Tayyipgiller’in işçi-emekçi düşmanı politikalarına karşı direnen Türk Hava Yolları İşçilerinin Grevini destekliyoruz

15.05.2013
476
A+
A-

AB-D Emperyalistleri tarafından iktidara getirildiği günden beri Halklarımız üzerine bir karabasan gibi çöken Tayyipgiller’in işçi ve emekçilere yönelik saldırıları hız kesmeden devam ediyor. Tayyipgiller, işçinin, emekçinin en ufak bir hak arama mücadelesine dahi tahammül edemiyor. Bunun en somut göstergesini, İşçi Sınıfının Uluslararası Birlik, Dayanışma ve Mücadele Günü olan 1 Mayıs’ta tüm Halkımıza yönelik uyguladığı polis terörüyle gösterdi, Tayyipgiller.

Bir taraftan 1 Mayıs’taki gibi fiili saldırılarına devam ederken diğer taraftan da çıkardıkları halk düşmanı yasalarla işçilerimizin-emekçilerimizin yaşam damarlarını kesiyor, Tayyipgiller. Halkımızı işsizlik, pahalılık, zam zulüm cehenneminde yaşamaya mahkûm ediyor.

Tayyipgiller’in bu saldırılarından Türk Hava Yolları işçileri de nasibini aldı, bildiğimiz gibi. Sendikasızlaştırma politikaları çerçevesinde, kötü koşullarda çalışan THY işçilerinin en doğal hakları olan grev hakkını ellerinden aldı, Tayyipgiller. Hatırlanacağı gibi o süreçte, yaklaşık 1 yıl önce 305 THY İşçisi haksız-hukuksuz biçimde THY Yönetimi tarafından işten çıkarılmıştı.

THY çalışanları yaklaşık 1 yıldır Hava-İş Sendikası öncülüğünde THY Yönetiminin bu hukuk dışı tutumunu ifşa etmek için çeşitli eylemler gerçekleştirdiler. 1 yıl sonra gelinen noktada, THY Yönetimiyle anlaşma zemininin tamamen ortadan kalktığını belirten Hava-İş Sendikası yöneticileri 15 Mayıs 2013 günü saat 03.00’dan itibaren THY çalışanlarının greve başladığını ilan ettiler.

Kanunsuz biçimde işten atılan 305 çalışanın işlerine tekrar kavuşması, %3 gibi komik zamların yerine insanca yaşanabilecek bir ücret, kıdem haklarının düzeltilmesi, çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sağlık raporu nedeniyle işten çıkarılmaların durdurulması ve kazanılmış hakların korunması gibi haklı taleplerle greve çıkan THY İşçilerinin bu grevini, İşçi Sınıfına olan inancımızla, tüm heyecanımızla destekliyoruz.

İşçi Sınıfının örgütlü gücü eninde sonunda sermayenin tahakkümüne son verecek, insanı hayvanca yaşam koşullarına mahkûm eden Parababaları Düzenini ortadan kaldıracaktır. 15.05.2013

 

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Merkezi

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz