Kurtuluş Partili Kadınlar 8 Mart’ı özüne yaraşır şekilde direnişle kutladı

10.03.2018
486
A+
A-

8 Mart bizim için hem anma hem de kavgada bilinçlerimizi bileyerek mücadeleye daha da sıkı sarılma günüdür. Kurtuluş Partili Kadınlar olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, aylardır işi, ekmeği, onuru için direnen yiğit Real Market Direnişçileri ile birlikte Kozyatağı Metro önünde kutladık.

Yağmur, çamur, kar, fırtına demeden, yılgınlık nedir bilmeden Türkiye’nin dört bir yanında mücadele eden Real Market Direnişçileri 8 Mart gününde de direniş yerindeydiler. “Kadının kurtuluşu İşçi Sınıfının Kurtuluşundan Bağımsız Değildir” anlayışına sahip biz Kurtuluş Partili Kadınlar olarak, her zaman olduğumuz gibi 8 Mart gününde de İşçi Sınıfıyla yan yana, omuz omuzaydık.

Eylemimiz Real Market Direnişçilerinin bulunduğu alana bir yürüyüş ile başladı. Yürüyüş boyunca, “Real İşçisi Yalnız Değildir!”, “Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü!”, “Metroya Girme Zulme Ortak Olma!”, “Direne direne Kazanacağız!” sloganları atıldı. Direniş alanında Real Market İşçileri bizi coşkuyla karşıladı. Ardından Kurtuluş Partili Kadınlar adına, söz alan HKP İstanbul İl Başkanımız Av. Pınar Akbina bir konuşma gerçekleştirdi. Akbina, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Bugün sizin gününüz. Bugün bizim günümüz. Bugün “Emekçi Kadınlar Günü”. Bugünü hediye alarak lüks salonlarda çiçekler alarak kutlamaya çalışanlar olacak. Bugünü geçiştirmeye çalışanlar olacak. Bugünü özünden uzak kutlamaya çalışanlar olacak. Ama bizler bugün 8 Mart’ı sizlerle kutlamak istedik. Çünkü 8 Mart’ın gerçek temsilcileri burada. 8 Mart bu direniş yerinde, erkek arkadaşlarıyla birlikte direnen kadın işçilerin ruhunda yaşıyor. Bugüne neden “Emekçi Kadınlar Günü” deniyor. Çünkü 1857 yılında New York’ta 8 saatlik iş günü ve iş koşullarının düzeltilmesi için Tekstil İşçileri bir greve çıkıyorlar. Ancak bugün sizin yaşadığınız gibi, o zaman da işveren sınıfı acımasız, gözlerin yaşına bakmadan fabrikayı ateşe veriyor. Ve acımadan 129 tane kadın işçiyi diri diri yakıyor. Ama o mücadele boşa gitmiyor. Bugün yasalarda göstermelik de olsa 8 saatlik iş günü varsa o kadınların sayesinde, mücadele eden New York’lu Kadın Dokuma İşçilerinin sayesindedir. O yüzden bugün de sizler o direnişi yaşatıyorsunuz. Bugünler o kadın patronların günü değil. Bugünler dünyayı kan gölüne çeviren, özellikle Ortadoğu’yu kan gölüne çeviren ABD’li Hillary Clinton’ların, Alman Merkel’lerin, Güler Sabancı’ların günü değil. Yine Real Marketçi kadın yöneticilerin günü değil. “

Pınar Akbina konuşmasında Real Market Direnişçilerinin bu halklı mücadelelerinin eninde sonunda zaferle taçlanacağını ve biz Kurtuluş Partili Kadınların her zaman onların yanlarında olacağımızı belirtti. Ve 8 Mart’ların özüne uygun bir şekilde kutlanarak, İşçi Sınıfı davasının zaferle sonuçlanması için canla başla, yılgınlık nedir bilmeden mücadele edeceğimizi söyledi.

Biz Kurtuluş Partili Kadınların etkinliğinden sonra Real Market İşçilerinin, direnişinin ilk gününden itibaren yanında olan, Devrimci Sınıf Sendikacılığının tek temsilcisi Nakliyat-İş, Dünya Sendikalar Federasyonu adına yurtdışından gelen Direnişçi Kadınlarla uluslararası bir etkinlik gerçekleştirdi. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Real Marketli Yiğit Direnişçi Kadınlar ile birlikte direniş alanında yaptığı basın açıklamasıyla kutladı.

Dünya Sendikalar Federasyonu Başkanlık Kurulu Üyesi, DSF’ye bağlı Uluslararası Taşımacılık İşçileri Sendikası Enternasyonali TUİ’nin Genel Başkanı ve Nakliyat-İş’in Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu bir konuşma yaparak 8 Mart’ın emekçi kadınlar açısından tarihi öneminden bahsetti. Emperyalizmin kadını ikinci sınıf olarak gördüğünü belirterek, 161 yıl önce verilen mücadelenin günümüzde de devam ettiğini, kadının kurtuluşunun İşçi Sınıfının kurtuluşundan bağımsız olmadığını, sendika olarak verilen İşçi Sınıfı mücadelesinin aynı zamanda kadınların kurtuluşuna da hizmet ettiğini belirtti. Daha sonra DSF adına gelen temsilciler kısa birer konuşmalar gerçekleştirdiler.

Bu etkinlikten sonra Nakliyat-İş’in düzenlediği salon etkinliği gerçekleştirildi. Burada da 8 Mart’ın tarihçesi anlatılarak İşçi Sınıfının mücadelesinin eninde sonunda zafer kazanacağı dile getirildi. Biz de Kurtuluş Partili Kadınlar olarak bu etkinliğe katıldık.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü, New York’lu Dokuma İşçisi Kadınların mücadelesini devam ettirme günüdür.

Selam olsun 8 Mart’ı yaratanlara!

Selam olsun 8 Mart’ı yaşatanlara!

Halkız, Haklıyız, Yeneceğiz!

İstanbul’dan
Kurtuluş Partili Kadınlar

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz