Kardelen Ortaokulu Velileri mücadelelerini başarıyla taçlandırdı >>> 01.10.2012

02.10.2012
538
A+
A-

Çocuklarımızın geleceği, bilimsel-laik eğitim alabilmeleri için stantlarla, eylemlerle, konvoylarla sürdürülen “Kardelen Ortaokulu İmam Hatip Olmasın” eylemleri başarıyla sonuçlandı. Kardelen Ortaokulu Velileri ve duyarlı Batıkent Halkı, doğru eylemlerle yönlendirilen, direnerek taviz verilmeyen mücadeleyle Ortaçağcı Tayyipgiller Hükümeti’ne rağmen kazanımlar elde edilebileceğini gördü.

İmam hatibin taşındığı öğrenilmeden önce planlanan basın açıklaması ve konser etkinliği, okula asılan “taşındık” yazısının ardından bir kutlamaya dönüştü. Metro önüne kadar coşkuyla sürdürülen yürüyüşe çevrede bulunan insanlardan katılımlarla sayı giderek attı. Alkışlarla ve yollardaki araçlarda çalınan kornalarla da çevrenin desteği görüldü.

Haklı mücadelenin zafere ulaştığını, emeklerinin boşa gitmediğini gören Kardelen Ortaokulu Velileri ve destekçileri, çok büyük bir coşkuyla atılan; “Karanlığa Teslim Olmayacağız”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Batıkent Uyuma Okuluna Sahip Çık”, “Kardelen İmam Hatip Olmayacak”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halklara Hesap Verecek”, “Çocuk Gelinler İstemiyoruz”, “Çocuk İşçiler İstemiyoruz”, “Demokratik, Laik, Anadilde Eğitim”, “Direne Direne Kazanacağız” sloganları eşliğinde alkışlar ve ıslıklarla basın açıklamasının yapılacağı metro önüne ulaştılar.

Zafere ulaşana dek Kardelen Ortaokulunda yaşanan bütün süreçleri anlatan basın metnini, Kardelen Ortaokulu Veli Temsilcisi ve Partimizi temsilen komitede yer alan Yoldaş’ımız Sultan Kıran, kalabalık ve coşkulu bir kitleye okudu.

Konuşmasına “Çocuklarımızın geleceği için; bilimsel, laik bir eğitim almaları için başlattığımız mücadelemiz devam ediyor” sözleriyle başlayarak, verilen mücadele sonucunda imam hatip sınıflarının kapatılmasının bir zafer olduğunu; fakat bu kazanıma rağmen rehavete düşmeyeceklerini, bundan sonra da tüm süreçlerin takipçisi olmaya devam edeceklerini söyledi.

“10 Eylül sabahı okulumuzun imam hatibe dönüştürüleceğini öğrendik. Duyarlı velilerle, demokratik kitle örgütleri ve siyasi partilerin (HKP, TKP, ÖDP, EMEP, Halkevleri, CHP) desteğiyle stantlar oluşturup imzalar topladık. 12 Eylül’de okulumuz önünde bir basın açıklaması yaptık ve İl Milli Eğitim Müdürlüğüne giderek topladığımız 4.800 imzayı teslim edip okulumuzun imam hatip olmasını istemiyoruz, dedik. Batıkent’te 2000’e yakın Batıkentli ile büyük bir yürüyüş, yine 100’ü geçen araç konvoyumuzla Batıkent’te sesimizi yükseltmeye devam ettik. Tüm velilerimizle et ve tırnak gibi bütünleştik” diyen Kıran, yaşanan mücadeleleri somutlayarak açıkladı.

Konuşmasına “AKP iktidarının 4+4+4 Kademeli Eğitim sistemi ile asıl amacının neler olduğunu biz veliler biliyoruz. Başbakanın yaptığı açıklamalar da bunu gösteriyor. “Dindar ve kindar nesil yetiştirmek istiyoruz”, “İmam hatipler terörist yetiştirmediği için açılmasını istemeyenler var” diyerek toplumda kaos yaratmak, halkı birbirine düşman etmek istiyor. Kız çocuklarını eve kapatmak, çocuk gelinler, çocuk işçiler, din ağırlıklı, laiklikten uzak bir eğitim, aynı okul içinde hem imam hatip hem normal ortaokul açarak çocuklarımızın nefret ve kin duygularıyla büyümelerini planlıyor. Yine 66 aylık çocuklarımıza “geri zekâlı” muamelesi uygulanmasını istiyor. Ancak bizler buna asla izin vermeyeceğiz” sözleriyle devam ederek; velilerin asıl amacının okulumuzun bilimsel, laik eğitim veren, laboratuvarları ve diğer öğrenim olanakları yeterli olan sağlıklı bir eğitim yuvası olmasıdır, dedi.

“Sorunun sadece Kardelen Ortaokulunun sorunu olmadığını, bütün Batıkent’in ve tüm ülkenin sorunu olduğunu biliyoruz ve mücadelemize devam edeceğiz.

“Kardelenler açacak, imam hatipler kapanacak. Direnen veliler kazanacak” sözleriyle konuşmasını alkışlarla bitirdi.

Ardından bütün süreçlerde destek olan Eğitim-Sen Ankara 2 No’lu Şube Başkanı Dengiz Sönmez söz alarak, AKP Hükümeti’nin Türkiye’nin her köşesinde, bütün okullarda 4+4+4 Kademeli Eğitim Sistemini Kardelen’de yaşananlara benzer süreçlerle uygulamaya koymayı denediklerine değindi. Bizler birlik olur, mücadeleye devam edersek kazanımlarımız artarak çoğalacaktır, diye vurguladı.

Dengiz Sönmez, “Bugün için bu mücadele kazanıldı, bundan sonrası için de mücadelemiz devam etmeli, bu mücadelenin içinde yer alıp destek olmalıyız” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Konuşmaların ardından Pınar Sağ söylediği türkülerle kalabalığa hitap ederek, 4+4+4 ile çocukların, geleceğin karartılmak istendiğini, buna duyarsız kalmayan, mücadele eden Kardelen Ortaokulu Velilerine teşekkür etmek istediğini söyledi.

Söylenen parçalarda yüzlerce insan halay çekerek alanda şenlik havası içinde zaferlerini kutladı.

Havanın kararmasıyla bütün süreçleri anlatan sinevizyon ile Kardelen Ortaokulu Zaferi tüm Batıkentlilere izletildi. Alkışlarla biten sinevizyon gösteriminin ardından, Grup Günyüzü’nün sahneye çıkmasıyla halaylar çekilmeye, semahlar dönülmeye, parçalara hep bir ağızdan eşlik edilmeye devam edildi.

30 Eylül günü yapılacak pikniğe davet ile şenlik havasında geçen kutlamalar sona erdi.

30 Eylül günü de kararlaştırılan piknik kalabalık bir kitleyle ve coşkulu bir şekilde gerçekleştirildi.

Zafer tüm ülkeye yayılana kadar mücadele devam edecek, Ortaçağcı gericiliğe izin verilmeyecek. 01.10.2012

  Batıkent’ten Kurtuluş Partililer

 

         

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz