İşkenceciler Karşısında Onuruyla Direnen Kazım Sümer Yoldaş’ı Andık

23.06.2015
588
A+
A-

İşkenceciler Karşısında Onuruyla Direnen Kazım Sümer Yoldaş’ı Andık

12 Eylül Faşizmine gelinen süreçte antifaşist mücadelenin yoğun olarak yaşandığı Ermenek ve çevresinde gözaltına alınan ve işkence sonucu şehit olan, ser verip sır vermeyen, Devrimci Derleniş neferlerinden Kazım Sümer Yoldaş’ı andık.

Kazım Yoldaş, bundan 35 yıl önce (21 Haziran 1980’de) köylerindeki bir olay nedeniyle yanında diğer bir yoldaşımızla birlikte Göktepe Jandarma Karakolunda gözaltına alındı. Aslında Jandarma Karakol Komutanı Uzman Çavuş, kavgaya karışanların yoldaşlarımız olmadığını bildiği halde, “bunlar komünist” diyerek hem cezalandırmak hem de işkence ile isim öğrenebilir miyim düşüncesiyle keyfi bir şekilde yoldaşlarımıza yönelmişti.

Daha karakola gelir gelmez, yoldaşlarımızı ayrı yerlere alarak alçakça saldırmaya başladı. Yaptığı galiz küfürlerin karşılığını kendisi de görünce iyice kuduruyor ve rastgele saldırısını sürdürüyordu. Yoldaşlarımızın haksız yere gözaltına alınması köyde duyulunca da Köy Halkı köyün en yaşlılarından oluşan bir heyetle kamyona binerek, Karakolu basmaya geldi. Çevrekavak Halkının jandarma karakolunu basmaya geldiğini haber alan işkenceci şerefsiz komutan, hiçbir gözaltı kaydı tutmadan yoldaşlarımızı serbest bırakmak zorunda kalmıştı.

Karakoldaki bu alçak saldırı sırasında Kazım Yoldaş başından ciddi bir darbe almıştı. Geceyi evinde geçiren Yoldaş’ımız, sabah bir toprak kazısı işini yaparken yere düşerek yığılıp kaldı. Ermenek Hastanesinde de o dönemlerde görev yapan faşist doktorlar ilk müdahaleyi yapmayıp, eve gönderince arkadaşımız göz göre göre katledildi. Yoldaş’ımız, bir önceki gün Karakolda aldığı darbeler nedeniyle beyin kanaması geçirmişti.

Yoldaş’ımızın aramızdan ayrılmasından sonra yapılan otopside, kendisine ilk müdahaleyi yapmayan faşist doktor ısrarla ölüm nedenini “kalp krizi” yazmak istemesine karşın, otopside bulunan yeni mezun bir başka doktorun namuslu davranması sonucu Yoldaş’ımızın karakoldaki işkence nedeniyle öldüğünü otopsi raporuna yazmak zorunda kaldı.

Olaydan üç ay sonra 12 Eylül oldu. Ama ailesi ve köyündeki yoldaşlarımız katillerin peşini bırakmadılar. İşkenceciler 12 Eylül mahkemelerinde yargılandılar. Kendilerine verilen cezalar almaları gereken gerçek cezalar olmasa da göstermelik de olsa cezalandırıldılar.

Aradan geçen 35 yılda Kazım Yoldaş’ımızı her yıl gazetemizde zaten anıyorduk. Bu yıl o yöredeki yoldaşlarımızın isteği ve yaptıkları güzel organizasyonla Yoldaş’ımızı kendi köyü olan Sarıveliler ilçesine bağlı Çevrekavak’ta bulunan mezarı başında andık.

Anma programımız 21.06.2015 saat 15.00’da köy merkezinde kendi köylüleri ve çevre köylerden toplanan bölge halkıyla birlikte mezarlığa hareketle başladı. Mezarlıkta Parti bayraklarımızla “Kazım Sümer Yoldaş Ölümsüzdür” pankartımızı ve Parti Pankartımızı açtık.

Mezar başında açılış konuşmasını o dönem aynı anda göz altına alınan Muhittin Yoldaş yaptı.

Yoldaş’ımız o dönemin koşullarına ve Kazım Yoldaş’ın yaşantısına vurgu yaptı.

Bu arada Göktepe Belediye Başkanı da söz alarak görüşlerine belirtti.

Ardından sözü HKP Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve İzmir İl Başkanı Av. Tacettin Çolak Yoldaş’a bıraktı.

Tacettin Yoldaş da bu topraklarda devrim mücadelesinde şehit düşen yoldaşların isimlerini tek tek sayarak Hikmet Kıvılcımlı geleneğinin her daim var olduğuna ve mücadelenin en önünde yer aldığına vurgu yaptıktan sonra ülke ve dünya gündeminin kısaca değerlendirmesini yaptı.

Anma programımız yine bu topraklardan çıkmış 80 öncesi TÖBDER Konya Şube Başkanı Devrimci Derleniş neferlerinden Bahri Akbulut Yoldaş’ın Göktepe Beldesindeki mezarı ziyaret edildi.

Anma programımız Göktepe Beldesinde belde halkıyla sohbetten sonra sona erdi.


Konya ve Ermenek’ten Kurtuluş Partilil
er

İletişime Geç
Merhabalar,
Bize buradan ulaşabilirsiniz