Beyoğlu Esnafı AKP’ye ‘artık yeter’ dedi

22.07.2013
553
A+
A-

Beyoğlu Eğlence Yerleri Derneği (BEYDER) masa sandalye yasağının 2. yılında Taksim’de eylem yaptı.

 

.BEYDER’in 21 Temmuz günü düzenlediği yürüyüşe bizler de destek verdik. Masa yasağının 2. yılının dolması nedeniyle gerçekleştirilen yürüyüş, Mis Sokak’ta başlayıp Tünel’e kadar devam etti. Beyoğlu Belediyesi ek hizmet binası önünü işgal etmiş olan TOMA’lı çevik kuvvet barikatının karşısında basın açıklaması yapıldı.

 

 BEYDER Başkanı Tarkan Konar yaptığı açıklamada, iki yıl önce Ramazan’dan sonra düzenleme yapılacak denen ancak bir türlü düzemeyen yasağın asıl nedeninin ‘gayrimenkul’ olduğunu söyledi.

 

Konar “Ne sokakta yürürken insanların ceketine bulaşan haydari, ne de sınırlarını aşan işletmelerdir gerçek sebep, Türkiye’de tek bir ilçede ve kendi içinde bile belirsiz uygulanan bu yasağın nedeni gayrımenkuldür. Belediye bu yüzden ‘ticari hayata haksız rekabet yaratacak biçimde müdahale ederek’ yasağı sürdürüyor. Beyoğlu belediyesi 800 adet olan yeme-içme, eğlence ruhsatlı mekan sayısını kimseye danışmadan, alt yapı ve denetim mekanizmasını kurmadan 3000’e çıkararak kaos ortamı yarattı. Başta Asmalımescit bölgesi olmak üzere tüm Beyoğlu’nda yayılan bu mekanlarla hem ‘eğlence sektörü ile alkolle sorunum yok’ propagandası yapıldı, hem de giriş katlarına işletme ruhsatı verilen binaların üst katlarının atıl kalması sağlandı. Üst katları atıl kalıp değer yitiren binaların kapı önündeki tek değer olan masalarını da kaldırdığınız an 10 lira olan dükkanın değeri 2 liraya düştü.  Bu yüzden, masalar geri verilirse gayrı menkullerin değeri de yeniden artacağı için masalara bir düzenleme getirilmiyor. Yoksa eminiz ki devamlı esnafın mağduriyetinden bahsedilen bir zamanda hemen bir düzenleme yapılıp yüzünün gülmesi sağlanırdı” diye konuştu.

Yürüyüş boyunca taşınan masalar ve sandalyeler barikatın önüne bırakıldı. Tekrar Mis Sokağa yürünerek eylem sona erdirildi. Yaklaşık bin kişinin katıldığı eylem süresince “Her yer Taksim Her yer Direniş”, “Taksim Bizim İstanbul Bizim”, “Sokaklar Halkındır Masalara Özgürlük”, “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Hepimiz Ali’yiz Öldürmekle Bitmeyiz”, “Ethem’in katili AKP’nin Polisi” sloganları coşkulu bir şekilde atıldı.

 

 

 

 

 

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz