İstanbul’un Kurtuluş Günü kutlu olsun!

06.10.2019
588
A+
A-

1453’te İstanbul’un Fethiyle birlikte yurt edindiğimiz İstanbul, Batılı Emperyalistler tarafından 16 Kasım 1920’de işgal edildi.

Mustafa Kemal önderliğinde başlatılan Birinci Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızla Batılı Emperyalistler yenildiler. Ordumuz 6 Ekim 1923’te İstanbul’a girdi. İstanbul, Batılı İşgalci Emperyalistlerden kurtuldu. Mustafa Kemal “geldikleri gibi gidecekler” demişti. Kuyruklarını kıstırıp geldikleri gibi gittiler.

Bugün İstanbul deyince iki önemli gün gelir akla: Biri 29 Mayıs İstanbul’un Fethi, diğeri de 6 Ekim İstanbul’un Emperyalist İşgal’den kurtuluş günü.

Birincisi, karanlık bir devrin kapanıp Tarihin çarkları önünde bir engel olan Bizans moloz yığınını silip süpürdüğü için kutlamakta son derece haklı ve görevli olduğumuz bir gün. İkincisi de dünyada başarıya ulaşmış ilk Ulusal Kurtuluş Savaşı’nın kazanımının bir parçası olduğu için aynı oranda kutlamakta haklı ve onur duyduğumuz bir gün.

AKP’giller 6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu’nu görmezden, duymazdan gelirler. Çünkü onlar Mustafa Kemal’e de Antiemperyalist Ulusal Kurtuluş Savaşı’mıza da düşmandırlar.

İstanbul’un kurtuluşunun 96’ıncı yıldönümünde yüreğimiz buruk. Kurtuluş Savaşı’mızın önderi Mustafa Kemal’in, ülkesini emperyalistlere teslim etmeyen ve kanının son damlasına kadar savaşan 1 milyon insanımızın kemikleri sızlıyor şimdi. Antiemperyalist Kurtuluş Savaşı’mız ve onun kazandırdıkları yok sayılıyor, talan ediliyor AKP’giller tarafından.

Bugün İstanbul ve tüm ülkemiz tekrardan işgal altında.

Düşman, ABD-AB Emperyalizmidir. Düşman, ABD-AB Emperyalistlerinin BOP’u ve Yeni Sevr’i uygulatmak amacı ile iktidara getirdiği AKP’giller’dir.

AKP’giller, “Büyük Ortadoğu Projesi” doğrultusunda ülkemize Sevr’de yapılamayanı yapmaya çalışmakta, vatanımızı en az üç parçaya bölüp parçalamak için mücadele vermektedir. Ülkemizi Ortaçağ karanlığına sürmeye çalışmaktadır. Bunda da bir hayli başarılı olmuşlardır.

Ama biz ülkesini ve onurunu emperyalistlere peşkeş çekmeyenlerin torunlarıyız. Dimdik ayaktayız, mücadele ediyoruz. Biz HKP’liler Mustafa Kemal’in ve silah arkadaşlarının ilk işgal döneminde yaptığı gibi pes etmeden, vazgeçmeden, korkmadan ve yılmadan İkinci bir Kurtuluş Savaşı veriyoruz, bu onurlu mücadelemizi zafere ulaşıncaya kadar sürdüreceğiz!

Onlar Birinci Kurtuluş Savaşı’nı başlattılar ve kazandılar. Biz de İkinci Kurtuluş Savaşı’mızın meşalesini yaktık. Onlara layık olacağız ve kazanacağız. İkinci Kurtuluş Savaşı’mızı sosyal kurtuluşla Sosyalizmle taçlandıracağız.

Yaşasın 6 Ekim İstanbul’un Kurtuluş Günü!

06 Ekim 2019

HKP İstanbul İl Örgütü

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz