Nakliyat-İş’ten: Sendikamız, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Real Marketli Yiğit Direnişçi Kadınlar ve Yurtdışından Gelen Direnişçi Kadınlarla Uluslararası Bir Etkinlikle Kutladı

09.03.2018
911
A+
A-

Nakliyat-İş’ten:

Sendikamız, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü Real Marketli Yiğit Direnişçi Kadınlar ve Yurtdışından Gelen Direnişçi Kadınlarla Uluslararası Bir Etkinlikle Kutladı

Emperyalizme, kapitalizme, çifte sömürüye, ortaçağcılığa, cinsiyet ayrımcılığına, kadın cinayetlerine, şiddete, eşitsizliğe, karşı mücadele günümüz olan 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde yedi aydır hileli iflasa, sarı sendikacılığa ve haklarının gasp edilmesine karşı yazın sıcakta kışın soğukta direnen yiğit Real Market direnişçileri ile Yunanistan’dan, İtalya’dan ve İran’dan gelen emekçi kadınlarla birlikte direniş alanında kutladık.

Etkinliğimizi tamamına yakının kadın olduğu 150 işçinin katılımı ile Real Market işçilerinin direniş alanı olan Kozyatağı Metro önünde 150’ye yakın işçi yapılan basın açıklaması ve salon toplantısı olarak gerçekleştik. Günler öncesinden 8 Mart etkinliği için toplantılar yapıldı. Her iki etkinlikte de görev ve sorumluluk alan Real Market Direnişçisi kadınlar 8 Mart’ı anlamına ve özüne uygun olarak kutladılar.

Kozyatağı Metro önünde saat 12:00’da başlayan eylemimize yurt dışından dünya çapında 92 milyon üyesi bulunan ve sendikamızın da üyesi olduğu Dünya Sendikalar Federasyonu adına İtalya’dan USB Ulusal Konfederasyonu Sekreterliğinden PAOLA PALMIERI’a, Yunanistan’da SYRİZA`nın işçi ve halk düşmanı politikalarına karşı mücadele eden işçi sınıfının devrimci örgütü Tüm İşçilerin Militan Cephesi ve sendikamızın kardeş örgütü PAME’den   Yönetim Kurulu Üyesi ve Kadın Sekretaryası sorumlusu, aynı zamanda İlaç Sanayi Endüstrisi Çalışanları Ulusal Federasyonu Başkanı GIOTA TAVOULARI, İran’dan Iran Worker’s House’tan (İşçinin Evi Örgütü) OMLBANI MIRABI ve SIMA ASGHARI’ı katıldı.

Ankara’dan Real Market Direnişçisi kadınlar gelerek 8 Mart etkinliğine katıldılar. Sendikamız üyesi Eskişehir’den Sarp Havacılık, Bursa’dan TÜVSÜD, İstanbul’dan TÜVTÜRK, Kocaelin’den MC Paketleme’de çalışan kadınlar da 8 Mart etkinliğine katıldılar.

Bardaktan boşanırcasına yağan yağmur eylemin coşkusunu engelleyemedi. Eylem boyunca emekçi kadınlar ve gelenler 8 Mart ve Real Direnişi ile ilgili coşkulu sloganlar attılar.

Çeşitli dövizlerin taşındığı ve pankartların açıldığı basın açıklamasında ilk önce Dünya Sendikalar Federasyonu Başkanlık Kurulu Üyesi,   DSF’ye bağlı Uluslararası Taşımacılık İşçileri Sendikası Enternasyonali TUİ’nin Genel Başkanı ve Sendikamız Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu kısa bir konuşma yaparak 8 Mart’ın emekçi kadınlar açısından tarihi öneminden bahsederek emperyalizmin kadını ikinci sınıf olarak gördüğünü ve belirterek 161 yıl önce verilen mücadelenin günümüzde de devam ettiğini, kadının kurtuluşunun işçi sınıfının kurtuluşundan bağımsız olmadığını, sendika olarak verilen işçi sınıfı mücadelesinin ayın zamanda kadınların kurtuluşuna da hizmet ettiğini belirtti. Real Market işçilerinin mücadelesine değinerek direnişin bir kadın direnişine dönüştüğünü ve kadınların mücadelede en ön safta yer aldığını belirtti. Küçükosmanoğlu Metro’nun işçilerin alacaklarından yasal olarak sorumlu olduğunu ve bu sorumluluğundan kaçamayacağını belirtti. Küçükosmanoğlu tüm emekçi kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutlayarak konuşmasını bitirdi.

Daha sonra yurt dışından DSF adına İtalya’dan, PAME adına Yunanistan’dan ve İran’dan gelen emekçi kadınlar söz alarak birer konuşma yaptılar. Yaptıkları konuşmalarda 8 Mart Dünya Emekçi Kadılar Gününün kutlayarak, 8 Mart’ın önemine değinerek tüm dünyada kadınlara yönelik ayrımcılığın olduğunu bunun çözümünde de dünyada ki emekçilerin ortak davranarak mücadele etmesi gerektiğini belirterek Real Market direnişçilerine başarılar dilediler. Konuşmaların ardından atılan sloganlarla basın açıklaması sona erdi.

Daha sonra salon etkinliği için Birleşik Metal-İş sendikasının Genel Merkezi’ne gidildi. Burada da verilen yemeğin ardından, salon toplantısına geçildi. Toplantıda 8 Martın tarihçesi anlatıldıktan sonra saygı duruşu yapıldı. Ardından kadın sorununu anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı. Salonda da Genel Başkanımız Real Direnişçilerine ve üyelerimize hitaben bir konuşma yaparak bütün Kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününün kutladı. Yurt dışından gelen konuklarda birer konuşma yaptılar ve karşılıklı hediyeler verildi. Programın en anlamlı ve heyecanlı bölümü ise Real Direnişçi kadınlarının kendilerinin kaleme aldığı direnişi ve yaşadıklarını anlatan konuşmaları oldu. Son bölümde ise Real Market direnişçilerinin mücadelesini ve direnişçi kadınları anlatan sinevizyon gösterimi yapıldı.

Etkinliğimiz atılan sloganlarla çekilen hatıra fotoğraflarla son buldu.

 

 

 

Eylemlerimizde sık sık “Yaşasın 8 Mart Emekçi Kadınlar Günü”, “Kadın Erkek El Ele Örgütlü Mücadeleye”, “İşçiyiz Haklıyız Kazanacağız”, “Kadına Şiddete Son”, “İşçilerin Birliği Sermayeyi Yenecek” “Yaşasın Emekçi Kadınlar Günü”, “Kahrolsun Sarı Sendikacılık”, “Yaşasın Real Direnişimiz” sloganları atıldı. 09.03.2018

  • Kadının Kurtuluşu İşçi Sınıfının Kurtuluşundan Bağımsız Değildir.
  • Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü.
  • Şan Olsun 8 Mart’ı Yaratanlara ve Yaşatanlara
  • Kadın Erkek El Ele Örgütlü Mücadeleye
  • Kadına Yönelik Şiddete, Katliamlara HAYIR

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz