözetmiyorsa, sendikalara özgür ortam sağlamıyorsa kendini demokratik olarak niteleyemez” diye konuştu.

Sendikaya üye olduğu için işten atılan Ali Bozyiğit konuşmasında, MNG Kargo’nun en eski çalışanlarından olduğunu, 2003’te 50 olan şube sayısının bugün 800’e çıktığını dile getirerek MNG Kargo’yu bu duruma işçilerin getirdiğini dile getirdi. Bozyiğit, sendikal mücadelenin sonuna kadar arkasında olacağını ifade etti.

Eylemde sık sık, “MNG Kargo’ya Sendika Girecek Başka Yolu Yok”, “Korsan Sendika İstemiyoruz”, “Direne Direne Kazanacağız”, “Yaşasın MNG Kargo Direnişimiz”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganları atıldı.

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz