Küba İşçileri Kahramanını kaybetti

25.02.2016
524
A+
A-

Küba İşçileri Kahramanını kaybetti

Kardeşlerinden Fidel, Küba Devrimi’nin ve Küba Halkının önderi. İnsan soyunun en büyük düşmanları AB-D Emperyalistlerinin korkulu rüyası. Onuru yaşamdan değerli kılan Devrimci Bir Savaşçı. 2008 yılına kadar Küba Devlet Başkanı. Yaşayan Devrimci bir efsane. Tarih, Fidel’i beraat ettirmekle kalmadı, O’nu insanlığın kurtuluş mücadelesine kendini adayan ve hiç unutulmayacak devrimciler kategorisine koydu.

Kardeşlerinden Raul da Küba Devrimi’nin ve Küba Halkının önderlerinden. Kahraman Gerilla Che ile Fidel’i tanıştıran ve Devrimin her zaman en ön saflarında yer alan bir devrimci. Che ve Fidel ile birlikte “Comandante” (binbaşı) unvanıyla onurlandırılan 3 devrimciden biri. Devlet kadrolarında her makamı mücadelesiyle hak etmiş bir devrimci. 2008 yılından beri de Küba Devlet Başkanı. Mücadelesiyle, özverisiyle unutulmayacak devrimciler arasında.

Ramon Castro Ruz Yoldaş, Fidel ve Raul Yoldaşların abisi. Onlar kadar gerilla mücadelesinin içinde yer almadı. Onlar kadar devrimci mücadelenin en ön saflarında kavga vermedi. Onlar kadar adı duyulmadı. Fidel ve Raul cephede savaşırken, onların geride bıraktıkları ailesinin geçimini üstlendi gönüllü olarak. Küba Devrimi’ne başka planda destek verdi “Mongo” lakaplı Ramon Yoldaş. Küba Devrimi’nin en kritik momentlerinde Gerillaların askeri ve lojistik gereksinimlerini karşıladı. Okyanusta bir damla olarak kalmayı yeğledi ve Devrim sonrasında da Devrime mütevazı katkılarıyla, insanlık okyanusunda bir damla olarak kaldı.

Kardeşlerinin Devlet Başkanlığı unvanını kullanarak, makam mevki edinmedi, Ramon Yoldaş.

Kardeşlerinin adını kullanarak mal mülk edinmedi.

Kardeşleri de; abimize bir makam verelim, abimizi danışmanımız yapıp milyon dolarları verelim, demediler.

Kardeşleri gibi hiçbir ayrıcalığı olmadı, O Bizim Fidel’in ve Raul’un ismi duyulmamış bir ağabeyiydi, o kadar.

Ramon Yoldaş bir devrimciydi. Devrimci halkı için çalışır, kendine halkına adar. Devrimci, devrimi geliştirir, devrimin geniş halk yığınları tarafından benimsenmesi ve halk tarafından korunması için mücadele eder.

Ramon Yoldaş, tarım cephesinden katkılar sundu devrime. Adı Küba Devrimi’nin Tarım Politikasını belirleyen kişiler arasında yer aldı. Devrim sonrası, çiftlik hayvanları yetiştirme ve işçilere sosyal konut sağlama projesi “Empresa Pecuaria”nın kurulmasına yardım etti, hayvancılık ve süt üretimi planlarının hayata geçirilmesinde önemli rol oynadı. Ve bu alandaki çalışmaları nedeniyle Küba İşçileri Ramon Yoldaş’ı “Küba İşçilerinin Kahramanı” unvanıyla onurlandırdı.

Yaşamı sadeydi, şaşaalı değildi. Nöbet yerini terk ederken de sadeydi. Cenazesi daha doğrusu külleri doğduğu köyüne gönderildi. 

Halkın Kurtuluş Partisi olarak;

Fidel ve Raul Yoldaşlar’a,

Kahramanlarını kaybeden Küba İşçi Sınıfına,

Ve Küba Halkına, başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.

Ramon Yoldaş Küba Devrimi’ne yaptığın katkılar unutulmayacak. 

25.02.2016

Nurullah Ankut

Halkın Kurtuluş Partisi

Genel Başkanı

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz