Kartal Cevizli Tekel’deki yapılaşmaya karşı alanlardaydık!

23.07.2013
478
A+
A-

 

İstanbul Şehir Üniversitesinin mütevelli heyetinde bulunan Ali Ülker’i Kartal Belediye Başkanı Altınok Öz’ü ziyaretinde Cevizli Tekel Dayanışması olarak Kartal Belediye binası önünde protesto ettik.

450 bin metre kare olan Cevizli Tekel arazisinin yaklaşık 300 bin metre karesi İstanbul Şehir Üniversitesine 49 yıllığına tahsis edildi. Hemen yanı başında 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı bulunan ve ayrıca arkeolojik kazı çalışmalarının devam ettiği bu araziye Şehir Üniversitesi kurmak istiyorlar. Tarihi yok ederek, 4100 adet ağacı katlederek yapılmak istenen bu yapılaşmaya karşı mücadele başlatan Cevizli Tekel Dayanışması 19 Temmuz Cuma saat 11.00’da bu konu ile ilgili Kartal Belediye Başkanıyla olan görüşmesinde Ali Ülker’i protesto etti.

Onlar içerde görüşürken bizler de belediye önünde “Ülker defol, Tekel halkındır”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam”, “Taksim’i kazandık sıra Tekel’de” sloganları eşliğinde, “Doğamıza, kentimize, tarihimize sahip çıkıyoruz” yazılı pankartımızla görüşme bitene kadar oturma eylemi yaptık. Bir saat süren görüşme sonunda Ali Ülker yuhalanarak bu alanda yapılmak istenen yapılaşmaya izin vermeyeceğimizi haykırdık.

Aynı akşam yapılacak basın açıklamasına çağrıyla protesto eylemi sonlandırıldı.

İkinci eylem saat 19.00’da basın açıklamasıydı.

Cevizli Tekel Dayanışması olarak alınan karar sonucunda Cevizli Tekel alanı 09 kapısında bir basın açıklaması yapıldı. Halkın yoğun olarak katıldığı basın açıklamasının metnini Mimarlar Odasından Aysel Durgun okudu. Durgun’un konuşması sık sık atılan “Her yer tekel her yer direniş”, “Tekel halkındır halkın kalacak”, “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganlarıyla kesildi.

Yapılan açıklamada; 4100 adet değerli ağacın tespit edildiği, yapılan kazı çalışmaları sonucunda Bizans dönemine ait kalıntıların tespit edildiği, içindeki endüstri mirasa sahip yapıların özelleştirilerek parça parça heba edildiği vurgulandı. Buna karşılık bu alanın arkeolojik ve doğal park alanı olarak halka açılması bölge halkının talebi olduğunu söyleyerek açıklamasını bitirdi.

Daha sonra bu alanda bulunan Darphane Grevindeki işçiler ziyaret edilerek eylem bitirildi.

 

Kartal’dan Kurtuluş Partililer

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz