Laik Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100’üncü yıldönümünde tüm coşkumuzla Birinci Meclisten Anıtkabir’e yürüdük

29.10.2023
21
A+
A-

Laik Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında İkinci Kurtuluş Savaşçıları olarak Ulus’taki Birinci Meclis önünden Anıtkabir’e yürüyüş gerçekleştirdik. Yürüyüş sırasında Mustafa Kemal’in kalpaklı portresi, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” ve “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, sözlerinin yazılı olduğu pankart ile “Yaşasın Laik Cumhuriyet”, “Cumhuriyet’in; Antiemperyalizm, Tam Bağımsızlık, Laiklik İlkelerini Savunuyoruz”, “Emperyalizmi ve Gericiliği Yeneceğiz”, yazılı dövizlerimizi taşıdık.

Yürüyüş sırasında hep bir ağızdan, “Yaşasın Laik Cumhuriyet”, “Mustafa Kemal Ölümsüzdür”, “Kahrolsun ABD-AB Emperyalizmi”, “Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşı’mız”, “Bağımsızlık Bizim Karakterimizdir”, “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, “Yeni Sevr’e Karşı Yaşasın İkinci Kurtuluş Savaşımız”, sloganlarını haykırdık.

Tandoğan Meydanı’na geldiğimizde Mustafa Kemal’in kalpaklı portresi, “Bağımsızlık Benim Karakterimdir” ve “Emperyalistler, İşbirlikçiler, Geldikleri Gibi Gidecekler”, sözleriyle Anıtkabir’e girmemiz bir kez daha engellendi. Genel Sekreter Yardımcımız ve Ankara İl Başkanımız Av. Sait Kıran Yoldaş, bu engelleme girişimine tepkisini şöyle dile getirdi;

“Antiemperyalist Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın ölümsüz Önderi Mustafa Kemal’in istirahatgâhına gelmiş bulunuyoruz.

“Ne yazık ki Mustafa Kemal’e düşmanlıkta sınır tanımayanlar, onun doğrudan kendi sözlerinin yer aldığı ve kendi resminden başka hiçbir ibarenin bulunmadığı bu pankartlarımızla, bu flamalarımızla Mustafa Kemal’i ziyaret etmemizi uzun süredir engelleniyorlar.

“Hep söylüyoruz; Mustafa Kemal’e uygulanan bu yasak er geç ortadan kalkacak. Ve bu Anayasaya aykırı emri verenler, Anayasaya aykırı emir olduğunu bile bile bu emri uygulamakta ısrar edenler er geç bağımsız mahkemeler önünde yargılanacaklar. İşledikleri binbir suçun yanında bu suçtan da yargılanıp hak ettikleri cezaya mutlaka çarptırılacaklar. Halkın Kurtuluş Partisi olarak bunun mücadelesini veriyoruz. Mustafa Kemal’e Cumhuriyet’in 100’üncü yılında uygulanan bu sansürü, bu yasağı protesto ediyoruz.”

Mustafa Kemal’in, “Eğer Rusya’nın yardımı olmasaydı yeni Türkiye’nin İngiliz-Fransız ve Yunan müdahalecilere karşı zaferi ya bugünküyle karşılaştırılamaz ölçüde büyük kurbanlar pahasına elde edilirdi ya da hatta büsbütün olanaksız olurdu. Rusya Türkiye’ye hem manevi hem maddi bakımdan yardım etti. Ulusumuzun bu yardımı unutması bir suç olur”, sözünü anımsatan Kıran, “Asırlık Cumhuriyet’in temelinde Lenin ve ülkesi Sovyetler’in harcı var, sosyalizm var”, dedi.

Av. Sait Kıran Yoldaş; “Ant olsun ki halkımızın bu ağulu düşmanlarını yine geldikleri gibi, bu sefer bir daha gelmemek üzere, Tarihin lanetle anılacakları karanlık sayfalarına göndereceğiz. Bir asır önce Birinci Kuvayimilliyeci Atalarımız başardı, biz de başaracağız”, diyerek açıklamasını sonlandırdı.

Açıklamanın ardından hep birlikte İzmir Marşı’nı söyledik.

29 Ekim 2023

HKP Genel Merkezi

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz